Próba cenzury "Kleru" to darmowa reklama. Wiemy, jak wielką sumę musieliby zapłacić za nią producenci

Prawie 20 milionów złotych - tyle kosztowałaby reklama "Kleru", gdyby wycenić cały zgiełk wokół produkcji. Film zdominował dyskusję w mediach, sam napędzając sobie reklamę. Oczywiście z małą pomocą tych, którzy film chcieliby ocenzurować.

O filmie "Kler" Wojciecha Smarzowskiego słyszeli już chyba wszyscy. Zwłaszcza po Festiwalu w Gdyni dyskusja wokół niego rozpędziła się na dobre i nie zwalnia, a do ogólnopolskiej premiery można odliczać nie w dniach, a godzinach.

Najciekawsze w tym jest to, że film na razie widziało wąskie grono, a niektórzy zainteresowani "Klerem" już zapewniają, że obrazu Smarzowskiego nie zobaczą. Nie powstrzymuje ich to jednak od wylewania z siebie potoku komentarzy na temat niewidzianego obrazu. Oceny na temat filmu wynikają więc albo z nielicznych recenzji, albo z samego trailera i poczty pantoflowej.

"Kler" idzie po sukces - na pewno finansowy.

Kulisy życia polskiego duchowieństwa to temat idealny do wywołania skandalu, choć reżyser zapewnia, że nie taki był jego zamiar, a sam zwiastun "Kleru" nie oddaje wydźwięku samego filmu.

Cała ta otoczka sprawia, że "Kler" ma świetną - bo darmową - reklamę. Im więcej głosów sprzeciwu, komentarzy, tym lepiej dla promocji obrazu Wojciecha Smarzowskiego. Nawet jeśli są to słowa krytyki - mnożące się apele o nieoglądanie filmu mogą wywołać efekt "zakazanego owocu". I sukces - także finansowy - gotowy.

Gazeta.pl poprosiła PRESS-SERVICE Monitoring Mediów o sprawdzenie, ile - hipotetycznie - kosztowałaby taka reklama "Kleru" gdyby za każdą informację o nim w mediach trzeba byłoby zapłacić.Nawet dzisiejsza okładka "Gazety Polskiej" nawiązująca do "Kleru" przyczynia się do marketingowego sukcesu filmu.

Okazuje się, że od 1 lipca do 26 września o "Klerze" powstało prawie 4,8 tys. publikacji w radiu, telewizji i internecie, za które trzeba byłoby zapłacić około 19,7 mln zł. Ta kwota to tzw. szacunkowy ekwiwalent reklamowy*. Mogłaby być jeszcze większa, gdyby uwzględnić wszystkie komentarze w mediach społecznościowych czy dyskusje wywołane na forach.

Dla porównania: wyprodukowanie "Kleru" kosztowało 10,5 miliona złotych, natomiast "Wołynia" - 20 mln zł.

Prapremiera filmu 'Kler' w Bydgoszczy, 23.09.2018Prapremiera filmu 'Kler' w Bydgoszczy, 23.09.2018 Fot. Łukasz Antczak / Agencja Gazeta

W informowaniu o "Klerze" wśród telewizji króluje Superstacja, natomiast niewiele temu obrazowi poświęca się w TVP - prawie wcale.

Z kolei Polskie Radio 24 i PR Program 1 stosunkowo często wspominają o "Klerze", choć najczęściej robi to TOK FM - takie zestawienie burzy trochę obraz przemilczania tematu przed media publiczne.

"Kolejne skandale tylko potęgują szum medialny"

Marlena Sosnowska z PRESS-SERVICE wskazuje, że próby zatrzymania i ocenzurowania "Kleru" sprzyjają promocji filmu. Jak wskazuje, zainteresowanie rosło lawinowo, a eksplozja nastąpiła po Festiwalu w Gdyni. O "Klerze" informowano w mediach 22 września ponad 400 razy, kolejnego dnia - 550, a a trzy dni później - blisko 700 razy.

Kontrowersje dotyczące filmu przybierają na sile, a kolejne skandale tylko potęgują szum medialny. Kolejne apogeum z pewnością nastąpi w dniu premiery zaplanowanej na 28 września

- zapowiada Sosnowska.

* Ekwiwalent reklamowy to wskaźnik wykorzystywany do oceny wagi informacji medialnych, porównujący powierzchnię, liczbę odsłon, liczbę unikalnych użytkowników, czy czas emisji danej informacji do tożsamej emisji reklamowej. Wyraża sumę środków finansowych, jakie należałoby wydać, gdyby dany materiał był reklamą.

Więcej o:
Komentarze (277)
Komentarze do filmu "Kler". Produkcja z darmową reklamą wartą prawie 20 mln zł
Zaloguj się
 • free.mind

  Oceniono 86 razy 78

  Dziennikarz Tomasz Sekielski realizuje reportaż o kościelnej pedofilii - zbiera na to pieniądze w internecie, bo żadna telewizja w Polsce nie ma odwagi sfinansować tego filmu.
  kkpp.blox.pl/2018/09/Telewizje-w-Polsce-nie-chca-filmu-o-pedofilii-w.html

 • obywatel_piszczyk

  Oceniono 74 razy 52

  Bez urazy, ale moim zdaniem ten cały szum można podsumować powiedzeniem: "psy szczekają, karawana idzie dalej".
  Nic się nie zmieni dopóki ludzie będą korzystać z usług szeroko pojętego kleru, a będą, bo ktoś sobie wyobraża ślub bez lansu w białej kiecce i cyknięcia pierdyliona fotek, wrzucanych potem hurtowo na wszelakie portale społecznościowe? Ktoś sobie wyobraża niewyprawienie komunii dziecku wedle zasady "niech widzą chamy co mamy"? Przykłady można mnożyć, dlatego nic się nie zmieni, bo ludzie psioczą na klechów w internecie, a w realu prawie robią im laskę. Zarówno tzw szarzy obywatele, jak również politycy na najwyższych szczeblach władzy.

 • ga.spar

  Oceniono 102 razy 48

  w kinach bywam rzadko, ze względu na ciamkającą popcorn i siorbiącą pepsi gawiedź.
  "Kler" też zamierzałem obejrzeć sobie w domowym zaciszu ale jak zobaczyłem pianę na gębach katolskich faryzeuszy stwierdziłem, że się poświęcę i pójdę :)
  żadna świętojebliwa menda nie będzie mi narzucać co mam oglądać !

 • alfalfa

  Oceniono 37 razy 25

  Kler klera klerem pogania. Sama prawda całą dobę.
  A.

 • harari

  Oceniono 59 razy 23

  .
  Film Kler jest o ateistycznych degeneratach, udających księży, ludziach bez Boga w sercu. Może dzięki niemu zrobią w końcu porządek z tą ateistyczną patologią w Kościele.

 • darek240273

  Oceniono 25 razy 21

  Pamiętacie jak niedawno pluli jadem na WOŚP i Jurka? I co? Kolejny rekord !! Ta banda niedouczonych bęcwałów zawsze robi tak by strzelić sobie w stopę. NIech dalej plują, przecież i tak każdy ineligentny człowiek ma ich głęboko w d...udzie.

 • wicipinski

  Oceniono 54 razy 18

  Jak ważny jest ten film pokazuje dzisiejsza konferencja prymasa w Płocku. Ekscelencje już wiedzą, że wszystkie oczy są zwrócone na nich i nie można już tuszować wyczynów koleżków. Może warto przy okazji przedyskutować zdjęcie JP2 z ołtarzy, bo to był koleżka takiego Marciala, Wesołowskiego i są dokumenty niezbicie świadczące, że ten "święty mąż" znał dokładnie skalę problemu i aktywnie brał udział w procederze roztaczania parasola ochronnego nad pedofilami. Nie wyobrażam sobie jak katolicy mogą się modlić do kogoś takiego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX