Sąd przyznał milion ofierze księdza. Publicysta Radia Maryja: K*** tyle nie dostają

Stanisław Michalkiewicz, publicysta m.in. Radia Maryja, prawnik, niegdyś polityk zasiadający w Trybunale Stanu, w oburzający sposób skomentował zadośćuczynienia dla ofiary księdza pedofila.

Ofiara księdza pedofila Romana B. otrzyma milion złotych zadośćuczynienia i dożywotnią rentę. 24-letnia kobieta, gdy miała 13 lat, była więziona i gwałcona przez ks. Romana, który po kilku latach więzienia wrócił do pełnienia posługi kapłańskiej, a dopiero w grudniu 2017 roku został wydalony ze stanu duchownego.

Kobieta pozwała Towarzystwo Chrystusowe i Dom Zakonny Towarzystwa Chrystusowego, do którego należał jej oprawca i to właśnie ono ma wypłacić jej milion złotych zadośćuczynienia.

Stanisław Michalkiewicz o decyzji sądu

Sprawę skomentował prawnik, obecnie publicysta m.in. "Najwyższego Czasu" i Radia Maryja (prowadzi tam felietony "Myśląc ojczyzna") Stanisław Michalkiewicz. Swoją ocenę przedstawił w telewizji internetowej TVASME. Jak stwierdził Michalkiewicz, trwa rezonans "wywołany filmem Wojciecha Smarzowskiego", czyli "Klerem" i "włączyły się w tę atmosferę niezawisłe sądy".

Pani sędzia Łosik przyznała te wszystkie apanaże panience nie od sprawcy tego molestowania, tylko od zgromadzenia Księży Chrystusowców. I to z kuriozalnym uzasadnieniem (...). Widać, że stopień zidiocenia niezawisłych sądów staje się niepokojący

- powiedział Michalkiewicz i dodał, że gdyby miał na to wpływ, to zleciłby "przebadanie sędzi Anny Łosik przez jakieś konsylium weterynarzy". Opowiada też, nie kryjąc uśmiechu, że także Sąd Apelacyjny zatwierdził ten wyrok. - Widać, że epidemia rozszerza się z szybkością płomienia. Jedno konsylium weterynarzy by chyba nie wystarczyło - skwitował.

"Milion, że ktoś wsadził rękę. No żadne k*** nie są tak wynagradzane"

W dalszej części wywodu Michalkiewicz, który - jak sam chwali się na stronie internetowej - w latach 90. zasiadał nawet w Trybunale Stanu, umniejszył cierpienie ofiary molestowania. Warto zaznaczyć, że ten przypadek pedofilii w Kościele został przecież dokładnie opisany w mediach, a Michalkiewicz zignorował fakt, że oprawca został skazany za gwałt na dziecku.

- Dostać milion złotych za molestowanie, że tam kiedyś, ktoś tam wsadził rękę pod spódniczkę, no któż by nie chciał. Wiele pań za znacznie mniejsze pieniądze spódniczki podciąga, a tutaj milion złotych i dożywotnia renta - powiedział Michalkiewicz. Co więcej, stwierdził, że teraz "jedna panienka z drugą będą sobie przypominać, jak to były molestowane". Na koniec padło kolejne bulwersujące stwierdzenie:

Tu chodzi o pieniądze. Miliona złotych to taka panienka jedna z drugą przez całe życie może nie zarobić, a tutaj za jednego sztosa. No to żadne k*** nie są tak wynagradzane na całym świecie. Nie wiem, jak nasz biedny kraj to wytrzyma.

"Nie zapraszajcie więcej tego człowieka"

Głos w tej sprawie zabrała Sylwia Spurek, zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich ds. Równego Traktowania. "Uwaga! Mamy jakąś epidemię... Najpierw wojewoda lubelski, potem kandydat na prezydenta Legionowa, a teraz pan Michalkiewicz. Ręce opadają" - napisała na Twitterze.

- I kolejny kejs: przemilczeć? Reagować? Co robić z takim... jak to w ogóle określić?(...) to komentarz pana do wyroku sądu, który przyznał milion złotych i rentę kobiecie, która jako dziewczynka była ofiarą przestępczości seksualnej księdza. Pan gardzi kobietami w sposób zoologiczny - chciałby np. by sędzię przebadali weterynarze. I martwi się o portfele biskupów - pisała oburzona Anna Dryjańska z TOK FM.

Oburzenia na słowa Michalkiewicza nie krył też m.in. Janusz Schwertner z Onetu, który stwierdził, że "błaga, by Radio Maryja więcej nie zapraszało tego człowieka".