Sezon grzewczy 2018. Kiedy włączą ogrzewanie i kaloryfery będą ciepłe?

Sezon grzewczy 2018 - kiedy się zacznie i ile potrwa? Jak się okazuje, przepisy wcale tego nie precyzują. Wszystko tak naprawdę zależy od temperatury powietrza i woli mieszkańców.

Sezon grzewczy to temat, który zwykle zaczyna zdobywać popularność, gdy robi się coraz zimniej. Kiedy zaczyna się sezon grzewczy 2018?

Sezon grzewczy, jak w 2007 r. w rozporządzeniu pisał minister gospodarki, to "okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów". Przepisy nie precyzują jednak, kiedy zachodzi ta "konieczność".

Sezon grzewczy - od kiedy włączą ogrzewanie?

Tak naprawdę coś takiego jak sezon grzewczy nie istnieje. Ciepło sieciowe dostępne jest cały rok. Tak jak przez cały rok produkowane jest ciepło do ogrzania wody w kranach. Nie ma również określonego z góry momentu rozpoczęcia i zakończeniu ogrzewania. 

Informację potwierdził serwisowi Metrowarszawa.pl administrator Osiedla Dąbrowskiego w Spółdzielni SM Mokotów w Warszawie. - Sezon trwa cały rok. Gdy temperatura spada poniżej 12 stopni, kaloryfery automatycznie się włączają - wyjaśnił.

Sezon grzewczy 2018. Temperatura poniżej 12 stopni

Zimno było już w ten wtorek. W kraju termometry pokazały od 10 do 13 stopni. Ale w okolicach Białegostoku i Wałbrzycha było 9 stopni Celsjusza, a na skrajnym południu (w Nowym Sączu i Ustrzykach Dolnych) nawet 8 stopni. Jeszcze zimniej ma być w nocy.

Wszystko wskazuje zatem na to, że dostawcy ogrzewania powinni włączyć grzejniki już niedługo. Jak czytamy w mediach, tzw. sezon grzewczy trwa już w budynkach niektórych spółdzielni m.in. w Lublinie

Sezon grzewczy. Kiedy będą grzać?

Rozporządzenie ministra infrastruktury z kolei określa właściwą temperaturę w pomieszczeniach. Dla budynków mieszkalnych jest to 20 stopni w pokojach i 24 łazienkach. Przepisy te nie są jednak wiążące dla spółdzielni mieszkaniowych.

Sezon grzewczy ile dni?

To, kiedy dostawcy zdecydują się na przerwanie dostarczania ciepła do grzejników, również zależy od warunków atmosferycznych. Nigdzie nie jest określone, że muszą to robić do jakiegoś konkretnego terminu.

Podobnie, jeśli np. w środku lipca spadłaby temperatura powietrza, dostawcy mogliby zdecydować o włączeniu centralnego ogrzewania i dostarczaniu ciepła do mieszkań.

Jak odpowietrzyć kaloryfer?

Zapowietrzony grzejnik to wina znajdującego się w instalacji centralnego ogrzewania powietrza. Kiedy kaloryfer nierównomiernie grzeje, szumi, a woda przepływająca przez niego bulgoce, czas go odpowietrzyć.

Powietrze znajdujące się w rurach wpływa nie tylko na jego pracę, lecz także na całą instalację. Może to spowodować korozję i w konsekwencji zablokować zawory regulacyjne czy nawet wywołać perforację elementów instalacji. Jak odpowietrzyć grzejnik?

Zimny grzejnik? Zanim wezwiesz fachowca, spróbuj uporać się z tym sam

Więcej o: