Policjanci i inni mundurowi przenoszą się do armii. Jakie zarobki są w wojsku?

Wojsko i Służba Ochrony Państwa przyciągają chętnych z innych służb mundurowych. MON od początku roku dostało setki wniosków o przeniesienie. Na lepsze zarobki w wojsku liczą m.in. policjanci i pogranicznicy.

Policja, Straż Graniczna, Służba Więzienna - funkcjonariusze tych służb wolą pracować w wojsku czy w Służbie Ochrony Państwa. Jak pisze "Polska Times" do ministerstwa obrony od początku tego roku wpłynęły 763 wnioski o przeniesienie.

Wojsko ile zarabia

Przeciętne zarobki w wojsku (wraz z dodatkami) to obecnie 4624,79 zł. Mundurowi przenoszą się także do SOP. Ile można tam zarobić? Średnie wynagrodzenie funkcjonariusza wynosi tam ok. 5400 zł brutto.

W wojsku od przyszłego roku będą jednak podwyżki - obiecuje MON.

Ile zarabia szeregowy

Z danych "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że uposażenie zawodowego szeregowego w 2018 r. wynosi 3200 zł brutto. Ale kapral zarabia już 3690 zł, starszy sierżant 4000 zł, a starszy chorąży 4370 zł.

Wojsko zarobki oficer

Oczywiście im wyższa szarża, tym większe zarobki. Oficerowie dostają brutto od 4720 zł (podporucznik) aż do 15960 zł (generał sztabu generalnego). Major zarabia ok. 5,5 tys. zł brutto, a pułkownik 7360-8860 zł.

Policja zarobki

Tymczasem w policji kursant, czyli funkcjonariusz na tzw. stacjonarnym szkoleniu podstawowym, dostaje 1939 zł netto. Na stanowisku referenta średnia miesięczna pensja wzrasta do 3165 zł netto.

Dzielnicowy na rękę dostaje 3491 zł, a detektyw 3748 zł. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Średnia płaca w policji to według "DGP" 4996 zł brutto. Policjanci od lipca strajkują. Rząd zapowiedział jednak, że także tę służbę czekają podwyżki.

Myśliwce, czołgi i setki żołnierzy. Wielka defilada z okazji Święta Wojska Polskiego na ulicach Warszawy

Więcej o: