Muszkowice. Niezwykłe znalezisko z wczesnego średniowiecza. Archeolodzy zaskoczeni

Kurhany z wczesnego średniowiecza - z ok. IX-X wieku - odkryto przy megalitycznym grobowcu sprzed 4,5 tys. lat w Muszkowicach (woj. dolnośląskie). Ekspertów zaskoczyła bliskość miejsc pochówku i starszej o tysiące lat nekropolii.

Archeolodzy pracujący w Muszkowicach na Dolnym Śląsku odkryli dwa kurhany z wczesnego średniowiecza - donosi PAP, cytowana przez Onet. Eksperci są zaskoczeni, że znalezisko jest tak blisko megalitycznego grobowca sprzed ponad 4,5 tys. lat.

Nekropolie z okresu neolitu zostały odkryte na początku 2013 r. W tym roku w trakcie badań jednej z nich archeolodzy odkryli dwa niewielkie koliste kurhany przylegające do grobowca.

Kurhany z Muszkowic."Mało jest tak dobrze zachowanych"

- Badania archeologiczne, prowadzone w różnych miejscach naszego kraju, potwierdzają wykorzystywanie cmentarzysk przez długie stulecia, od pradziejów po wczesne średniowiecze - opowiadała PAP kierowniczka wykopalisk dr Agnieszka Przybył z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego. - Jednak mało jest tak ewidentnych i dobrze zachowanych przykładów, zwłaszcza w postaci konstrukcji, widocznych nad powierzchnią ziemi - zaznaczyła.

Grobowce z wczesnego średniowiecza - z IX-X wieku

W czasie prac ustalono, że neolityczny grobowiec miał ok. 45 m długości i przypominał wydłużony trapez. W jego nasypie odnaleziono pozostałości rozbitych naczyń, a także fragment kamiennej siekierki i narzędzia krzemienne.

Znalezione w "ogonie" grobowca kurhany usypano po kilku tysiącach lat - ok. IX-X wieku. - W nasypach znaleźliśmy fragmenty zniszczonych ceramicznych urn wraz z przepalonymi kośćmi ludzkimi - opowiadała dr Przybył. W określeniu wieku kurhanów pomocne były odkryte fragmenty naczyń oraz żelazna ostroga.

Archeolodzy w Meksyku zadziwieni odkryciem. Znaleźli masowy grób z powykręcanymi ciałami.

Więcej o: