Prezydent odznaczył siatkarzy po zdobyciu mistrzostwa. "Polska siatkówka to top of the top"

- Ten sukces pokazuje, że Polacy są wielcy, że umieją zwyciężyć - mówił Andrzej Duda do polskich siatkarzy. Prezydent odznaczył sportowców Krzyżami Orderu Odrodzenia Polski.

Prezydent Andrzej Duda odznaczył siatkarzy i członków sztabu szkoleniowego reprezentacji Polski Krzyżami Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżami Zasługi. Uroczystość odbyła się rano w Pałacu Prezydenckim. W niedzielę reprezentacja obroniła tytuł mistrzów świata w piłce siatkowej.

- To niezwykle wzruszający moment. Cieszę się ogromnie, że Mazurek Dąbrowskiego swoim radosnym, mocnym rytmem obudził nas wszystkich w październikowy, trochę pochmurny poranek - zaczął prezydent. 

Duda mówił, że "zazdrościmy panu ministrowi, który był z panami tam na miejscu, mógł uściskać od razu, pogratulować". - Sam miałem wielką przyjemność zobaczenia meczu na żywo, razem z autentycznymi kibicami, którzy niezwykle przeżywali - od starszych mieszkańców małej miejscowości pod Krakowem, od pań, aż po najmłodszych chłopców. Wszyscy przeżywali - opisywał prezydent. 

To są wielkie chwilę. Dzięki panów postawie (...) to zwycięstwo staje się udziałem nas wszystkich, wielkim powodem do dumy i rozsławia Polskę na całym świecie. Jestem za to ogromnie wdzięczny 

- stwierdził Duda.

"Jestem ogromnie wdzięczny, że staje się to w tym roku"

Prezydent nawiązywał do obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości.

Jestem tym bardziej ogromnie wdzięczny, że staje się to w tym roku. Niezwykle ważnym dla nas, Polaków roku symbolicznym, stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, roku, na którym mi osobiście tak bardzo zależy, żeby był takim symbolem, nie tylko w warstwie historycznej, żebyśmy nie tylko wspominali, ale żeby stał się punktem odbicia, z którego Polska wyskoczy i pójdzie dalej na drogę swojego rozwoju. Żebyśmy wracając myślą do II RP, mimo wszystkich trudności, mimo wątpliwości, zwątpienia, odrodziła się i była. Żeśmy my też wierzyli, że od tego roku zacznie się nowy impuls dla naszego kraju, nowy impuls rozwojowy, pchający nas na najlepsze drogi rozwoju gospodarczego, społecznego i w ogóle istnienia naszego kraju w sensie wewnętrznym i na przestrzeni międzynarodowej.

- powiedział.

- I dlatego też tak się cieszę ogromnie z tego sukcesu i dlatego panom dziękuję. Ten sukces pokazuje, że Polacy są wielcy, że umieją zwyciężyć dodał. 

Duda przypomniał sukcesy z ostatnich lat. - Polska reprezentacja udowodniła, że pomimo tego, iż zmieniają się zawodnicy, to polska siatkówka to "top of the top". I to nie tylko w znaczeniu europejskim, ale też światowym - ocenił. Podkreślał, że wręczone przez niego odznaczenia to symbol wdzięczności całego społeczeństwa. 

W imieniu reprezentacja za odznaczenie i możliwość reprezentowania kraju dziękował kapitan Michał Kubiak. Powiedział, że dziękuje władzom za wsparcie i liczy na jego kontynuację. - Chciałbym, żebyśmy nie zapomnieli o trenerach młodzieży. Bez nich nie byłoby nas tutaj - stwierdził. - Przy wielu okazjach są oni pomijani, a należy się im duży szacunek - dodał. 

 
Więcej o: