Marsz przeciwko księżom pedofilom w Warszawie. "Kościół kłamie i życie dzieci łamie"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz przeciwko pedofilii w Kościele. "Kościół kłamie i życie dzieci łamie", "Żądamy prawdy, otwórzcie archiwa" - skandowali protestujący. Odczytano także poruszające świadectwa ofiar.

W Warszawie odbył się marsz przeciwko pedofilii w Kościele - "Ręce precz od dzieci". Wydarzenie zorganizowała fundacja "Nie lękajcie się", która pomaga ofiarom nadużyć seksualnych m.in. ze strony duchownych.

Marsz przeciwko pedofilii w Kościele

Podczas marszu było słychać hasła "Polska laicka, nie katolicka", "Mamy dość podłości kleru", "Kościół kryje pedofilów", "Kościół kłamie i życie dzieci łamie", "Żądamy prawdy, otwórzcie archiwa", "Do więzienia pedofile". Demonstranci nieśli transparent z hasłem: "Biskupie, ukrywanie pedofilii to zbrodnia".

Uczestnicy marszu ruszyli z placu Trzech Krzyży pod kurię na Miodowej. Po drodze zatrzymywali się przed kolejnymi kościołami i odczytywali świadectwa ofiar księży pedofilów. Marsz zatrzymał się m.in. przed kościołem św. Krzyża, kościołem Wizytek, kościołem seminaryjnym i kościołem św. Anny.

Poruszające świadectwa ofiar księży pedofilów

Posłanka Joanna Scheuring-Wielgus przed kościołem św. Krzyża przeczytała historię Marty, która jako 15-latka padła ofiarą księdza pedofila. - Wsadził mi rękę w majtki, powiedział, żebym zgoliła tam włoski (…) Wszystko piekło mnie tam na dole - czytała posłanka. Organizator marszu Marek Lisiński powiedział, że kobieta była nie tylko molestowana, ale że została też brutalnie zgwałcona przez oprawcę w sutannie.

Dawid Winiarski przed kolejnym kościołem przeczytał historię Marcina, który jako 9-letni ministrant był molestowany przez proboszcza. 

Zaprosił mnie na plebanię. Powiedział, że jestem brudny i dodał, że mogę się umyć. Nagle wszedł do łazienki i zaczął mnie myć. Później kazał mi położyć się na łóżku (…) Milczałem, bo bałem się, że powie o mnie coś z ambony

- czytał Winiarski, brutalnie potraktowany przez policję podczas lipcowego protestu przed Sejmem przeciwko zmianom PiS w sądownictwie.

Artur Nowak przed kościołem św. Anny odczytał świadectwo Szymona.

Tego się nie zapomina. Miałem 14 lat. Ksiądz widział, że w domu się nie przelewa. Zaproponował, że kupi mi nowe ubrania na egzamin gimnazjalny. Pojechaliśmy do Poznania, pierwszy raz byłem wtedy w KFC, to było coś. Wracając 2 km przed domem skręcił do lasu. (..) Zaczął od obmacywania moich genitaliów. W końcu wyjął penisa i kazał, żebym go masturbował (…) Potem pojechaliśmy do domu, zachowywał się tak, jakby nic się nie stało, zabronił komukolwiek mówić

- przeczytał. Prezes Fundacji "Nie lękajcie się" Marek Lisiński przed Kurią Metropolitalną na ul. Miodowej przeczytał żądania protestujących wobec państwa i kościoła dotyczące pedofilii wśród księży. Odczytano także wszystkie miejscowości w Polsce, w których dochodziło do przypadków pedofilii ze strony duchownych.

Mapa pedofilii w Kościele

Poniżej mapa kościelnej pedofilii w Polsce, przygotowana przez Fundację "Nie Lękajcie się".

Protesty ws. pedofilii w Kościele odbyły się także w innych miastach, m.in. w Poznaniu. Relacja wideo z warszawskiego marszu przeciwko pedofilii:

Pedofilia w kościele. Watykan odczuwa ból i wstyd'. Papież reaguje na skandal w Pensylwanii

Więcej o: