Produkował banknoty euro i sprzedawał je w internecie. Miał klientów w całej Europie

Agenci CBŚP zatrzymali w Gdyni mężczyznę podejrzanego o podrabianie banknotów euro. Pierwsza informacja o przestępczym procederze dotarła do Biura Kryminalnego KGP z Europolu. We współpracy austriacką policją ustalono, że fałszywe banknoty euro były sprzedawane za pośrednictwem internetu do wielu krajów w Europie.

Do policjantów z CBŚP w Gdańsku dotarła informacja z Europolu, że ktoś w Polsce fałszuje banknotów euro na dużą skalę. Natychmiast podjęli współpracę z policją austriacką, aby ustalić i zatrzymać podejrzanego, a jednocześnie uniemożliwić mu dalsze podrabianie pieniędzy. Wszystko wskazywało na to, że proceder mógł trwać od kilku lat, a odbiorcami były osoby z całej Europy. Liczbę dotychczas sfałszowanych banknotów można liczyć nawet w tysiącach sztuk. 

W efekcie podjętych działań i współpracy śledczy ustalili, że to właśnie w Gdyni dochodzi do przestępczej działalności. W trakcie prowadzonych czynności zabezpieczono trzy listy, w których znajdowało się kilkadziesiąt podrobionych banknotów o nominale 50 euro. Były one adresowane do odbiorców w różnych państwach Europy. Dzięki ogromnemu doświadczeniu funkcjonariuszy CBŚP w zakresie zwalczania cyberprzestępczości, został zatrzymany mężczyzna korzystający właśnie z internetowej sieci, tzw. "darknet". Jak się okazało w mieszkaniu drukowana była także kolejna partia kilkudziesięciu podrobionych banknotów. Ujawnione na miejscu materiały wskazywały na to, że można było wyprodukować co najmniej kilkaset kolejnych banknotów.

Na podstawie zebranego materiału dowodowego sąd zdecydował o aresztowaniu podejrzanego. Sprawa ma charakter międzynarodowy i prowadzone są dalsze czynności mające na celu ustalenie pełnej skali przestępstwa.

Podrabianie pieniędzy, w tym przypadku banknotów euro, jest zagrożone karą 25 lat więzienia.

Więcej o: