Ludmiła Kozłowska dostała wizę, jest w Brukseli. Polskie MSZ: To godzi w bezpieczeństwo Schengen

Po wizycie w Berlinie Ludmiła Kozłowska pojawiła się w Brukseli. Deportowana z Polski i UE prezes Fundacji Otwarty Dialog otrzymała krótkoterminową wizę od Belgii. Polskie MSZ już protestuje i przekonuje, że decyzja Belgów "godzi w bezpieczeństwo Schengen".

Ludmiła Kozłowska, szefowa Fundacji Otwarty Dialog, została w połowie sierpnia deportowana do Kijowa ze strefy Schengen na wniosek władz Polski. Została też wpisana Systemu Informacyjnego Schengen (SIS) jako osoba niepożądana.

W przeszłości jej fundacja była atakowana przez obóz rządzący, a jej mąż, Bartosz Kramek, wielokrotnie krytykował obecne władze. Kozłowska podkreślała, że nie została poinformowana o powodach deportacji. Decyzja - jak przekazało polskie MSZ - była podjęta na podstawie informacji uzyskanych przez ABW.

Kozłowska najpierw w Berlinie, teraz w Brukseli. Na zaproszenie polityków

Mimo deportacji we wrześniu Kozłowska pojawiła się w Bundestagu, otrzymując krótkoterminową wizę Niemiec. W Berlinie Kozłowska wzięła udział w debacie "Prawa człowieka w niebezpieczeństwie - demontaż praworządności w Polsce i na Węgrzech".

Tymczasem jak donosi Onet, we wrześniu Ludmiła Kozłowska pojawiła się także w Brukseli. Od wtorku jest w stolicy Belgii, gdzie została zaproszona przez europosłów Guya Verhofstadta (szefa ALDE) i Rebeccę Harms, współprzewodniczącą frakcji Zielonych.

Wizę, także krótkoterminową, wydało belgijskie MSZ na wniosek europosłów. Wiza jest jednak wydana na o wiele dłuższy okres - z informacji Onetu wynika, że Ludmiła Kozłowska ma tam zaplanowane spotkania na co najmniej kilka tygodni.

Kozłowska w Belgii. Polskie MSZ protestuje: Ta decyzja godzi w bezpieczeństwo

Na zaproszenie Kozłowskiej do Brukseli zareagowało polskie MSZ. Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało nawet oficjalne oświadczenie, w którym przekazuje, że z "zaniepokojeniem przyjęło decyzję władz Belgii o wydaniu wizy" Kozłowskiej.

Decyzja władz Belgii godzi w bezpieczeństwo strefy Schengen. Wobec zaistniałej sytuacji, stanowisko polskiego rządu przekazane zostało ambasadorowi Belgii wezwanemu dzisiaj do MSZ przez wiceministra spraw zagranicznych Andrzeja Papierza

- czytamy w informacji MSZ. Resort podkreślił też, że polskie władze nie wycofują się z twierdzenia, że Kozłowska jest niepożądana na terenie UE.

Więcej o: