Sondaż dot. księży pedofilów. Trzy czwarte Polaków za jawną walką z pedofilią w Kościele

Ponad połowa badanych chce opracowania raportu na temat księży pedofilów w polskim Kościele - wynika z sondażu opublikowanego w "Rzeczpospolitej".

Polacy chcą jawnej walki z pedofilią w Kościele - wynika z badania przeprowadzonego przez IBRIS na zlecenie "Rzeczpospolitej". Zdaniem 81. proc. badanych, ten problem dotyczy również polskiego Kościoła.

Trzy czwarte respondentów jest za jawną walką z pedofilią w Kościele

49 proc. badanych twierdzi, że odsetek pedofilów w Kościele jest mniej więcej taki sam lub mniejszy, co w całym społeczeństwie. Pozostali respondenci uważają, że pedofilów w Kościele jest więcej niż w całym społeczeństwie. Sądzi tak odpowiednio 53 proc. osób wierzących, ale niepraktykujących i 43 proc. osób niewierzących.

Z kolei prawie trzy czwarte respondentów (73 proc.) uważa, że władze kościelne walkę z pedofilią wśród księży powinny prowadzić w sposób jawny. 16 proc. twierdzi, że Kościół powinien niejawnie badać takie przypadki, a następnie upubliczniać efekty śledztw, zaś 10 proc. respondentów uważa, że duchowni powinni rozwiązać problem pedofilii wewnętrznie, bez rozgłosu.

Z sondażu wynika także, że ponad połowa badanych chce, by Kościół opracował raport na temat księży pedofilów. Chcą tego głównie osoby niewierzące (65 proc.), ale także wierzący - osoby praktykujące regularnie (48 proc.), bywające w kościele od czasu do czasu (50 proc.) oraz wierzące, ale niepraktykujące (50 proc.). Przeciwnie uważa z kolei 13 proc. respondentów, zaś 36 proc. nie ma zdania w tej sprawie (odpowiedzi "ani dobrze, ani źle" oraz "trudno powiedzieć").

Sondaż przeprowadzono 22 września br. na 1100-osobowej grupie respondentów.

Pedofilia w Kościele: liczne przypadki

W ostatnich miesiącach było głośno nie tylko o przypadkach pedofilii w USA, Irlandii czy Niemczech, ale także w Polsce, jak chociażby o sprawie księdza Romana B., który więził i przez kilkanaście miesięcy gwałcił 13-letnią uczennicę, którą poznał na lekcjach religii czy o księdzu Pawle K., który odsiaduje wyrok 7 lat więzienia za wykorzystanie trzech chłopców.

Więcej o przypadkach pedofilii w Kościele przeczytasz tutaj:

W Płocku trwa posiedzenie plenarne Episkopatu Polski. Jednym z tematów ma być pedofilia w Kościele i jej zapobieganie.

Więcej o: