"Kler". Robert Biedroń zaprasza do Słupska: nasze kino jest wolne od cenzury

Film Wojciecha Smarzowskiego "Kler" wzbudził już dużo kontrowersji. Premiera filmu odbędzie się 28 września, ale w niektórych kinach, np. w Ostrołęce czy Ełku, film ma być zablokowany. Robert Biedroń ma propozycję dla mieszkańców takich miast.

Film "Kler" w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego został nagrodzony na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Do polskich kin trafi już w najbliższy piątek, 28 września. Ze względu na liczne kontrowersje, nagrodzony film reżysera "Wołynia" i "Drogówki" nie pojawi się w repertuarze niektórych polskich kin.

Robert Biedroń zaprasza do Słupska. "Nasze kino jest wolne od cenzury"

Sprawę skomentował na swoim Twitterze Robert Biedroń, urzędujący prezydent Słupska. Zaprosił on mieszkańców Ostrołęki, Ełku i innych miast, w których film "Kler" nie będzie wyświetlany, aby przyjechali do Słupska. "Nasze kino miejskie Rejs jest wolne od cenzury i ten film będzie wyświetlany" - napisał Robert Biedroń.

Wypróbuj nasz newsletter z sekcją o wyborach samorządowych. Kliknij, aby się zapisać

Repertuar kina w Ostrołęce bez filmu "Kler".  Podobnie Ełk. Czy to polityczna cenzura?

Mieszkańcy Ostrołęki, której patronem jest Jan Paweł II, nie obejrzą filmu "Kler" w swoim miejscowym kinie. Miejscowe media podają, że jedyne kino w tym mieście znajduje się w Ostrołęckim Centrum Kultury, a to podlega samorządowi. Nieoficjalnie mówi się o tym, że kierownictwo kina uległo naciskom ze strony prezydenta Ostrołęki Janusza Kotowskiego, który jest związany z partią Prawo i Sprawiedliwość, a zanim zasiadł na fotelu prezydenta Ostrołęki, był katechetą. 

Rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Ostrołęce dementuje te pogłoski, twierdząc, że decyzja o nieprowadzeniu filmu "Kler" na ekran kina to autonomiczna decyzja kierownictwa. Co ciekawe, w repertuarze tego samego kina nie pojawiły się także głośne filmy "50 twarzy Greya" oraz "Pokłosie".

Tymczasem w Ełku radny Wojciech Kwiatkowski złożył wniosek, by w samorządowym kinie w ogóle nie pokazywano "Kleru". Prezydent miasta Tomasz Andrukiewicz nie odpowiedział jeszcze na wniosek radnego.

Więcej o: