Komentarze (118)
NIK: Niska jakość kształcenia uczelni wyższych. Coraz słabsi wykładowcy uczą coraz słabszych maturzystów
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • ochujek

  Oceniono 7 razy 3

  Za to uczelnie kościelne, na czele z Rydzykowymi są krynicami wiedzy. Niebios sięgającej. Zarazem studniami bez dna w przyjmowaniu pieniędzy.

 • thegosc

  Oceniono 5 razy 3

  Taka zagadka: jeśli z badań wynika, że rządzącą partię popierają ludzie niewykształceni i biedni, to czy jej politycy będą dążyć do zwiększenia czy zmniejszenia elektoratu ?

 • wielebnyelvis

  Oceniono 7 razy 3

  Jeżeli takie zero jak Pawłowicz (czy Duda) jest wykładowcą gdziekolwiek, to chyba nic dziwnego. Prywatne tzw. uczelnie typu wyższa Szkoła Gotowania na Gazie.

 • 3jw60

  Oceniono 7 razy 3

  Niestety środowisko na wyższych uczelniach to w większości bagno. Moja córka została przyjęta jako asystentka - po konkursie. Miała pomysły na badania, zaczynała i na polecenie szefowej przerywała. Tak przez prawie osiem lat. Kolejna ocena dorobku i podpisy ośmiu członków komisji, że się nie rokuje. Ale miała kopie tego co szefowa chowała do biurka. Dostała się do Rektora i wszystko pokazała. Przeniesiono ją na inny wydział, doktorat po dwóch latach. Zachowała też dorobek ponieważ pracowała na tej samej uczelni. Złożyła aplikację o habilitację. Niestety na skutek interwencji "innych osób" zaczęły spływać negatywne recenzje. Recenzenci w sumie nie mieli takiego dorobku jak oceniana. Wycofała wniosek i złożyła kolejny raz interweniując wcześniej w W-wie i pokazując działania "kolesi". Habilitacja przeszła jednogłośnie, do dzisiaj współpracuje z recenzentami publikuje w fachowych czasopismach zagranicznych - wysoko punktowanych. Ma dorobek znacznie przekraczający wymagania do profesury, ale słyszy, że do tej pory ci się udawało, teraz już przypilnujemy. Prawie wszystkie kierunki badań opierają się na początkowych propozycjach. Na jej miejsce została przyjęta "rodzina", ale już bez możliwości przejęcia czyjejś pracy.

 • jael53

  Oceniono 15 razy 3

  A to nowina! Przecież wiadomo, co się premiuje na wszystkich etapach kształcenia i jak wygląda system oceniania oraz awansu w uczelniach. Premiuje się, na każdym etapie, wtórność i koniunkturalizm. Jeśli ktoś chce sobie życie utrudnić, to proszę bardzo - może szukać nowych ścieżek. Znajdzie je - najszybciej poza uczelnię.

 • krzywelustro

  Oceniono 7 razy 3

  Fantomas sprezentował szkole fantoma.

 • lumpior

  Oceniono 13 razy 3

  Chazan to wybitny wykładowca.PiS go do tego skierował,a już swój wiek ma i poglądy TKMPiSlam.

 • wpyskgo

  Oceniono 2 razy 2

  Dlatego mamy takie miernoty w Sejmie. Głąby miierne ale wierne Watykanowi.

 • uo.rety

  Oceniono 2 razy 2

  Ignoranci promują ignorantów, ignoranci kształcą ignorantów, wystarczyło poczytać wczoraj o "profesorze" Zybertowiczu - dziwić się potem, że ten kraj stacza się w średniowiecze.

 • antares777

  Oceniono 2 razy 2

  Ale jaka za to moc ich patriotyzmu i jak szczera i gorąca jest ich wiara!
  Czy to się nie liczy?

 • d25

  Oceniono 4 razy 2

  Zacznijmy od początku:
  wariant 1:
  - dobry student kończy studia magisterskie i .... dostaje propozycję 2 tyś miesięcznie i robisz doktorat, a jak zrobisz dostaniesz 3 ... więc wybiera inną pracę zaczynając od 4-5 tyś, a jak się sprawdzi to za 2-3 miesiące pierwsza podwyżka...
  wariant 2:
  - dobry (nie koniecznie dobry) student kończy studia, bogaty z domu więc może się realizować... więc dostaje 4 grupy po 30 studentów po nowej maturze (z cichym komentarzem: skup się na pracy naukowej)... na komputer musi poczekać do przyszłego roku o ile się załapie... ale co tam ... kupi sobie prywatny (tak jak toner, książki, itd.) ... jest szansa że mu się spodoba i zostanie... w końcu na życie nie musi zarabiać, właśnie rodzice mu kupili mieszkanie..
  wariant 3:
  - już pracuje (nie ważne czy szaleniec czy bogaty z domu - zakładając że dobry), prowadzi badania, ale czuje że najchętniej skupiłby się na dydaktyce (w końcu 90% materiału to nie najnowsze odkrycia tylko materiał standardowy, ale wymagający większej wiedzy)... ale nie może, bo go wywalą, więc męczy te badania od stopnia do stopnia... ani badań ani dydaktyki nie ma na poziomie.... ale (dla większości) z czegoś trzeba żyć...

  Selekcja negatywna w edukacji istnieje od co najmniej 20-25 lat i z każdym rokiem się pogłębia. Zaczyna się od utraty prestiżu nauczyciela, a potem leci już coraz szybciej... obecna pseudoreforma jeszcze to pogłębi i przyspieszy...

 • slon2002

  Oceniono 10 razy 2

  Schemat boloński kształcenia zaszkodził Polsce bardziej niż Zooll, Kleiber, Giershdorsz itp.

 • loneman

  Oceniono 6 razy 2

  I oto tej szajce chodzilo a bedzie gorzej bo wazne jest tylko wg slow ich prezesa - by ochrzcic, dac imie i.... Trwac 😞😵

 • pokon

  Oceniono 10 razy 2

  Nic dziwnego , skoro za wykładowców mamy takich ,,profesorów" ja panna Pawłowicz, pijaczyna Karski czy inni.

 • antymilo92

  Oceniono 8 razy 2

  Jak Zybertowicz zostanie profesorem, a pewnie zostanie, to szarpnie cuglami i MaBeNo zainteresuje sie Stanford.....

 • rts44

  Oceniono 24 razy 2

  Bo pisiorom chodzi aby ciemna masa w dużej ilości była ich ELEKTORATEM!

 • krark

  Oceniono 18 razy 2

  …"Niska jakość kształcenia uczelni wyższych. Coraz słabsi uczą coraz słabszych"...
  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Krótko, treściwie i do bólu prawdziwie.

  Podobno są tacy ludzie z wyższym wykształceniem humanistycznym, którzy słowo ból piszą przez u zwykłe. Kto coś słyszał o takim jełopie proszę niech da mi plusa.

 • poochojek

  Oceniono 12 razy 2

  moj wyklsdowca dokladnie to samo zauwwzyl ponad .. 30 lat temu czyli dzisiaj uczelnie wypuszczaja w 100% same asertywne miernoty z guwnianymi dyplomami kture niczego nie osiagna, nic nie wymysla i potrafia tylko drzec jape ze im sie nalezy

 • jurand48

  Oceniono 1 raz 1

  A będzie jeszcze ciekawiej ……..Po zmianie ustawy o ochronie życia poczętego Polki będą musiały rodzić wszystkie "dowony" czy inne potworki no i potem toto na studiach będzie .

 • tad-tad1

  Oceniono 1 raz 1

  A poziomie "wyższych'' uczelni świadczą absolwenci tych studiów, i zastosowanie wiedzy w pracy Duda, i Ziobro , językowe pomyłki Morawieckiego, tysiące lapsuów językowych , powodowanych nie pośpiechem, czy ulubionym , wyrwanie z kontekstu, ale z braków w wykształceniu, Ta puszka z Pandorą, niczym puszka makreli w pomidorach, Nie cytuję Jakiego bo by mi się komp skńczyl , O poziomie natomiast , że się tak wyraże "kadr" ŚWIADCZĄ RANKINGI MIĘDZYNARODOWE, ale samopoczucie robiących pieniądze w tych firmach , jest niezwykle wysokie. a wyższe uczelnie to prywatne folwarki profesorów, i nieustanne podlizywanie się aspirujacych do bycia współwłascicieli folwarków, Ludzie z ambicjami nukowymi pracują za granicą, Żeby student był dobry, to wcześniej młody musi skończyć dobrą szkołę średnią, i zda mądrze przeprowadzony egzamin wstępny, którego dzisiaj z powodu pieniędzy , nie można poważnie traktować, Uogólnienie , na niektórych kierunkach jest lepiej, Mój ulubiony przykład nędzy akademickiej to Duda. I cała zgraja niby profesorów z tzw, Akademickiego czegoś tam Im Lecha Kaczyńskiego , nieuleczalnych idiotów. uznających że czarne jest białe.

 • blski

  Oceniono 1 raz 1

  Ksztalcenie na koszt spoleczenstwa tych z ktorych najlepsi wyjada zagranice nie ma wiekszego sensu.
  Nie ma klopotow z naborem na studia po ktorych skonczeniu czeka na absolwentow dobrze platna praca zagranica, tyle ze jaka z tego korzysc dla reszty spoleczenstwa.
  Za czasow mojej mlodosci dostac sie na studia bylo niezwykle trudno i to byla selekcja.
  Z drugiej strony ci ktorzy nas uczyli wielokrotnie uwazali, ze zajecia dydaktyczne sa zmarnowanym czasem w ktorym to mogliby robic jakiej odkrycia naukowe. Wydawalo sie, ze znajdowali przyjemnosc w wykazywaniu swym studentom jak jestesmy glupi.
  Czas studiow wspominam jako koszmar, w moim przypadku glownym powodem byl brak zainteresowania i niezwiazane z nauka zajecia. Przebrnelem dzieki ludzkiej i boskiej pomocy, a glownie ze strachu przed poborem (wyrzuconych ze studiow wcielano natychmiast do wojska).
  Po skonczeniu bywalo roznie, wielu wyjezdzalo do malych miast, zarabiali wtedy dobrze ale z wolna glupieli. Dostac sie na etat akademicki bylo praktycznie niemozliwe, robota ciezka i na dodatek zarobki mizerne, jak tez czesto zle traktowanie przez utytulowanych.

 • ochujek

  Oceniono 7 razy 1

  PiS gardzi wykształciuchami. Autorytetami są profesory od Antka i Krysia Pawłowiczówna.

 • wj_2000

  Oceniono 3 razy 1

  To, że pracownicy na etatach "dydaktycznych" to ci, nie uzyskują zadawalającyh wyników naukowych to oczywista oczywistošč!!!!!
  Poziom wydzialu z tej perspektywy, to pytanie ILU jest tych etatów dydaktycznych, a ilu naukowo -dydaktycznych.
  W naszym Instytucie (nauczycieli blisko setka) był JEDEN kolega na etacie dydaktycznym. Kierowql pracownià komputerową dla studentów, mial z nimi praktyczne zajęcia i w tym byl swietny!
  Autor artykułu sugeruje, że nauczyciele zdobywajacy w terminie stopnie i tytuły powinni być zatrudniani na stanowiskach dydaktycznych. To byłby nonsens!!!!
  O poziomie swiadczy to jaka jest proporcja pracowników dydaktycznych do naukowo dydaktycznych. Powinna byc jak najmniejsza.
  Gdy kadra jest na wysokim poziomie, to z powodzeniem w danej jednośtce nie musi byc ANI JEDNEGO stanowiska dydaktycznego.
  Z kolei gdy prawie wszyscy są "dydaktyczni" to nie jest to szkola wyzsza w uczciwym tego slowa znaczeniu.

 • nekaj

  Oceniono 9 razy 1

  nie wiem, czego się czepiacie, uczę tak, jak mi społeczeństwo płaci, czyli poniżej średniej
  będę uczył lepiej, jak lepiej zapłacicie
  oczekiwanie, że przy pensji jak sekretarki w Wawie będę publikował w czasopismach z listy filadelfijskiej to utopia
  nie wiem, dlaczego społeczeństwo polskie, które jest zainteresowane tylko tłuczeniem kasy i wszystko inne ma w głębokim poważaniu oczekuje, ze tzw. akademicy będą tryskać innowacyjnością i erudycją za te liche pensje, które im płaci

 • takito.ataki

  Oceniono 3 razy 1

  Ciekawostka z warszawskiej państwowej uczelni, gdzie kuzynka prowadzi zajęcia z mechaniki
  W ubiegłym roku na jednym kolokwium dała zadanie, w którym trzeba było wyznaczyć argument x z funkcji A(x) = F sinx.
  Niektórzy studenci napisali:
  x = A/(F*sin) i nie potrafili zrozumieć bezsensowności takiego działania.
  A maturę zdali juz po ministrze Giertychu

 • fjan

  Oceniono 7 razy 1

  Nie matura lecz chęć szczera zrobi z ciebie profesora.

 • wolfspider

  Oceniono 7 razy 1

  I reformy nie są potrzebne?

 • polak66maly

  Oceniono 1 raz 1

  to widac, slychac i czuc.

 • plutoniczna

  Oceniono 23 razy 1

  mam wrażenie, że to jakaś dywersja. Że PiS-owi chodzi o to abyśmy jako społeczeństwo byli coraz głupsi.
  że mamy być sprowadzeni do roli chłopa pańszczyźnianego przywiązanego łańcuchem do ziemi (vide- ustawa o gruntach rolnych wg PIS oraz projekt ustawy o podatku od exit tax).
  a naszymi Panami PiS+ Kościół z Rosją w tle.

 • palex2

  0

  Rankingu szanghajskiego używa się od lat, by wykazać rzekomo ogólnie kiepski poziom polskich uniwersytetów. A czy ktoś zauważył, że pierwszym kryterium tego rankingu jest: "ilu laureatów nagrody Nobla bądź medalu Fieldsa" zatrudnia dana uczelnia?". Następne kryteria są w podobnym stylu, a jakość publikacji i dydaktyki pojawia się dopiero dużo, dużo dalej. Tak więc nawet prowadząc wysokiej jakości badania i dydaktykę, nasze najlepsze uczelnie nie mają szans zajęcia w tym rankingu czołowych miejsc, no bo jaki laureat Nobla zechce w nich pracować za wynagrodzenie określone widełkami MNiSzW, w dodatku przy administracyjnych ograniczeniach co do dodatkowego zatrudnienia. ;-)

 • takito.ataki

  Oceniono 6 razy 0

  Na początku lat 90-tych głoszono tezę, że polskie uczelnie będą się finansować przyjmując studentów z Chin. Minęło kilkadziesiąt lat i Chińczyków nie widać, za to masowo pojawiają się na uczelniach brytyjskich. Kluczem jest jedno słowo: poziom. Mam okazję obserwować dosyć z bliska uniwersytet w Cardif - studentów z krajów azjatyckich jest tam coraz więcej, a sam uniwersytet plasuje się w najważniejszych rankingach (szanhajskim, TIMES-a i pozostałych) zdecydowanie wyżej niż najlepsza uczelnia w Polsce. A co najważniejsze: po ukończeniu takiej uczelni absolwent otrzymuje propozycję pracy za znacznie wyższe pieniądze, niż po jakiejkolwiek polskiej uczelni.

 • Maciej Nosówka

  Oceniono 16 razy 0

  Obchodzimy kolejne rocznice, związane z okupacją hitlerowską i sowiecką, rozpaczając nad stratami, które poniósł wówczas naród polski. Jednym z głównych celów najeźdźców była likwidacja elit i wykorzystanie niewolniczej sił roboczej pozostałych. Mam wrażenie, że ten plan jest realizowany przez kolejne rządy w końcu wolnej Rzeczypospolitej. Z czystej, niczym niepochamowanej, bezwzględnej głupoty.

 • kosmyg

  Oceniono 8 razy 0

  Studia w Polsce to kpina, niż demograficzny, a grupy po ponad 20 osób. To jak będzie kolejny wyż, zrobią 40 osób w grupie? Kiedy jak nie teraz podnosić jakość kształcenia? Studia o 4 literach maryni a biorą 150 osób na dzienne. A znaleźć fachowca od czegokolwiek nie idzie, bo wszyscy magistry i wolą wyjechać lub w sklepie pracować, niż wyuczyć się konkretnego zawodu. A leserom i nieukom trzeba płacić za spartaczone remonty, naprawy, instalacje itp.

 • Maciej Nosówka

  Oceniono 9 razy -1

  Obchodzimy kolejne rocznice, związane z okupacją hitlerowską i sowiecką, rozpaczając nad stratami, które poniósł wówczas naród polski. Jednym z głównych celów najeźdźców była likwidacja elit i wykorzystanie niewolniczej sił roboczej pozostałych. Mam wrażenie, że ten plan jest realizowany przez kolejne rządy w końcu wolnej Rzeczypospolitej. Z czystej, niczym niepochamowanej, bezwzględnej głupoty.

 • ad2009

  Oceniono 10 razy -2

  No, znowu cos sie Nik-owi nie podoba. Czas najwyzszy zmienić lub zlikwidowac ten NIK. Tylko pluja na dobra zmiane

 • takito.ataki

  Oceniono 9 razy -3

  Nie dziwię się, gdyż według POprzedniej ekipy rządzącej Polska miałą dostarczać taniej siły roboczej do rolnictwa ew. prac budowlanych (słynna swego czasu reklamówka polskiego hydraulika we Francji). Zresztą, po tym jak zamieniono kraj w montownie i centra dystrybucyjne, popyt na pracowników z rzeczywistą wiedzą spadł, a z nim płace. Jeśli ktoś reprezentuje rzeczywistą wiedzę to już dawno mieszka w Londynie lub innym Hamburgu. Tam nawet jako wykładowca na uczelni zarabia znacznie więcej niż w Polsce.

 • masofrev

  Oceniono 17 razy -3

  > na studia przyjmowani są coraz słabsi kandydaci.
  Nie może być, przecież gimnazja są wspaniałe i doskonale uczą!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX