"Kler". Robert Biedroń zaprasza do Słupska: nasze kino jest wolne od cenzury

Film Wojciecha Smarzowskiego "Kler" wzbudził już dużo kontrowersji. Premiera filmu odbędzie się 28 września, ale w niektórych kinach, np. w Ostrołęce czy Ełku, film ma być zablokowany. Robert Biedroń ma propozycję dla mieszkańców takich miast.

Film "Kler" w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego został nagrodzony na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Do polskich kin trafi już w najbliższy piątek, 28 września. Ze względu na liczne kontrowersje, nagrodzony film reżysera "Wołynia" i "Drogówki" nie pojawi się w repertuarze niektórych polskich kin.

Robert Biedroń zaprasza do Słupska. "Nasze kino jest wolne od cenzury"

Sprawę skomentował na swoim Twitterze Robert Biedroń, urzędujący prezydent Słupska. Zaprosił on mieszkańców Ostrołęki, Ełku i innych miast, w których film "Kler" nie będzie wyświetlany, aby przyjechali do Słupska. "Nasze kino miejskie Rejs jest wolne od cenzury i ten film będzie wyświetlany" - napisał Robert Biedroń.

Wypróbuj nasz newsletter z sekcją o wyborach samorządowych. Kliknij, aby się zapisać

Repertuar kina w Ostrołęce bez filmu "Kler".  Podobnie Ełk. Czy to polityczna cenzura?

Mieszkańcy Ostrołęki, której patronem jest Jan Paweł II, nie obejrzą filmu "Kler" w swoim miejscowym kinie. Miejscowe media podają, że jedyne kino w tym mieście znajduje się w Ostrołęckim Centrum Kultury, a to podlega samorządowi. Nieoficjalnie mówi się o tym, że kierownictwo kina uległo naciskom ze strony prezydenta Ostrołęki Janusza Kotowskiego, który jest związany z partią Prawo i Sprawiedliwość, a zanim zasiadł na fotelu prezydenta Ostrołęki, był katechetą. 

Rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Ostrołęce dementuje te pogłoski, twierdząc, że decyzja o nieprowadzeniu filmu "Kler" na ekran kina to autonomiczna decyzja kierownictwa. Co ciekawe, w repertuarze tego samego kina nie pojawiły się także głośne filmy "50 twarzy Greya" oraz "Pokłosie".

Tymczasem w Ełku radny Wojciech Kwiatkowski złożył wniosek, by w samorządowym kinie w ogóle nie pokazywano "Kleru". Prezydent miasta Tomasz Andrukiewicz nie odpowiedział jeszcze na wniosek radnego.

Więcej o:
Komentarze (47)
Biedroń zaprasza do Słupska na "Kler": nasze kino jest wolne od cenzury
Zaloguj się
 • Max Wolver

  Oceniono 14 razy 12

  krikrikrikri - różnica jest taka, że słupski ratusz wszczął odpowiednie postępowanie w miejscowym Domu Kultury i po uzyskaniu potwierdzenia molestowania nieletnich przez tamtejszego instruktora tańca sprawę skierowano na policję i do prokuratury. Natomiast KK korzysta z instytucjonalnej ochrony władz także w zakresie ujawnionych przypadków pedofilii, instytucje państwa pomagają biskupom i innym hierarchom kościelnym tuszować ujawnione przypadki i tym bardziej ostentacyjnie bagatelizują problem, im więcej pojawia się potwierdzonych przypadków wskazujących na druzgocącą skalę kościelnej pedofilii. Tak więc widać że różnica w podejściu jest zasadnicza. Dlatego proszę nie próbuj mieszać normalnym ludziom w głowach i manipulować tak jak robią to neobolszewiccy PiSowieci. Zgodne z ostatnio opublikowanym raportem zamówionym przez Episkopat Niemiec aż co 23 ksiądz jest seksualnym zwyrodnialcem. Czy znasz jakiś szczególny powód, dla którego należałoby ich traktować inaczej od tych spod jakiegokolwiek innego znaku cechowego?

 • e50504

  Oceniono 19 razy 9

  Ja tam się cieszę że "Kler" powstał. Ból pewnych części ciała w pewnych środowiskach potrzebny jest w ramach terapii, a Kościół sam na kolanach wymodlił sobie ten film.

  Czekam jednak na kolejny ruch pana Smarzowskiego. Skoro tak bezkompromisowo rozprawił się z polską przeszłością, policją, mentalnoscią i teraz duchowieństwem, z utęsknieniem czekam na film o polskim świecie celebrytów.

  Wiecie, tych śmierdzących biedą i kredytem, w pożyczonych ciuchach i wynajętych mieszkaniach, których za stawkę godzinową można wynająć do czego się chce xD

  Co myślicie?

 • remo29

  Oceniono 17 razy 7

  Ten moment, gdy trolle odczuwają silne pieczenie, bo gej w ratuszu nie wywołuje u ludzi takiego wstrętu, jak ksiądz-pedofil ;)

 • loneman

  Oceniono 5 razy 5

  To zrozumiale bo jako madry - bo ateista - obywatel (ponoc) tzw. "panstwa swieckiego" nie moze ingerowac w sztuke ani biznes z powodow swiatopogladowych.
  Malo tego film ukazuje patologiczne i naganne zachowania w gronie ludzi jacy zawodowo zajmuja sie gloszeniem moralnosci i nauka dzieci to jak mozna przymykac oczy ⁇⁈⁉

 • yellowstones

  Oceniono 3 razy 3

  Ja nie rozumiem... w kinach leci co jakis czas pasza chrzescijanska typu Maria matka Jezusa czy inne Jezus historia prawdziwa. Kler nie moze byc puszczany bo?... obraza ksiezy bedacych zakalami tego "zawodu"? Czy takich ludzi trzeba bronić orzed krytyką? Skorumpowanych policjantow, prawników w kinie pod dostatkiem i to nie od dziś. Dlaczego taka histeria wobec czarnych owiec kleru.

 • Max Wolver

  Oceniono 7 razy 3

  Wanda Wodynska - nagraj taki film i sama się przekonaj, zamiast snuć tu takie bezproduktywne domysły. Ja osobiście na taki film bym nie poszedł, gdyż z domu wyniosłem zasadę by nie wyśmiewać i nie ośmieszać nikogo, kto na takie wyśmiewanie i ośmieszanie nie zasługuje. Tak więc chętnie wyśmieję i ośmieszę głupca, który udaje mędrca i za takiego się nosi ale głupca, który po prostu żyje w swoim własnym świecie nie szkodząc nikomu zostawię w spokoju. A według mnie przejawem szkodliwej społecznie głupoty, intelektualnego deficytu i pożałowania godnego zaciemnienia umysłu jest nazywanie gejów "pedałami". Tak więc jeśli chcesz na ten temat jeszcze ze mną podyskutować to pamiętaj, że robisz to na własne ryzyko

 • fakekonto9

  Oceniono 15 razy 3

  Patrzcie drogie dzieci, tak będą wyglądały samorządy gdy nadchodzące wybory wygra PiS.

 • yaspiman

  Oceniono 2 razy 2

  no to jadę do Słupska.
  precz z cenzurą.
  księżą na księżyc.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX