Poznań otwiera całodobowy darmowy punkt ginekologiczny. "To nie ideologia, to konkretne wsparcie"

W Poznaniu rusza całodobowy i dostępny dla wszystkich mieszkanek miasta Punkt Profilaktyki Intymnej. "To nie ideologia, to konkretne wsparcie dla każdego w razie potrzeby" - napisał prezydent miasta.

"Punkt Profilaktyki Intymnej czynny przez 24 godziny na dobę powstał, by zapewnić  mieszkańcom Poznania łatwy i szybkie dostępu do usług medycznych z zakresu ochrony i profilaktyki zdrowia dotyczącego intymnych stref życia. Oferowane przez Punkt bezpłatne konsultacje i poradnictwo pomogą rodzicom i opiekunom w zakresie edukacji dzieci  - zwłaszcza tej dotyczącej higieny i kontaktów seksualnych. Konsultacje pomogą również zwiększyć bezpieczeństwo stosowania środków farmakologicznych dostępnych na receptę" - czytamy na oficjalnej stronie Poznania.

W ramach funkcjonowania Punktu Profilaktyki Intymnej zapewnione będą:

  • konsultacje lekarskie i poradnictwo w zakresie chorób zakaźnych przenoszonych drogą płciową
  • konsultacje lekarskie i poradnictwo w zakresie higieny intymnej oraz antykoncepcji naturalnej, mechanicznej i farmakologicznej
  • rozpoznanie i doraźna pomoc medyczna w przypadku urazów oraz stanów zapalnych narządów rodnych
  • zapewnienie dostępności skierowania na badania diagnostyczne z zakresu chorób ginekologicznych (z wyłączeniem kobiet ciężarnych i kobiet w połogu) oraz zakaźnych przenoszonych drogą płciową
  • zapewnienie dostępności do badań usg w przypadku wskazań lekarskich
  • zapewnienie dostępności do przepisania leków w przypadku wskazań lekarskich

Na początek w Punkcie zatrudnionych będzie 7 lekarzy.

Z usług dostępnych bezpłatnie w Punkcie będą mogły korzystać osoby, które ukończyły 18 rok życia oraz osoby niepełnoletnie, pozostające pod opieką rodzica lub opiekuna prawnego i mieszkające na terenie Poznania. Z Punktu będą mogły korzystać również osoby niezamożne i nieubezpieczone. 

Jak umówić się do lekarza?

Każdy, kto chciałby skorzystać z konsultacji świadczonych w Punkcie, powinien wcześniej skontaktować się telefonicznie z rejestratorem pod nr tel. 516 504 237 lub skorzystać z rejestracji on-line udostępnionej na stronie internetowej Fundacji Fanari, która realizuje projekt: www.fanari.pl. Zarówno strona internetowa jak i nr telefonu rejestracji czynne będą od poniedziałku (1 października) od godz. 22.00. Od tego dnia osoby zainteresowane będą mogły umówić się na wizytę. Pierwsze przyjęcia pacjentów przewidywane są od wtorku, 2 października.

Sonda: Co Polacy myślą o "Klerze" Smarzowskiego po pokazie?

Więcej o: