Kościół jednak zbierze dane na temat księży pedofilów. Do końca listopada ma powstać dokument

Prymas Polski zapowiedział, że do końca listopada powstanie dokument o wykorzystywaniu seksualnym małoletnich przez duchownych. Zaznaczył, że nie będzie to dokument prawny. Ma to być opracowanie, które będzie służyło przede wszystkim do komunikacji ze społeczeństwem.

Dokument ma pokazać, jakie działania podjęto wobec duchownych, którzy złamali prawo i dopuścili się wykorzystywania seksualnego małoletnich. Episkopat Polski przygotuje również statystyki dotyczące wykorzystywania dzieci i młodzieży na tle seksualnym. W każdej diecezji powstanie także program całościowej prewencji przed tymi przestępstwami. Mają być do niego włączone wszystkie grupy diecezjalne. 

Przed dwoma tygodniami pojawiła się informacja o powstawaniu interaktywnej mapy z informacjami o przestępstwach pedofilskich księży. Jej twórcami są m.in. Marek Lisiński z Fundacji Nie lękajcie się i posłanka Joanna Scheuring-Wielgus. Inicjatorzy przez półtora roku zgłaszali się do episkopatu z prośbą o udzielenie informacji, ale ich prośby pozostały bez odzewu. 

Program przeciwdziałania przeciwko przestępstwom na tle seksualnym wobec małoletnich to - jak mówił Prymas Polski - realizacja przyjętych wcześniej przez Episkopat postulatów.

Arcybiskup Wojciech Polak przypomniał, że Centrum Ochrony Dziecka, któremu przewodniczy koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, już prowadzi odpowiednie szkolenia. W program mają być włączone wszystkie osoby w diecezjach, które mają kontakt z dziećmi i młodzieżą. W komunikacie KEP czytamy:

Obecna sytuacja – zgodnie ze wskazaniem papieża Franciszka wyrażonym w Liście do Ludu Bożego z 18 sierpnia 2018 r. – wymaga kontynuacji działań. W związku z tym w diecezjach prowadzone są prace nad programem prewencji nadużyć względem nieletnich. Obejmie on poszczególne sektory i osoby nimi kierujące: duszpasterstwo rodzin, wydziały katechetyczne, szkoły i przedszkola katolickie, wydziały duszpasterskie, Caritas, seminaria duchowne i formację permanentną kapłanów. Kontynuowane są szkolenia związane z tą tematyką.

Zapobieganie nadużyciom seksualnym wobec małoletnich było jednym z tematów 380. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Płocku.

Pedofilia w Kościele: liczne przypadki

W ostatnich miesiącach było głośno nie tylko o przypadkach pedofilii w USA, Irlandii czy Niemczech, ale także w Polsce, jak chociażby o sprawie księdza Romana B., który więził i przez kilkanaście miesięcy gwałcił 13-letnią uczennicę, którą poznał na lekcjach religii czy o księdzu Pawle K., który odsiaduje wyrok 7 lat więzienia za wykorzystanie trzech chłopców.

Więcej o przypadkach pedofilii w Kościele przeczytasz tutaj:

Więcej o: