Rady dla molestowanych dzieci: "potraktuj go z szacunkiem". Instytut przyznaje: skandaliczne

Instytut Profilaktyki Zintegrowanej odniósł się do książki, którą rozdawano podczas warsztatów "Archipelag Skarbów". W publikacji możemy przeczytać, że ofiary molestowania powinny traktować napastników z szacunkiem.

Sprawę książki "Życie na maksa. Poradnik uczuciowo seksualny" nagłośniła Dorota Łoboda, szefowa fundacji Rodzice Mają Głos, członkini Rady Programowej Kongresu Kobiet oraz liderka ruchu Rodzice Przeciwko Reformie Edukacji. Jak pisaliśmy wczoraj, Łoboda opublikowała na Twitterze fragment publikacji. 

Oburzająca książka o molestowaniu seksualnym

Wydawcą poradnika jest katolickie Wydawnictwo M z Krakowa. Na stronie reklamuje, że pozycja jest "skierowana dla młodzieży powyżej 14 roku życia, dla wychowawców, rodziców i katechetów".

Książka autorstwa Jeana-Benoita Castermana została wydana parę lat temu, ale wygląda na to, że nadal jest wykorzystywana w szkołach. Jak napisała na Twitterze Łoboda, otrzymały ją "dzieci z klas ósmych po warsztatach finansowanych przez urząd dzielnicy przeprowadzonych w szkole publicznej w czasie obowiązkowych lekcji".

"Daj mu do zrozumienia, że schlebia ci zainteresowanie"

Fragmenty, które pojawiły się w mediach społecznościowych wywołały oburzenie. Chodzi przede wszystkim o poradę, jak radzić sobie z molestowaniem: "Przede wszystkim potraktuj go z szacunkiem. Daj mu do zrozumienia, że schlebia ci zainteresowanie, które kieruje w twoją stronę, ale że będzie ci jeszcze milej, jeżeli będzie cię szanował. W żadnym wypadku nie bądź niegrzeczna, nie okazuj niesmaku: poniżysz i zranisz go, co może sprawić, że zechce się zemścić. Z szacunkiem podejdź do tego, że będzie czuł się urażony. Bądź miła".

Oświadczenie Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej

Instytut Profilaktyki Zintegrowanej, który odpowiada za program Archipelag Skarbów (w ramach którego rozdawano książkę), w piśmie przesłanym do redakcji Gazeta.pl odniósł się do całej sprawy. Jak czytamy w oświadczeniu, książka nigdy nie powinna się znaleźć na warsztatach. 

Wyrażamy szczere ubolewanie, że książka „Życie na maksa. Poradnik uczuciowo-seksualny” została wręczona podczas programu profilaktycznego Archipelag Skarbów. Książka ta nie jest częścią programu Archipelag Skarbów i żaden jej egzemplarz nie powinien być wręczony podczas programu - tym bardziej, że już ponad 3 lata temu w sprawie tej konkretnej książki przekazana została wszystkim trenerom programu oficjalna, negatywna opinia instytutu co do zawartych w niej błędów i stwierdzeń sprzecznych z wiedzą o skutecznej profilaktyce.


- czytamy w oświadczeniu.

Instytut przyznaje, że przytaczany cytat z książki "jest skandaliczny raz stoi w jawnej sprzeczności z przekazem programu". IPZ zapewnia, że program "motywuje dziewczęta do tego, aby żądały szacunku ze strony mężczyzn" oraz "uczy asertywności i zdecydowanego stawiania granic, a chłopców uczy szacunku dla kobiet".

Instytut w piśmie przeprasza i informuje, że "w trybie pilnym wyjaśni tę sytuację i wyciągnie konsekwencje wobec osób, które rozdały materiał".

Więcej o: