Sondaż dot. księży pedofilów. Trzy czwarte Polaków za jawną walką z pedofilią w Kościele

Ponad połowa badanych chce opracowania raportu na temat księży pedofilów w polskim Kościele - wynika z sondażu opublikowanego w "Rzeczpospolitej".

Polacy chcą jawnej walki z pedofilią w Kościele - wynika z badania przeprowadzonego przez IBRIS na zlecenie "Rzeczpospolitej". Zdaniem 81. proc. badanych, ten problem dotyczy również polskiego Kościoła.

Trzy czwarte respondentów jest za jawną walką z pedofilią w Kościele

49 proc. badanych twierdzi, że odsetek pedofilów w Kościele jest mniej więcej taki sam lub mniejszy, co w całym społeczeństwie. Pozostali respondenci uważają, że pedofilów w Kościele jest więcej niż w całym społeczeństwie. Sądzi tak odpowiednio 53 proc. osób wierzących, ale niepraktykujących i 43 proc. osób niewierzących.

Z kolei prawie trzy czwarte respondentów (73 proc.) uważa, że władze kościelne walkę z pedofilią wśród księży powinny prowadzić w sposób jawny. 16 proc. twierdzi, że Kościół powinien niejawnie badać takie przypadki, a następnie upubliczniać efekty śledztw, zaś 10 proc. respondentów uważa, że duchowni powinni rozwiązać problem pedofilii wewnętrznie, bez rozgłosu.

Z sondażu wynika także, że ponad połowa badanych chce, by Kościół opracował raport na temat księży pedofilów. Chcą tego głównie osoby niewierzące (65 proc.), ale także wierzący - osoby praktykujące regularnie (48 proc.), bywające w kościele od czasu do czasu (50 proc.) oraz wierzące, ale niepraktykujące (50 proc.). Przeciwnie uważa z kolei 13 proc. respondentów, zaś 36 proc. nie ma zdania w tej sprawie (odpowiedzi "ani dobrze, ani źle" oraz "trudno powiedzieć").

Sondaż przeprowadzono 22 września br. na 1100-osobowej grupie respondentów.

Pedofilia w Kościele: liczne przypadki

W ostatnich miesiącach było głośno nie tylko o przypadkach pedofilii w USA, Irlandii czy Niemczech, ale także w Polsce, jak chociażby o sprawie księdza Romana B., który więził i przez kilkanaście miesięcy gwałcił 13-letnią uczennicę, którą poznał na lekcjach religii czy o księdzu Pawle K., który odsiaduje wyrok 7 lat więzienia za wykorzystanie trzech chłopców.

Więcej o przypadkach pedofilii w Kościele przeczytasz tutaj:

W Płocku trwa posiedzenie plenarne Episkopatu Polski. Jednym z tematów ma być pedofilia w Kościele i jej zapobieganie.

Więcej o:
Komentarze (276)
Sondaż. Polacy są za jawną walką z pedofilią w Kościele
Zaloguj się
 • detektyw_klucha

  Oceniono 79 razy 29

  "16 proc. twierdzi, że Kościół powinien niejawnie badać takie przypadki, a następnie upubliczniać efekty śledztw, zaś 10 proc. respondentów uważa, że duchowni powinni rozwiązać problem pedofilii wewnętrznie, bez rozgłosu."

  Większość z tych ludzi pójdzie na wybory. A Ty?

 • dejtrejder

  Oceniono 48 razy 22

  Mam nadzieję, że kler razem z pisuarem odejdą na śmietnik historii. Czego gorąco sobie i państwu życzę.

 • jac ben

  Oceniono 44 razy 20

  Kropla przelała czarę. Yyyyeeaaaahhhh. Nie sądziłem że tego dożyję... Fundament kościoła polskiego zaczyna pękać. Destrukcja nabierać będzie rozpędu, gdy tylko wyjdzie na jaw skala patologii... Dokładnie tak jak w ultrakatolickiej do niedawna Irlandii...

 • kaner

  Oceniono 34 razy 14

  jak to jawne?
  pedoflia to przestępstwo powinno być przekazywane do prokuratury od razu!!

 • kunwyscigowy

  Oceniono 34 razy 12

  naród niewolników i tumanów.

  W normalnym cywilizowanym społeczeństwie za jawną walką z najpodlejszymi przestępstwami
  jest 99,9% społeczeństwa.
  W Polsce zaś 27% uważa, że ksiądz ma prawo gwałcić nasze dzieci a jedynie uwagę może mu zwrócić kolega pedofil w sukience...
  A nawet 49% praktykujących pomimo, że chce raportu o pedofilach w kościele (czyli ma świadomość, że KK to organizacja przestępcza i gwałciciele dzieci nadal czynem, finansami wspiera przestępców i podsyła im własne dzieci..

  nie widzę żadnych szans dla tego kraju chyba że kiedyś wchłoną nas Chińczycy,

  AMEN

 • urhan

  Oceniono 14 razy 10

  Tak czy siak, to jednak 1/4 populacji jest zadowolona ze obecnego stanu rzeczy w tym temacie...

 • premier_scretyna

  Oceniono 27 razy 9

  Chyba was zaskoczę - Polacy są za walką z pedofilią W S Z Ę D Z I E !
  W Kościele i poza.

 • moher.pospolity

  Oceniono 10 razy 8

  Chorzy ci Polacy jacyś, bpa Paetza w wór pokutny chcą ubrać i z pałacu biskupiego do celi klasztornej na modlitwy odesłać.

 • ojciecpio

  Oceniono 14 razy 8

  Zmusiłbym jeszcze do ujawnienia tajemnicy spowiedzi w przypadku gdy spowiednik i spowiadający się znają (tak jest w przypadku spowiedzi 99% księży zapewne)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX