Silne wiatry w Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia dla dwóch województw [POGODA]

Pogoda na początku października może być przyczyną wielu niebezpiecznych sytuacji - w niektórych województwach wiatr osiągnie prędkość do 100 km/h. IMGW wydało alerty pogodowe I i II stopnia.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla znacznej części województw. Najmocniejszy wiatr będzie wiał jednak w zachodniej Polsce - w województwach pomorskim i zachodniopomorskim. Dla tych dwóch województw wydano ostrzeżenia drugiego stopnia

Ostrzeżenia II stopnia dla Pomorza. Wiatr osiągnie prędkość do 100 km/h

Dzisiejsze ostrzeżenie II stopnia dotyczy zachodniej części województwa pomorskiego oraz zachodnipomorskiego. Prognozuje się, że na tym terenie będzie mocno wiało - wiatr osiągnie prędkość od 35 do 50 kilometrów na godzinę, w porywach do 100 km/h.  W związku z ostrzeżeniami wydanymi przez IMGW, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało tzw. alerty RCB do mieszkańców województw pomorskiego i zachodniopomorskiego.

Osoby przebywające na terenie tych województw otrzymali SMS-y ostrzegające przed silnym wiatrem i sztormem. IMGW zaznacza, że wichurą zagrożone są także województwa: wielkopolskie, lubuskie, dolnośląskie, łódzkie oraz opolskie, gdzie obowiązuje ostrzeżenie I stopnia. Pozostałe województwa nie są objęte ostrzeżeniem meteorologicznym.

Pogoda na początek października. W środę silne podmuchy wiatru w całej Polsce

Silny wiatr nie opuści nas także jutro. W ciągu dnia w województwach pomorskim i zachodniopomorskim prognozowany jest wiatr o średniej prędkości od 20 km/h do 30 km/h, w porywach do 75 km/h. Od godziny 16:00 w dniu 3 października wiatr ten zacznie słabnąć, a ostrzeżenie meteorologiczne zmieni się z ostrzeżenia II stopnia, na ostrzeżenie I stopnia. Wszystkie pozostałe województwa będą objęte ostrzeżeniem I stopnia przez cały dzień. IMGW prognozuje, że silne wiatry ustąpią 4 października.

Pogoda w październiku. Temperatury

We wtorek jest od 4 stopni Celsjusza w Zakopanem do 13 w Białymstoku. W nocy od 4 do 9 stopni. W środę nieco cieplej - od 8 stopni w Zakopanem do 14 w Zielonej Górze i Wrocławiu. Ociepli się w weekend - na sobotę i niedzielę IMGW prognozuje miejscami nawet 23 stopnie.