Policja. W całej Polsce rusza akcja "Pasy". "Mogą ocalić nasze życie"

W piątek 28 września policjanci w całym kraju będą sprawdzać, czy kierowcy i pasażerowie na polskich drogach mają zapięte pasy bezpieczeństwa. Funkcjonariusze przypominają, że pasy i foteliki dla dzieci bardzo poprawiają nasze bezpieczeństwo.

Policjanci ruchu drogowego w piątek w całym kraju prowadzą działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą "Pasy". Podczas akcji mają zwracać szczególną uwagę na to, czy kierujący i pasażerowie mają zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci przewożone są w fotelikach.

Stosowanie pasów bezpieczeństwa ma bardzo istotny wpływ na minimalizowanie skutków zdarzeń drogowych. Pasy bezpieczeństwa utrzymują nas bowiem na fotelu i w chwili uderzenia pojazdu w przeszkodę pozwalają wytracić prędkość wraz z samochodem. Przytrzymują nas również w bezpiecznej pozycji w przypadku dachowania pojazdu

- przypomina policja.

Mandat za pasy. Taryfikator mandatów

Za jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa odpowiada osoba, która tego obowiązku nie dopełniła. Wysokość mandatu za prowadzenie samochodu bez zapiętych pasów to 100 zł i 2 punkty karne.

Kierowca musi także upewnić się, czy wszyscy w pojeździe mają zapięte pasy bezpieczeństwa. Jeśli tego nie zrobi, grozi mu mandat w wysokości 100 zł i 4 punkty karne.

Jeśli natomiast kierowca upomniał pasażerów, by zapięli pasy, a nie był świadomy, że tego nie zrobiły, mandat w wysokości 100 zł zapłaci każdy pasażer, który podróżuje z niezapiętymi pasami.

Policja. Pasy bezpieczeństwa i poduszki powietrzne

Policjanci podkreślają, że np. poduszka powietrzna redukuje ryzyko śmierci tylko wtedy, gdy działa razem z pasami bezpieczeństwa. Dodają też, że pasażerowie z niezapiętymi pasami na tylnym siedzeniu w chwili zderzenia stanowią śmiertelne zagrożenie dla osób siedzących z przodu - mogą w nie uderzyć z dużą siłą.

Funkcjonariusze przypominają również o obowiązku przewożenia mniejszych dzieci w fotelikach bezpieczeństwa lub innych urządzeniach do przewozu dzieci - niezależnie od długości trasy.

Policja: Zapięte pasy bezpieczeństwa mogą ocalić życie

Dziecko przewożone na kolanach dorosłego podczas ostrego hamowania albo zderzenia może być zmiażdżone.

"Pamiętajmy, że jeśli dojdzie do niebezpiecznej sytuacji na drodze, zapięte pasy bezpieczeństwa, a w przypadku dzieci fotelik bezpieczeństwa mogą ocalić nasze życie" - kończy policja.

Kurtka i pasy? "Najlepiej zdjąć, ale...". Zobacz, jak prawidłowo zapinać pasy bezpieczeństwa