Policja. W całej Polsce rusza akcja "Pasy". "Mogą ocalić nasze życie"

W piątek 28 września policjanci w całym kraju będą sprawdzać, czy kierowcy i pasażerowie na polskich drogach mają zapięte pasy bezpieczeństwa. Funkcjonariusze przypominają, że pasy i foteliki dla dzieci bardzo poprawiają nasze bezpieczeństwo.

Policjanci ruchu drogowego w piątek w całym kraju prowadzą działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą "Pasy". Podczas akcji mają zwracać szczególną uwagę na to, czy kierujący i pasażerowie mają zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci przewożone są w fotelikach.

Stosowanie pasów bezpieczeństwa ma bardzo istotny wpływ na minimalizowanie skutków zdarzeń drogowych. Pasy bezpieczeństwa utrzymują nas bowiem na fotelu i w chwili uderzenia pojazdu w przeszkodę pozwalają wytracić prędkość wraz z samochodem. Przytrzymują nas również w bezpiecznej pozycji w przypadku dachowania pojazdu

- przypomina policja.

Mandat za pasy. Taryfikator mandatów

Za jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa odpowiada osoba, która tego obowiązku nie dopełniła. Wysokość mandatu za prowadzenie samochodu bez zapiętych pasów to 100 zł i 2 punkty karne.

Kierowca musi także upewnić się, czy wszyscy w pojeździe mają zapięte pasy bezpieczeństwa. Jeśli tego nie zrobi, grozi mu mandat w wysokości 100 zł i 4 punkty karne.

Jeśli natomiast kierowca upomniał pasażerów, by zapięli pasy, a nie był świadomy, że tego nie zrobiły, mandat w wysokości 100 zł zapłaci każdy pasażer, który podróżuje z niezapiętymi pasami.

Policja. Pasy bezpieczeństwa i poduszki powietrzne

Policjanci podkreślają, że np. poduszka powietrzna redukuje ryzyko śmierci tylko wtedy, gdy działa razem z pasami bezpieczeństwa. Dodają też, że pasażerowie z niezapiętymi pasami na tylnym siedzeniu w chwili zderzenia stanowią śmiertelne zagrożenie dla osób siedzących z przodu - mogą w nie uderzyć z dużą siłą.

Funkcjonariusze przypominają również o obowiązku przewożenia mniejszych dzieci w fotelikach bezpieczeństwa lub innych urządzeniach do przewozu dzieci - niezależnie od długości trasy.

Policja: Zapięte pasy bezpieczeństwa mogą ocalić życie

Dziecko przewożone na kolanach dorosłego podczas ostrego hamowania albo zderzenia może być zmiażdżone.

"Pamiętajmy, że jeśli dojdzie do niebezpiecznej sytuacji na drodze, zapięte pasy bezpieczeństwa, a w przypadku dzieci fotelik bezpieczeństwa mogą ocalić nasze życie" - kończy policja.

Kurtka i pasy? "Najlepiej zdjąć, ale...". Zobacz, jak prawidłowo zapinać pasy bezpieczeństwa

Więcej o:
Komentarze (40)
Policja. W całej Polsce rusza akcja "Pasy". "Mogą ocalić nasze życie". Mandat za pasy - ile zapłacimy za niezapięte?
Zaloguj się
 • luketjorself

  Oceniono 14 razy 4

  Już miałem nadzieję, że wreszcie policja weźmie się za kontrolę "pasów" tzn. przejść dla pieszych, gdzie kierowcy wyprzedzają inne pojazdy, nie zwalniają, mijają pieszych, którzy już są na jezdni itd. Na przejęciach dla pieszych ginie najwięcej ludzi. Taka akcja uratowałaby życie wielu ludziom.

 • sim.salabim

  Oceniono 7 razy 3

  Juz myslalam, ze w koncu zabiora sie za kierowcow, ktorzy nie zatrzymuja sie na przejsciu dla pieszych...

 • loneman

  Oceniono 2 razy 2

  ale na tylek najlepiej tym niedzielnym kierowcom !!

 • Jan Winnicki

  Oceniono 1 raz 1

  Chyba zapewnienie sobie bezpieczenstwa jest w interesie każdego dorosłego człowieka, więc niech państwo się odpie... od tych którzy nie mają na tyle wyobraźni i potrzebny, żeby sobie to bezpieczeństwa zapewnić. Co innego jak takie bezmózgi nie zapewniają bezpieczeństwa dzieciom. Trzeba ich takimi kontrolami i karami skutecznie przekonać do zapewnia dzieciom bezpieczeństwa.

 • alberto_srapovoli

  Oceniono 9 razy 1

  Myslalem, ze w koncu zaczna karac za wymuszanie pierwszenstwa na pasach. Ale to pewnie za trudne.

 • van_norden

  Oceniono 4 razy 0

  Tylko akcja "Bezpieczny pomnik" trwa 365 dni w roku?

 • wmr2000

  Oceniono 2 razy 0

  Czyli w sobotę wszystko wróci do polskiej normy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX