Nagroda Nike 2018 przyznana. Zwyciężył Marcin Wicha za "Rzeczy, których nie wyrzuciłem"

Poznaliśmy zwycięzcę tegorocznej Nagrody Nike. Najważniejsze literackie wyróżnienie w Polsce trafiło do Marcina Wichy za "Rzeczy, których nie wyrzuciłem".

Nagroda Nike w 2018 roku trafiła do Marcina Wichy, autora książki "Rzeczy, których nie wyrzuciłem". 

Co zostaje po śmierci bliskiej osoby? Przedmioty, wspomnienia, urywki zdań? Narrator porządkuje książki i rzeczy pozostawione przez zmarłą matkę. Jednocześnie rekonstruuje jej obraz – mocnej kobiety, która w peerelowskiej, a potem kapitalistycznej rzeczywistości umiała żyć wedle własnych zasad. Wyczulona na słowa, nie pozwalała sobą manipulować, w codziennej walce o szacunek – nie poddawała się. Była trudna. Była odważna

- czytamy w opisie książki Wichy, zamieszczonej na stronie wydawnictwa Karakter i dalej:

W tej książce nie ma sentymentalizmu – matka go nie znosiła – są za to czułość, uśmiech i próba zrozumienia losu najbliższej osoby. Jest też opowieść o tym, jak zaczyna odchodzić pierwsze powojenne pokolenie, któremu obiecywano piękne życie.

Nagroda Literacka Nike - nominowani w 2018 roku

Nagroda Literacka Nike jest co roku przyznawana w październiku, to najważniejsza nagroda literacka w Polsce. W konkursie mogą startować książki wszystkich gatunków literackich, a nagrodą jest 100 tys. zł i statuetka.

W tym roku w finale Nike znalazło się siedem książek:

  • "Pamięć operacyjna" Ewy Lipskiej
  • "Stance" Jerzego Kronholda
  • "Druga ręka" Wojciecha Bonowicza
  • "Mikrotyki" Pawła Sołtysa
  • "Rejwach" Mikołaja Grynberga
  • "Rzeczy, których nie wyrzuciłem" Marcina Wichy
  • "Sendlerowa. W ukryciu" Anny Bikont

Jurorami w tegorocznej edycji konkursu Nike byli: Agata Dowgird, Joanna Krakowska, Anna Nasiłowska, Antoni Pawlak, Paweł Próchniak, Paweł Rodak, Joanna Szczęsna, Andrzej Werner i Marek Zaleski (przewodniczący).

Więcej o: