Produkował banknoty euro i sprzedawał je w internecie. Miał klientów w całej Europie

Agenci CBŚP zatrzymali w Gdyni mężczyznę podejrzanego o podrabianie banknotów euro. Pierwsza informacja o przestępczym procederze dotarła do Biura Kryminalnego KGP z Europolu. We współpracy austriacką policją ustalono, że fałszywe banknoty euro były sprzedawane za pośrednictwem internetu do wielu krajów w Europie.

Do policjantów z CBŚP w Gdańsku dotarła informacja z Europolu, że ktoś w Polsce fałszuje banknotów euro na dużą skalę. Natychmiast podjęli współpracę z policją austriacką, aby ustalić i zatrzymać podejrzanego, a jednocześnie uniemożliwić mu dalsze podrabianie pieniędzy. Wszystko wskazywało na to, że proceder mógł trwać od kilku lat, a odbiorcami były osoby z całej Europy. Liczbę dotychczas sfałszowanych banknotów można liczyć nawet w tysiącach sztuk. 

W efekcie podjętych działań i współpracy śledczy ustalili, że to właśnie w Gdyni dochodzi do przestępczej działalności. W trakcie prowadzonych czynności zabezpieczono trzy listy, w których znajdowało się kilkadziesiąt podrobionych banknotów o nominale 50 euro. Były one adresowane do odbiorców w różnych państwach Europy. Dzięki ogromnemu doświadczeniu funkcjonariuszy CBŚP w zakresie zwalczania cyberprzestępczości, został zatrzymany mężczyzna korzystający właśnie z internetowej sieci, tzw. "darknet". Jak się okazało w mieszkaniu drukowana była także kolejna partia kilkudziesięciu podrobionych banknotów. Ujawnione na miejscu materiały wskazywały na to, że można było wyprodukować co najmniej kilkaset kolejnych banknotów.

Na podstawie zebranego materiału dowodowego sąd zdecydował o aresztowaniu podejrzanego. Sprawa ma charakter międzynarodowy i prowadzone są dalsze czynności mające na celu ustalenie pełnej skali przestępstwa.

Podrabianie pieniędzy, w tym przypadku banknotów euro, jest zagrożone karą 25 lat więzienia.

Więcej o:
Komentarze (32)
Produkował banknoty euro i sprzedawał je w internecie. Miał klientów w całej Europie
Zaloguj się
 • borsuk07

  Oceniono 14 razy 8

  a drukował już kilka lat wiec dziwne że służby RP dowiedziały się od służb obcych. Mówi się że internet jest pod kontrolą służb ale jakoś przestępcy o wiele szybciej potrafili dowiedzieć się ze w Polsce jest dobry aktywny fałszerz i nawiązać kontakt. Coś słabo z tymi służbami w sieci.

 • gsu-76

  Oceniono 18 razy 8

  Dajcie go do EBC tam pięknie drukują euro.

 • mrkazzz

  Oceniono 13 razy 7

  Easy take, monopoly money !

 • kingmidas33

  Oceniono 5 razy 5

  Okazuje się, że dalej obowiązuje stara prawda - Polak potrafi! Ale wyprodukować banknoty euro i rozprowadzić je po całej Europie!? I nikt się wcześniej nie połapał? Wyobraźnia wprost wysiada.

 • loneman

  Oceniono 7 razy 5

  Wg "1sortu" byl b "przedsiebiorczy"..

 • Oceniono 6 razy 4

  Ja mam świetną drukarkę.
  Wydrukowałem banknot 15 złotowy.
  Przez pomyłkę to mi wyszło.
  Na rogu w sklepie chciałem rozmienić i facet podrapał się w głowę wziął te 15 zł i wydał mi dwa baknoty po 7,50 złotego.
  Podobno też ma bardo dobrą drukarkę.

 • yaspiman

  Oceniono 8 razy 4

  szkoda, że go aresztowali.
  taki przedsiębiorczy i uzdolniony człowiek.

 • robson_robert

  Oceniono 10 razy 4

  "fałszuje banknotów" ?? Chyba ktoś produkuje pisarczyków ;(

 • kka69

  Oceniono 7 razy 3

  Wreszcie Polscy wstają z kolan.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX