Sondaż IBRIS: Zdecydowana większość za legalną aborcją i przeciw drastycznym plakatom

Niemal wszyscy są przeciwni ingerencji państwa w kwestię posiadania dzieci, a zdecydowana większość chce większego dostępu do aborcji - wynika z najnowszego sondażu IBRIS. Prawie 70 proc. badanych jest zdania, że kobiety powinny móc same decydować o przerwaniu ciąży.

Na 28 września przypada Światowy Dzień Bezpiecznej Aborcji. W weekend środowiska lewicowe i feministyczne organizują w Warszawie marsz pro choice, na którym będą domagać się dostępu do legalnej i bezpiecznej aborcji. Z kolei Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny opublikowała wyniki badania, z którego wynika, że większość Polek i Polaków chce bardziej liberalnych praw aborcyjnych. 

Na zlecenie organizacji IBRIS zapytał 1000 osób o kwestie związane z aborcją. Jedno z pytań dotyczyło samych przepisów. Obecnie w Polsce można dokonać zabiegu przerwania ciąży tylko w kilku przypadkach (zagrożenia życia kobiety, ciężkiego uszkodzenia płodu i gwałtu), podczas gdy w większość krajów UE aborcja jest łatwiej dostępna i zależy od decyzji kobiety. 

54 proc. zdecydowanie za dostępem do legalnej aborcji

Na pytanie, czy również w Polsce kobiety powinny móc samodzielnie decydować o przerwaniu ciąży do 12 tygodnia, niemal 70 proc. badanych odpowiedziało, że tak. Z tego 54 proc. powiedziało "zdecydowanie tak", a 15 proc. - "raczej tak". 12 proc. badanych stwierdziło, że kobiety "raczej nie" powinny samodzielnie decydować o aborcji, zaś 11 proc. udzieliło odpowiedzi "zdecydowanie nie". 9 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie. 

Niemal wszyscy badani - 92 proc. - oceniają, że rząd nie powinien decydować o tym ile, czy i kiedy dzieci powinni mieć obywatele. Pytanie brzmiało: Czy Pana/i zdaniem państwo powinno ingerować w decyzję ludzi o tym czy, kiedy i ile dzieci chcą mieć?

Uczestników badania zapytano także o kwestie drastycznych plakatów z rzekomymi zdjęciami efektów aborcji, które pojawiają się w miastach (szczególnie przy szpitalach). 61 proc. respondentów ocenia te działania zdecydowanie źle, a 21 proc. raczej źle. Podobają się one 10 proc. badanych. Także większość badanych (47 proc. zdecydowanie, 23 proc. raczej) uważa, że takie plakaty powinny być zakazane. Przeciwnego zdania jest w sumie 22 proc. ludzi. 

Badanie przeprowadzono we wrześniu b.r. na ogólnopolskiej próbie 1000 osób metodą wywiadów telefonicznych. 

Z kolei sondaż przeprowadzany na zlecenie "Wysokich Obcasów", w którym pytano jedynie o to, czy jest się za czy przeciw legalnej aborcji do 12. tygodnia ciąży, wskazał, że 45 procent osób jest za, a 43 procent - przeciwko.

Marsz z okazji Światowego Dnia Bezpiecznej Aborcji.

Marsz pro choice organizują Warszawski Strajk Kobiet, Porozumienie Kobiet 8 Marca oraz Aborcyjny Dream Team on Tour. Zgromadzenie rozpocznie się 30 września o godzinie 17:00 na warszawskim rondzie Dmowskiego. Udział w nim zapowiedziało 1,5 tysiąca osób, a kolejne 8,5 tys. jest nim zainteresowane - dowiadujemy się ze strony wydarzenia na Facebooku.

Więcej o:
Komentarze (192)
Sondaż IBRIS: Zdecydowana większość za legalną aborcją i przeciw drastycznym plakatom
Zaloguj się
 • hanusinamama

  Oceniono 48 razy 42

  Jestem pewna ze 70% przeciwników jezeli dotyczy to ich samych, ich zony, kochanki czy niepełnoletniej córki tez jest za aborcja na zyczenie.

 • cucurucu

  Oceniono 52 razy 36

  Slabo protestujecie w Polsce, nawet w rolniczej Irlandii aborcja jest legalna

 • rikol

  Oceniono 30 razy 22

  A polscy tchórzliwi politycy od lewa do prawa dalej klękają przed biskupami.

 • hanusinamama

  Oceniono 30 razy 22

  m takie pytanie do katolków chcących wszystkim narzucic swoją wiare i sumienia. Jak to mozliwe ze w tym podobno katolickim kraju, gdzie podane sie ze jest >90% katolików dochodzi do tylu aborcji legalnych oraz kilka razy wiecej na czarno. Skoro tylu katolików...te pozostałe <10%: ile z nich to kobiety w okresie rozrodczym, ile zajdzie w nieplanowaną ciąże czy bedzie miec uposledzony płód?Prmil społeczenstwa polskiego? To skąd te aborcje w naszym kraju?

 • yaspiman

  Oceniono 51 razy 13

  zakaz aborcji - tylko dla katoliczek.
  drastyczne plakaty - tylko w kościołach.
  wtedy normalne kobiety będą mogły decydować o sobie.

 • morsik2

  Oceniono 15 razy 9

  Niech te 10% którym podobają sie takie plakaty zawiesi je sobie w domu, w salonie. Ja na ulicy nie mam chęci tego oglądać.

 • me_on_gazeta

  Oceniono 25 razy 7

  Wolno to idzie, ale jednak rozum i przyzwoitość wygrywają z zabobonem i przemocą w stosunku do kobiet.

 • barakuda62

  Oceniono 29 razy 7

  Jestem dumny że byłem wśród tych tysiący respondentów, i dumny że jest w tym i moja mała cegiełka dla wolności kobiet.
  To czy ciężarna kobieta będzie matką powinna ona sama decydować a nie zboczone klechy i bezpłodny gnom przy pomocy armii zdewociałych moherów❗

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX