Kościół jednak zbierze dane na temat księży pedofilów. Do końca listopada ma powstać dokument

Prymas Polski zapowiedział, że do końca listopada powstanie dokument o wykorzystywaniu seksualnym małoletnich przez duchownych. Zaznaczył, że nie będzie to dokument prawny. Ma to być opracowanie, które będzie służyło przede wszystkim do komunikacji ze społeczeństwem.

Dokument ma pokazać, jakie działania podjęto wobec duchownych, którzy złamali prawo i dopuścili się wykorzystywania seksualnego małoletnich. Episkopat Polski przygotuje również statystyki dotyczące wykorzystywania dzieci i młodzieży na tle seksualnym. W każdej diecezji powstanie także program całościowej prewencji przed tymi przestępstwami. Mają być do niego włączone wszystkie grupy diecezjalne. 

Przed dwoma tygodniami pojawiła się informacja o powstawaniu interaktywnej mapy z informacjami o przestępstwach pedofilskich księży. Jej twórcami są m.in. Marek Lisiński z Fundacji Nie lękajcie się i posłanka Joanna Scheuring-Wielgus. Inicjatorzy przez półtora roku zgłaszali się do episkopatu z prośbą o udzielenie informacji, ale ich prośby pozostały bez odzewu. 

Program przeciwdziałania przeciwko przestępstwom na tle seksualnym wobec małoletnich to - jak mówił Prymas Polski - realizacja przyjętych wcześniej przez Episkopat postulatów.

Arcybiskup Wojciech Polak przypomniał, że Centrum Ochrony Dziecka, któremu przewodniczy koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, już prowadzi odpowiednie szkolenia. W program mają być włączone wszystkie osoby w diecezjach, które mają kontakt z dziećmi i młodzieżą. W komunikacie KEP czytamy:

Obecna sytuacja – zgodnie ze wskazaniem papieża Franciszka wyrażonym w Liście do Ludu Bożego z 18 sierpnia 2018 r. – wymaga kontynuacji działań. W związku z tym w diecezjach prowadzone są prace nad programem prewencji nadużyć względem nieletnich. Obejmie on poszczególne sektory i osoby nimi kierujące: duszpasterstwo rodzin, wydziały katechetyczne, szkoły i przedszkola katolickie, wydziały duszpasterskie, Caritas, seminaria duchowne i formację permanentną kapłanów. Kontynuowane są szkolenia związane z tą tematyką.

Zapobieganie nadużyciom seksualnym wobec małoletnich było jednym z tematów 380. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Płocku.

Pedofilia w Kościele: liczne przypadki

W ostatnich miesiącach było głośno nie tylko o przypadkach pedofilii w USA, Irlandii czy Niemczech, ale także w Polsce, jak chociażby o sprawie księdza Romana B., który więził i przez kilkanaście miesięcy gwałcił 13-letnią uczennicę, którą poznał na lekcjach religii czy o księdzu Pawle K., który odsiaduje wyrok 7 lat więzienia za wykorzystanie trzech chłopców.

Więcej o przypadkach pedofilii w Kościele przeczytasz tutaj:

Więcej o:
Komentarze (74)
Kościół jednak zbierze dane na temat księży pedofilów. Do końca listopada ma powstać dokument
Zaloguj się
 • gragos

  Oceniono 40 razy 20

  Na jakiej podstawie ma powstać ten dokument (i to jeszcze w błyskawicznym tempie 2 miesięcy), skoro kościół przez lata twierdził, ze nie posiada rejestrów, a potwierdzonych przypadków księży pedofili jest fafnaście? Poproszą Ducha Świętego o pomoc, czy w końcu wyciągną swoje brudy?
  Nie wierzę w "nawrócenie" kościoła w tej sprawie. No ale ja im w ogóle nie wierzę.

 • troque

  Oceniono 25 razy 17

  Jakos nie wierzę tym przebierańcom. Nagle w cudowny sposób i w ciągu 2 mieięcy zrobią coś czego nigdy nie rejestrowali, , co nie miało miejsca w kraju JPII itd, itp. Sku...synom pali się pod dupą,

  Jedyne rozsądne uzasadnienie to szcunki ile chcą wyciągnąć z budzetu państwa by pokryć niuniknione straty.

  Jesli przyjac swiatowe statystyki (a mysle ze jest gorzej bo mieli w Polsce parasol ochronny) to mowa o około 2500 do 3000 zboków w sutannach, każdy ma na koncie 3-4 dzieciaki. Zatem przyjmijmy 15000 dziciaków, dla każdego po 1 mln odszkodowania i 800 PLN dozywotniej renty. (Jest juz jeden taki wyrok) i .... mamy

  15 miliardów odszkodowania jednorazowe
  i potem okolo 1,4 miliarda rocznie na renty

  czas zaczac chodzic piechota i sprzedac pałace swietobliwe zboki.

 • nutka7.17

  Oceniono 18 razy 14

  Zero nie chciał upublicznić listy pedofilów kk, więc z inicjatywy społeczników powstaje interaktywna mapa ujawniająca miejsca działań księży-pedofilów w Polsce. Prace nad mapą trwają od roku, a wszelkie próby uzyskania informacji od sukienkowych nie przynosiły rezultatów.
  A teraz w tempie ekspresowym kk ma sporządzić "dokument" na ten temat.
  Pod czarną mafią grunt się zapada więc ... Czego to chwyta się tonący?:)))

 • emeni

  Oceniono 12 razy 12

  Nie wierzę w uczciwość tego "dokumentu". Rzucą jakiś mały ochłap dla gawiedzi, bo stężenie pedofilskie wkoło kościoła rośnie i nie wypada im ignorować. Nigdzie kościół dobrowolnie nie przyznał się, więc i nasi czarni tego nie zrobią. DO końca, desperacko będą ukrywać.

 • mariovanpetersen

  Oceniono 16 razy 12

  Propaganda wieprzy bo ludzie odwracają się od tej największej sekty za pieniądze...

 • mamusia1999

  Oceniono 11 razy 11

  Czyli dokładnie taka sama zasłona dymna jak w Niemczech. Przecież to jakby mafia miała zdać raport ze swojej działalności przestępczej. Albo spółka giełdowa sama się audytowała.

 • zuza-19

  Oceniono 14 razy 10

  Niech sie nie osmieszaja , oni i ich lista , na calym swiecie powstaja komisje swieckie i koscielne ktore dzialaja razem i wtedy prawda wychodzi na wierzch , a nie Polak cos tam napisze i powie ze zrobili liste a tam 2 pedofili i to takich ktorzy juz nie zyja hahahahaah.

 • terazjakinick

  Oceniono 12 razy 10

  Malutki kamyczek kiedy lawina już ruszyła?

  Odrobinę późno. Myślenie nie jest najmocniejszą stroną Kościoła, Drodzy Biskupi.

 • mdzj

  Oceniono 14 razy 10

  No i...?
  Mam uwierzyć w dobre intencje i wiarygodność takiego dokumentu? Po latach zamiatania spraw pod dywan i wmawiania, że problem pedofilli KK nie dotyczy?
  Jedyny komentarz na jaki zasługują:
  h t t p s : / / vignette.wikia.nocookie.net/nonsensopedia/images/2/2a/Kozakiewicz.jpg

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX