Policjanci i inni mundurowi przenoszą się do armii. Jakie zarobki są w wojsku?

Wojsko i Służba Ochrony Państwa przyciągają chętnych z innych służb mundurowych. MON od początku roku dostało setki wniosków o przeniesienie. Na lepsze zarobki w wojsku liczą m.in. policjanci i pogranicznicy.

Policja, Straż Graniczna, Służba Więzienna - funkcjonariusze tych służb wolą pracować w wojsku czy w Służbie Ochrony Państwa. Jak pisze "Polska Times" do ministerstwa obrony od początku tego roku wpłynęły 763 wnioski o przeniesienie.

Wojsko ile zarabia

Przeciętne zarobki w wojsku (wraz z dodatkami) to obecnie 4624,79 zł. Mundurowi przenoszą się także do SOP. Ile można tam zarobić? Średnie wynagrodzenie funkcjonariusza wynosi tam ok. 5400 zł brutto.

W wojsku od przyszłego roku będą jednak podwyżki - obiecuje MON.

Ile zarabia szeregowy

Z danych "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że uposażenie zawodowego szeregowego w 2018 r. wynosi 3200 zł brutto. Ale kapral zarabia już 3690 zł, starszy sierżant 4000 zł, a starszy chorąży 4370 zł.

Wojsko zarobki oficer

Oczywiście im wyższa szarża, tym większe zarobki. Oficerowie dostają brutto od 4720 zł (podporucznik) aż do 15960 zł (generał sztabu generalnego). Major zarabia ok. 5,5 tys. zł brutto, a pułkownik 7360-8860 zł.

Policja zarobki

Tymczasem w policji kursant, czyli funkcjonariusz na tzw. stacjonarnym szkoleniu podstawowym, dostaje 1939 zł netto. Na stanowisku referenta średnia miesięczna pensja wzrasta do 3165 zł netto.

Dzielnicowy na rękę dostaje 3491 zł, a detektyw 3748 zł. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Średnia płaca w policji to według "DGP" 4996 zł brutto. Policjanci od lipca strajkują. Rząd zapowiedział jednak, że także tę służbę czekają podwyżki.

Myśliwce, czołgi i setki żołnierzy. Wielka defilada z okazji Święta Wojska Polskiego na ulicach Warszawy

Więcej o:
Komentarze (84)
Wojsko. Policjanci i inni mundurowi przenoszą się do armii. Jakie zarobki są w wojsku?
Zaloguj się
 • grzegorzul

  Oceniono 25 razy 15

  no to będziemy mieli wojsko... większość tych kulsonów nie jest w stanie podciągnąć się na drążku więcej niż 3 razy..a i inteligencją w komisariatach nie błyszczą

 • kiker1

  Oceniono 12 razy 10

  To nie jest dobra wiadomość.
  Może 5% policjantów to ludzie z powołania (chociaż niektórzy mają tendencję to szeryfowania), 5% to odpady z rynku pracy. 90% to lenie, którzy idą do policji, bo tam jest spokój, budżetówka i szybsza emerytura.
  Problem w tym, że o ile w policji tacy pracownicy stanowią zagrożenie "tylko" dla naszego bezpieczeństwa osobistego, to w armii będą stanowili zagrożenie dla istnienia państwa. Nie zdziwiłbym się, gdyby ludzie tego pokroju odmówili np. wyjazdu na misję czy udziału w akcji ratunkowej. Oni chcą "być gotowi na wojnę", a nie "iść na wojnę".

 • Mariusz Fukowski

  Oceniono 11 razy 9

  Powiedzcie jeszcze o drugich pensjach, czyli dodatkach za rozłąkę, mieszkaniówkę, wszystkie inne dodatki i odprawy...a i tak podczas konfliktu na front zostaną wysłany poborowi z kategorią inną niż A...tzw. mięso armatnie.... Praca marzeń...równe traktowanie Polaków.

 • vader2010

  Oceniono 8 razy 8

  jedyna miara to roczny PIT - w przypadku mundurowych pomniejszony jedynie o podatek dochodowy - bo składek nie płacą. podawanie kwot podstawy to pomyłka - w służbach jest kilkanaście dodatków + 13 ka + mundurówka

 • tani_dran

  Oceniono 26 razy 8

  Nie tylko kasa. Wojsko daje mozliwość uczestniczenia w apelach smoleńskich

 • hadron59

  Oceniono 9 razy 7

  Pamiętajmy, że mundurowi nie płacą ZUSU. W zawiązku z tym ich wynagrodzenia netto są dużo większe przy tej samej kwocie brutto niż "normalnego" pracownika. W zarobkach nie uwzględniono całego morza dodatków. No ale cóż. Każda władza (również poprzednia) opiera się na resortach siłowych.Dlatego mitem są marne zarobki w służbach mundurowych a także odwieczne wakaty. Najlepiej wiedzą Ci młodzi ludzie, którzy próbowali dostać się do policji czy wojska. I żeby było jasne. Uważam, że każdy może próbować zostać policjantem, wojskowym czy prokuratorem. Ale również jak komuś nie podobają się zarobki to droga wolna do Lidla czy Biedronki.

 • cezaryk

  Oceniono 17 razy 7

  Artykuł miesza zarobki brutto vs netto. Miesza również zarobki z dodatkami vs bez dodatków.
  Nie chcę się wyżywać na Gazecie Wyborczej ale proszę o porównywalne dane.
  Szanujmy dobre dziennikarstwo.

 • lendo

  Oceniono 8 razy 4

  jaka gó...ana manipulacja - w wojsku brutto w policji netto. to jest Gprawda !

 • duzyjan77

  Oceniono 6 razy 4

  mam znajomych w Wojsku, Policji i Straży Granicznej, wszyscy chcą do Wojska, bo się siedzi na tyłku nic nie robi, siłownia basen w czasie roboty, raz na jakiś czas poligon po którym później dają wolne i premie premie premie. Nie dziwię się, że innym służbom uciekają ludzie, bo ludzie pójdą tam gdzie jest lepsza kasa i spokój, a taki policjant czy strażnik zapierdziela 24h w systemie zmianowym, uszarpie się itd

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX