Podejrzany o gwałt na dwóch 13-latkach został zatrzymany po 9 latach. Dzięki badaniom DNA

Mężczyzna, który w 2009 roku miał zgwałcić dwie 13-letnie dziewczynki, został tymczasowo aresztowany - poinformowała Prokuratura Krajowa. Umożliwiła to analiza profilu genetycznego i porównanie go z niemiecką i czeską bazą danych.

Sąd Rejonowy zatrzymał Grzegorza K. na 3 miesiące na wniosek Prokuratury Rejonowej w Bolesławcu. Według śledczych mężczyzna w 2009 roku miał zgwałcić dwie 13-letnie dziewczynki w miejscowościach na terenie powiatu bolesławieckiego. Miał zaciągnąć ofiary w zarośla, a następnie przymusić je groźbami i przemocą do obcowania płciowego. 

Pomogła analiza genetyczna

9 lat temu nie udało się zidentyfikować sprawcy, jednak jego ślady biologiczne zarejestrowano w krajowej bazie danych DNA prowadzonej przez Zakład Biologii Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Głównej Policji
w Warszawie.

W 2018 roku dokonano analizy zabezpieczonego materiału genetycznego. Śledczy porównali go z materiałami znajdującymi się w bazach niemieckiej i czeskiej i odnaleźli tam zbieżne materiały. W Czechach materiał genetyczny mężczyzny był zarejestrowany jako pochodzący od sprawcy gwałtu.

Grzegorz K. zgwałcił też w Czechach

11 kwietnia 2018 roku Grzegorz K. został zatrzymany, aby odbyć karę 14 lat pozbawienia wolności za inne przestępstwa. Był karany m.in. za dwa zgwałcenia, których dokonał w 2009 i 2011 roku na terenie Czech. Został za nie skazany na 5 i 7 lat pozbawienia wolności. 

Więcej o: