Jaskinia Ciemna. Odkryto najstarsze na terenie Polski szczątki człowieka. Mają ok. 115 tys. lat

Na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego znaleziono najstarsze w kraju szczątki człowieka - to należące do neandertalskiego dziecka kości dłoni o długości niemal jednego centymetra. - To unikatowe odkrycie - mówią naukowcy.

W Jaskini Ciemnej na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego (woj. małopolskie) dokonano unikatowego odkrycia - szczątek neandertalskiego dziecka sprzed ok. 115 tys. lat. To najstarsze ciało człowieka odkryte na terenie Polski.

Najstarsze szczątki człowieka w Polsce należały do dziecka

Jak donosi za PAP TVN24, znalezione paliczki (kości dłoni) długie na niecały centymetr należały do dziecka w wieku 5-7 lat i zostały przetrawione przez dużego ptaka. Nie wiadomo, czy ów ptak zjadł dziecko za życia czy już po śmierci.

Szczątki są zachowane w bardzo złym stanie, dlatego nie będzie można wykonać analiz DNA. Naukowcy nie mają wątpliwości, że są to pozostałości neandertalczyka.

Jaskinia Ciemna: Unikatowe odkrycie

- Pochodzą z bardzo głębokiej warstwy jaskini, znajdującej się kilka metrów pod współczesną powierzchnią. Zachowały się w niej też typowe narzędzia kamienne, używane przez neandertalczyka - mówił PAP prof. Paweł Valde-Nowak z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

- To unikatowe odkrycie - dodał naukowiec. Kości znaleziono już kilka lat temu, ale dopiero w tym roku okazało się, że należały do człowieka. - Szczątki neandertalczyka z terenu Polski możemy policzyć na palcach jednej dłoni - podkreślił Valde-Nowak.

Archeolodzy w Meksyku zadziwieni odkryciem. Znaleźli masowy grób z powykręcanymi ciałami.

Więcej o: