Kolejna dymisja w dowództwie armii. Błaszczak odwołał szefa Wojsk Specjalnych

Po nieco ponad roku na tym stanowisku gen. bryg. Wojciech Marchwica przestał kierować wojskami specjalnymi. Powołał go w zeszłym roku poprzedni minister obrony Antoni Macierewicz. Marchwicę zastąpi Sławomir Drumowicz.

Minister Mariusz Błaszczak powołał pułkownika Sławomira Drumowicza na stanowisko Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych - informuje Ministerstwo Obrony. Drumowicz obejmie nowe stanowisko od początku października. Dotychczas pułkownik dowodził jednostką AGAT, która wchodzi w skład wojsk specjalnych. Wcześniej służył m.in. w Dowództwie Wojsk Specjalnych w Krakowie i dowodził polskimi siłami specjalnymi w kontyngencie w Iraku. 

Stanowisko dowódcy wojsk specjalnych po zaledwie półtora roku stracił gen. bryg. Wojciech Marchwica. W marcu zeszłego roku powołał go ówczesny Szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz. Wcześniej przez niecały rok pełnił obowiązki Inspektora Wojsk Specjalnych w Dowództwie Generalnym. 

Był konflikt z dowódcą GROM-u?

MON nie pisze nic o powodach zmiany w kierownictwie wojsk specjalnych. Portal Onet.pl podaje nieoficjalnie, że mogło chodzić o konflikt między Marchwicą a dowódcą GROM-u, płk. Mariuszem Pawlukiem. 

Dowództwu Komponentu Wojsk Specjalnych podlegają m.in. Jednostka Wojskowa GROM, Jednostka Wojskowa Komandosów, Jednostka Wojskowa FORMOZA i Jednostka Wojskowa AGAT. Tą ostatnią kierował dotychczas Drumowicz. Jak czytamy na stronie wojsk specjalnych, AGAT to "najmłodsza jednostka w strukturze Wojsk Specjalnych", sformowana w 2011 roku na bazie rozwiązanego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej z Gliwic.

Więcej o: