Zmiany w sądownictwie zbierają żniwo. Hiszpański sąd dopytuje polski o niezawisłość

Centralny Sąd Śledczy z Madrytu dopytuje Sąd Okręgowy w Rzeszowie o niezawisłość polskich sądów. Wśród pytań pada np., czy nie występują "naciski z zewnątrz" na sędziów.

Zmiany w polskim sądownictwie forsowane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości po raz kolejny dają o sobie znać. O sędziowską niezależność pytał wcześniej sąd w Irlandii, teraz robi to sąd z Madrytu.

Jak donosi RMF FM, do Sądu Okręgowego w Rzeszowie wpłynęło pismo od hiszpańskiego Centralnego Sądu Śledczego dotyczące wydania Polsce obywatela Hiszpanii poszukiwanego Europejskim Nakazem Aresztowania (ENA).

Sąd z Madrytu dał rzeszowskiemu sądowi maksymalnie 10 dni na odpowiedź na pytania, m.in., czy "wypełnia swoje zadania w pełni autonomicznie, bez podległości w ramach hierarchii służbowej". Hiszpanie pytają też, czy nie występują "naciski z zewnątrz", które mogą zagrozić "niezależności osądu".

Czy określona jest w systemie prawnym nieusuwalność osób, którym powierzono zadanie sądzenia

- czytamy w opublikowanym przez RMF FM piśmie, a rozgłośnia pisze jeszcze: "hiszpańscy sędziowie podkreślają, że zwracają się o informację przed podjęciem decyzji o wydaniu poszukiwanego".

Sąd z Hiszpanii swoje pytania podpiera wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 25 lipca tego roku w sprawie z Irlandii.

TSUE o sprawie z Irlandii: Miała prawo nie wydawać przemytnika

Sąd w Irlandii zastanawiał się w tym roku nad wydaniem Polsce Artura C., którego  zatrzymano na mocy Europejskiego Nakazu Aresztowania. Mężczyzna jest podejrzewany o przemyt narkotyków.

Irlandzki sąd stwierdził, że Polak nie miałby gwarancji rzetelnego procesu w Polsce i miał wątpliwości, co do niezależności naszego wymiaru sprawiedliwości - powodem były zmiany w systemie sądownictwa wprowadzane przez PiS.

Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu uznał, że w takiej sytuacji sąd miał prawo, by nie wydawać od razu Artura C. Teraz, zanim irlandzki sąd to zrobi, ma otrzymać od Polski informacje uzupełniające na temat "ryzyka" nierzetelnego procesu nad Wisłą.

Więcej o: