Na Pradze zaprezentowano dziś "Normy ochrony dzieci i młodzieży oraz zasady praktyk duszpasterskich w diecezji warszawsko-praskiej". Przedstawione zasady dotyczą prewencji nadużyć seksualnych wobec małoletnich. Dokument ma służyć nie tylko kapłanom, ale wszystkim parafiom i wspólnotom, w jaki sposób z determinacją chronić dzieci i młodzież.
Normy zawierają między innymi wskazówki dla duszpasterzy i wszystkich osób pracujących w różnych grupach kościelnych. - Po to, aby ich postępowanie podkreślało wielką wrażliwość na to, co jest dobrem i godnością człowieka, szczególnie tego młodego - mówił biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk. Dodał, że informacje zawarte w dokumencie dotyczą między innymi wyjazdów z udziałem osób, które nie ukończyły osiemnastego roku życia.
Biskup Romuald Kamiński powiedział, że diecezja warszawsko-praska pragnie chronić dzieci i młodzież w każdym czasie i miejscu. Powiedział, że dokument pomoże regulować wiele spraw. - Traktuję to jako priorytet i pragnę w tym miejscu powiedzieć "przepraszam" i uczynić wszystko, aby ci, którzy poczuli się skrzywdzeni, mieli możliwość bezpiecznego powrotu do wspólnoty Kościoła i odzyskali zaufanie - podkreślił. Ordynariusz warszawsko-praski porównał dokument do leczenia trudnych przypadków w medycynie.
Przedstawiony dziś dokument zawiera również porady dotyczące postępowania wobec informacji o prawdopodobieństwie skrzywdzenia dzieci i młodzieży. W diecezji warszawsko-praskiej powołany jest specjalny zespół osób weryfikujący zgłaszane sprawy.
Dokument zakazuje m.in. stosowanie kar cielesnych (bez wyjątków), tolerowania krzywdzenia innych. Zgodnie z dokumentem "dzieci i młodzież nie powinny przebywać w pomieszczeniach mieszkalnych duchownych, zwłaszcza w pojedynkę", a wyjazd urlopowy duchownego, w którym uczestniczy osoba poniżej 18. roku życia, musi zostać zgłoszony na piśmie Kanclerzowi Kurii. Dokument podkreśla prawo do prywatności i nietykalności cielesnej dzieci.
Dokument w kilku punktach podkreśla, że ochrona dotyczy nie tylko dzieci, ale także osób pełnoletnich. Jeden z rozdziałów zawiera praktyczne porady, jak rozmawiać z osobą zgłaszającą nadużycie oraz opis procedury w przypadku zgłoszenia od skrzywdzonej osoby.
W ciągu miesiąca diecezja warszawsko-praska opracuje drugi dokument. Będzie dotyczył umiejętnego korzystania z mediów społecznościowych przez osoby duchowne i świeckie.