Skandaliczny podręcznik z poradami dla ofiar molestowania. Gronkiewicz-Waltz zapowiada kontrolę

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała kontrolę w szkole, w której podczas warsztatów dla młodzieży pokazano poradnik o seksie. Napisano w nim m.in., że ofiara molestowania powinna potraktować napastnika z "szacunkiem".

W Szkoły Podstawowej nr 92 przy ul Przasnyskiej w Warszawie urzędnicy ratusza przeprowadzą kontrolę. O takiej decyzji poinformowała prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.

To właśnie w tej szkole podczas zajęć dotyczących edukacji seksualnej w ręce uczniów trafiła książka "Życie na maksa, poradnik uczuciowo-seksualny" Jeana-Benoita Castermana.

Znalazły się tam m.in. kontrowersyjne rady dla molestowanych kobiet dotyczące tego, jak postępować z napastnikiem: "Przede wszystkim potraktuj go z szacunkiem. Daj mu do zrozumienia, że schlebia ci zainteresowanie, które kieruje w twoją stronę, ale że będzie ci jeszcze milej, jeżeli będzie cię szanował". W książce radzono również, by kobiety "nie kusiły" i "nie prowokowały".

"Nie ma zgody na relatywizowanie złych zachowań. Napastowanie jest zawsze tym, czym jest, a ubiór nie ma znaczenia dla tolerowania jakichkolwiek złych zachowań" - napisała na Twitterze prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej tłumaczy

Książka trafiła do uczniów podczas zajęć zatytułowanych "Archipelag Skarbów", organizowanych przez Instytut Profilaktyki Zintegrowanej. Przedstawiciele instytutu w przesłanym do redakcji Gazeta.pl oświadczeniu podkreślają, że poradnik nie powinien być wręczany uczniom.

Już ponad 3 lata temu w sprawie tej konkretnej książki przekazana została wszystkim trenerom programu oficjalna, negatywna opinia instytutu co do zawartych w niej błędów i stwierdzeń sprzecznych z wiedzą o skutecznej profilaktyce.


- czytamy w oświadczeniu. Instytut zaznacza, że cytat z książki "stoi w jawnej sprzeczności z przekazem programu". Sytuacja ma zostać wyjaśniona, a wobec osób, które rozdały materiał, mają zostać wyciągnięte konsekwencje.