Krytyk filmowy odchodzi z TVP Kultura. Powód? Wycięta wypowiedź reżysera "Kleru"

Michał Oleszczyk odszedł z TVP Kultura i nie będzie już prowadził cyklu "Wieczór kinomana". Tłumaczy, że powodem było "ocenzurowanie wypowiedzi" reżysera filmu "Kler" Wojciecha Smarzowskiego.

Krytyk filmowy Michał Oleszczyk nie będzie już prowadzącym cyklu "Wieczór kinomana" w TVP Kultura.

Jak podaje portal Press.pl, Oleszczyk zrezygnował w ramach sprzeciwu "wobec ocenzurowania wypowiedzi Wojciecha Smarzowskiego w retransmitowanej na antenie TVP Kultura gali zamknięcia festiwalu". Rezygnację przekazał e-mailowo dyrektor TVP Kultura Barbarze Schabowskiej.

Usunięta wypowiedź reżysera "Kleru"

Przypomnijmy: 22 września galę finałową Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni kanał TVP Kultura transmitował z półgodzinnym opóźnieniem. Jedną z nagrodzonych produkcji był film "Kler", uhonorowany m.in. nagrodą publiczności.

Z wyemitowanej relacji wycięto słowa reżysera filmu Wojciecha Smarzowskiego, który na scenie zażartował: "Ja tak w tej swojej pysze myślałem, że tym razem nagrodę wręczy mi prezes TVP".

Prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski tłumaczył potem na Twitterze, że nie była to cenzura, a "nadgorliwość i głupota". Zapowiedział, że osoba odpowiedzialna za wycięcie wypowiedzi Smarzowskiego "poniesie surowe konsekwencje". Usunięty fragment wyemitowano potem w "Wiadomościach" TVP.

Więcej o: