Rady dla molestowanych dzieci: "potraktuj go z szacunkiem". Instytut przyznaje: skandaliczne

Instytut Profilaktyki Zintegrowanej odniósł się do książki, którą rozdawano podczas warsztatów "Archipelag Skarbów". W publikacji możemy przeczytać, że ofiary molestowania powinny traktować napastników z szacunkiem.

Sprawę książki "Życie na maksa. Poradnik uczuciowo seksualny" nagłośniła Dorota Łoboda, szefowa fundacji Rodzice Mają Głos, członkini Rady Programowej Kongresu Kobiet oraz liderka ruchu Rodzice Przeciwko Reformie Edukacji. Jak pisaliśmy wczoraj, Łoboda opublikowała na Twitterze fragment publikacji. 

Oburzająca książka o molestowaniu seksualnym

Wydawcą poradnika jest katolickie Wydawnictwo M z Krakowa. Na stronie reklamuje, że pozycja jest "skierowana dla młodzieży powyżej 14 roku życia, dla wychowawców, rodziców i katechetów".

Książka autorstwa Jeana-Benoita Castermana została wydana parę lat temu, ale wygląda na to, że nadal jest wykorzystywana w szkołach. Jak napisała na Twitterze Łoboda, otrzymały ją "dzieci z klas ósmych po warsztatach finansowanych przez urząd dzielnicy przeprowadzonych w szkole publicznej w czasie obowiązkowych lekcji".

"Daj mu do zrozumienia, że schlebia ci zainteresowanie"

Fragmenty, które pojawiły się w mediach społecznościowych wywołały oburzenie. Chodzi przede wszystkim o poradę, jak radzić sobie z molestowaniem: "Przede wszystkim potraktuj go z szacunkiem. Daj mu do zrozumienia, że schlebia ci zainteresowanie, które kieruje w twoją stronę, ale że będzie ci jeszcze milej, jeżeli będzie cię szanował. W żadnym wypadku nie bądź niegrzeczna, nie okazuj niesmaku: poniżysz i zranisz go, co może sprawić, że zechce się zemścić. Z szacunkiem podejdź do tego, że będzie czuł się urażony. Bądź miła".

Oświadczenie Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej

Instytut Profilaktyki Zintegrowanej, który odpowiada za program Archipelag Skarbów (w ramach którego rozdawano książkę), w piśmie przesłanym do redakcji Gazeta.pl odniósł się do całej sprawy. Jak czytamy w oświadczeniu, książka nigdy nie powinna się znaleźć na warsztatach. 

Wyrażamy szczere ubolewanie, że książka „Życie na maksa. Poradnik uczuciowo-seksualny” została wręczona podczas programu profilaktycznego Archipelag Skarbów. Książka ta nie jest częścią programu Archipelag Skarbów i żaden jej egzemplarz nie powinien być wręczony podczas programu - tym bardziej, że już ponad 3 lata temu w sprawie tej konkretnej książki przekazana została wszystkim trenerom programu oficjalna, negatywna opinia instytutu co do zawartych w niej błędów i stwierdzeń sprzecznych z wiedzą o skutecznej profilaktyce.


- czytamy w oświadczeniu.

Instytut przyznaje, że przytaczany cytat z książki "jest skandaliczny raz stoi w jawnej sprzeczności z przekazem programu". IPZ zapewnia, że program "motywuje dziewczęta do tego, aby żądały szacunku ze strony mężczyzn" oraz "uczy asertywności i zdecydowanego stawiania granic, a chłopców uczy szacunku dla kobiet".

Instytut w piśmie przeprasza i informuje, że "w trybie pilnym wyjaśni tę sytuację i wyciągnie konsekwencje wobec osób, które rozdały materiał".

Więcej o:
Komentarze (154)
Oburzający poradnik dla molestowanych dziewczyn. Mamy oświadczenie instytutu
Zaloguj się
 • cezar85

  Oceniono 119 razy 73

  śpieszmy się szanować i kochać księży pedofilów

  tak szybko ich przenoszą

 • krzywelustro

  Oceniono 81 razy 45

  "Bądź miła"

  A przed sądem bycie miłą będzie okolicznością obciążającą Ciebie. Przecież będąc miłą prowokowałaś, albo przynajmniej zachęcałaś!

 • gragos

  Oceniono 67 razy 35

  Jak najszybciej wypowiedzieć konkordat, usunąć religię ze szkół, wyegzekwować jednakowo traktowanie przestępców seksualnych wobec prawa. Sposób w jaki kk indoktrynuje dzieci i młodzież jest póki co karygodnie bezczelny i bezkarny.

 • pt.nut

  Oceniono 64 razy 30

  Juz raz komentowalem...
  “Nie lekaj sie dziecino. Z duchownym, to nie grzech”.

 • wiktor.janowycz

  Oceniono 26 razy 26

  To może moja wersja, którą uczyłem moje dzieci:
  Przy pierwszej, najdrobniejszej próbie krzycz "Przestań!" tak, żeby wszyscy wokoło usłyszeli, nawet jeżeli mogło to być przypadkowe. Przy drugiej próbie broń się, najlepiej kopniakiem w jaja i uciekaj! Powiedz zaraz rodzicom! Przy komentarzach słownych wal w pysk tak, żeby ślad nie zszedł przez tydzień. I uciekaj.

 • flopertroper

  Oceniono 30 razy 22

  To pewnie jakiś biskup konsultował

 • kotprezesa

  Oceniono 47 razy 21

  Książkę pisał pedofil, rekomendował episkopat, a wprowadził do szkół pissowski rząd.
  Sami swoi.

 • banan125

  Oceniono 39 razy 21

  oto prawdziwy styl myślenia w Polsce jako skutek fanatycznej indoktrynacji religijnej od najmłodszych lat - żywcem przeniesionej ze średniowiecza w 21 wiek.... - każdy ksiundz to wysłannik boga żerujący ponad prawem....
  a tymczasem polski prezydent klęka przed facetami ubranymi jak pajace ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX