Pogrzeb adm. Unruga i jego żony Zofii. Prezydent Andrzej Duda na Cmentarzu Marynarki Wojennej

W Gdyni trwa państwowy pogrzeb admirała Józefa Unruga i jego żony Zofii. Uroczysta msza święta odbyła się kościele Marynarki Wojennej RP w Gdyni. Wśród obecnych na uroczystości pogrzebowej byli m.in. prezydent Andrzej Duda oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak

Po zakończeniu mszy świętej w kościele Marynarki Wojennej RP, którą odprawił biskup polowy Wojska Polskiego ks. Józef Guzdek, trumny admirała Unruga i jego żony zostały przewiezione w uroczystym kondukcie na Cmentarz Marynarki Wojennej, gdzie odbył się pogrzeb państwowy.

Państwowy pogrzeb admirała Unruga. Dowódca Obrony Wybrzeża żegnany z honorami

Małożonkowie spoczną w Kwaterze Pamięci. Wśród obecnych na uroczystości pogrzebowej polityków byli m.in. prezydent Andrzej Duda, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch i wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk.

Kim był admirał Józef Unrug?

Józef Unrug urodził się w 1884 roku. W 1907 roku został oficerem Cesarskiej Marynarki Wojennej, a podczas I wojny światowej dowodził okrętami podwodnymi. W 1919 roku wstąpił do Wojska Polskiego. W 1939 roku w trakcie kampanii wrześniowej dowodził Obroną Wybrzeża.

 Po wyjściu z niewoli niemieckiej, pod koniec II wojny światowej, zajmował stanowisko I zastępcy szefa Kierownictwa Marynarki Wojennej. Po wojnie żył na emigracji w Wielkiej Brytanii oraz we Francji. Zmarła w 1973 roku we Francji i został tam pochowany. 7 lat później na cmentarzu w Montresor obok admirała Unruga spoczęła jego żona, Zofia.

Więcej o: