Wojska Obrony Terytorialnej mają odznakę. Mariusz Błaszczak: To formacja najbliższa narodowi

Wojska Obrony Terytorialnej będą miały własną odznakę, nawiązującą do Polskiego Państwa Podziemnego. Pojawi się na niej symbol Polski Walczącej, czyli tzw. kotwica, malowana często podczas niemieckiej okupacji.

W czwartek odbyły się pierwsze centralne obchody święta Wojsk Obrony Terytorialnej. Podczas uroczystości na pl. Piłsudskiego w Warszawie zaprezentowano odznakę rozpoznawczą WOT.

Wojska Obrony Terytorialnej z Polską Walczącą w odznace

Stanowi ją symbol Polski Walczącej (tzw. kotwica) w obwódce z wieńca laurowego. Jej wzór (na mundur wyjściowy i polowy) został opublikowany w Dzienniku Urzędowym Ministra Obrony Narodowej.

- "P" symbolizuje Polskę i Polaków, a "Kotwica" oznacza nadzieję lub "W" - walkę - mówił PAP rzecznik prasowy Dowództwa WOT ppłk Marek Pietrzak. - Liście dębowe i laurowe są alegorią męstwa, odwagi i zwycięstwa. Całość otacza pierścień, który symbolizuje zbiór Polaków, Polaków-patriotów oddanych swojej Ojczyźnie - wyjaśnił cytowany przez Onet.

Mateusz Morawiecki: Terytorialsi - jesteście chlubą Wojska Polskiego

- Wojska Obrony Terytorialnej to formacja najbliższa narodowi i społeczeństwu - mówił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. - Terytorialsi - jak sami o sobie mówicie - jesteście chlubą Wojska Polskiego - podkreślał premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że wraz z rozbudową WOT wzrasta potencjał obronny kraju.

Szef MON wskazał, że data święta WOT - 27 września - nie została wybrana przypadkowo i nawiązuje do powstania Polskiego Państwa Podziemnego oraz podkreśla historyczną tożsamość współczesnych terytorialsów.

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT), czyli faktycznie piąty rodzaj sił zbrojnych obok wojsk lądowych, powietrznych, specjalnych i marynarki wojennej, stanowią uzupełnienie i jednocześnie są komplementarną częścią potencjału obronnego Polski.

Myśliwce, czołgi i setki żołnierzy. Wielka defilada z okazji Święta Wojska Polskiego na ulicach Warszawy

Więcej o:
Komentarze (147)
Wojska Obrony Terytorialnej mają odznakę. Mariusz Błaszczak: To formacja najbliższa narodowi i społeczeństwu
Zaloguj się
 • loginzczapy

  Oceniono 19 razy 17

  widziałem takich terytorialsów na zakupach w biedronce, przed wejściem na poligon Kamizelki taktyczne, grupa krwi na ramieniu munduru. No dno kompletne dno. Dobrze, że nie mogą nosić broni w mieście

 • sector23

  Oceniono 50 razy 14

  Znak Polska Walcząca!? Czy naprawdę nie ma już żadnej świętości dla tego PiSowskiego pospólstwa?!
  Przecież to jawna profanacja, jak można tak zbanalizować i poszargać symbol, który powinien być ikoną odwagi, godności, walki i męczeństwa Polaków. Potrafię jeszcze zrozumieć jak ten emblemat jest używany przez członków elitarnej jednostki Grom. Ale za haniebne uważam to, że dla doraźnych celów polityczno - propagandowych zawłaszczany jest przez jakiś chłystków na potrzeby quazi militarnych formacji amatorów militariów. Tak, tak znak Polska Walcząca stał się już nalepką na samochody, wylądował na koszmarnie szmirowatej odzieży "patriotycznej" oz "bejzbole" stadionowych patriotów a jak tak dalej pójdzie, to wyląduje na bieliźnie erotycznej, jeśli już nie wylądował.
  Wstydu nie macie "patrioci"

 • arturo.k61

  Oceniono 28 razy 12

  I tak z symbolu, historii i powagi, robi się -> Parodie, pośmiewisko, i... marazm!

 • annas11

  Oceniono 18 razy 10

  to jest formacja ktora bedzie uzywana do rozpedzania manifestacji - prl zomo bis

 • antropoid

  Oceniono 44 razy 10

  IM WIĘKSZY TUMAN I NIEUDACZNIK - TYM GĘBA PEŁNIEJSZA PATOSU.

  Płaszczak - a co zrobiłeś z policji, reżimowa kukło?...

 • krisw5

  Oceniono 9 razy 9

  Ta hołota polityczna niczego nie uszanuje. Podepcze, splugawi największe świętości by tylko wejść w nie swoje buty, dla osiągnięcia celu nie należnego sobie. Symbol Polski Walczącej był i jest dla ludzi którzy w jego obronie przelewali krew najwyższa świętością. A to bydło polityczne depcze te świętości dla osiągnięcia własnych miernych celów.

 • frogman

  Oceniono 14 razy 8

  profanacja bohaterów PW przez niedzielnych ludzików

 • janus-z333

  Oceniono 14 razy 8

  Wydane przez Macierewicza miliony,jeśli nie miliardy,miast wzmocnić siłę polskiej armii,zrobiły ją bezbronną.WOT to formacja w obecnej sytuacji nikomu niepotrzebna,formacja która kosztem armii zaistniała,robiąc z podstawowych oddziałów Wojska Polskiego,twór który już armią nie jest.Ktoś tymi pieniędzmi się wzbogacił,a teraz śmieje się w kułak.Macierewicz powinien iść siedzie,jeśli nie do kryminału,to do wariatkowa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX