Próba blokady filmu "Kler" w Zakopanem. Związek Podhalan chce zakazać emisji w kinie Giewont

Mimo że w Zakopanem trudno dostać bilet na film "Kler" Wojciecha Smarzowskiego, bo te rozchodzą się jak świeże bułeczki, Związek Podhalan próbuje zablokować emisję.

Zakopiański oddział Związku Podhalan domaga się natychmiastowego wycofania filmu "Kler" z kina Giewont w Zakopanem. Jak informuje "Tygodnik Podhalański", bilety na najnowszy obraz Wojciecha Smarzowskiego wyprzedają się bardzo szybko i to na cały tydzień. "Wczoraj na trzech seansach były tłumy zakopiańczyków" - informują dziennikarze gazety.

Zakopane: Związek Podhalan chce zakazać filmu "Kler"

Kino Giewont mieści się w budynku, którego współwłaścicielem jest Związek Podhalan - oddział Zakopane. Mimo nacisków organizacji, film wciąż jest tam wyświetlany.

- Były wstępne rozmowy, żebym tego filmu nie wyświetlał - przyznał Janusz Bukowski, dzierżawca Kina Giewont w Zakopanem w rozmowie z "Tygodnikiem Podhalańskim". Dodał, że poinformowano go, że w przyszłości ma otrzymać nową umowę, która  sprawi, że nie będzie mógł wyświetlać filmów, które nie spodobają się właścicielom budynku.

Film "Kler" w kinie Giewont w dniach 28 września - 4 października jest wyświetlany o godzinach 12:40, 18:50, 21:15 oraz 23:40 (tylko 29 i 30 września). Dodatkowo 29 września odbył się seans o  godzinie 15:45. 

Prezes Związku Podhalan oddział Zakopane Andrzej Skupień uważa, że film nie powinien być wyświetlany w kinie Giewont, mimo że -  jak twierdzi Bukowski - sam go nie widział.

Poniżej możecie zobaczyć materiał "Tygodnika Podhalańskiego" o problemach "Kleru" w Zakopanem. - Zakopane jest miejscem ludzi religijnych. Myślę, że warto tu porozmawiać również na taki temat - podkreśliła jedna z kobiet w rozmowie z reporterem. 

 

Problemy filmu "Kler"

Film "Kler" ma problemy w niektórych miastach. Nie jest wyświetlany m.in. w jedynym miejskim kinie w Ostrołęce. W sobotę Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar poinformował, że przyjrzy się tej sprawie. RPO powołał się nawet na konstytucję. 

Więcej o: