Trąba powietrzna przeszła koło Kraśnika? Kamera uchwyciła niecodzienne zjawisko

Mieszkańcy powiatu kraśnickiego byli świadkami rzadkiego zjawiska pogodowego. W miejscowości Suchodoły kamery uchwyciły lej, mogący być trąbą powietrzną.

Film ze zjawiskiem przypominającym trąbę powietrzną został opublikowany na Facebooku 112 Kraśnik. 

Zjawisko zostało uchwycone w sobotę. W jednym z gospodarstw na terenie miejscowości Suchodoły nieopodal Kraśnika wiatr zerwał część dachu, to właśnie tam zaobserwowano trąbę powietrzną.

Trąba powietrzna w Kraśniku?

"W dniu 22.09.2018 o godzinie 18:35 zostaliśmy zadysponowani do zabezpieczenia zerwanego dachu z budynku gospodarczego w miejscowości Suchodoły .Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i oświetlenia terenu akcji. Po przybyciu na miejsce dodatkowych zastępów przystąpiliśmy do zbudowania konstrukcji dachowe" - relacjonują strażacy z OSP KSRG Liśnik Duży.

"Wysokie prawdopodobieństwo"

Czy to rzeczywiście była trąba powietrzna? Jak mówi w TVN Meteo synoptyk Artur Chrzanowski to bardzo prawdopodobne. Według specjalisty był to "lej kompensacyjny z dużym potencjałem do utworzenia się trąby". - Prawdopodobieństwo, że to mogła być trąba, jest bardzo wysokie. W warunkach frontowych takie coś mogło wystąpić - stwierdził. 

Jak podaje stacja, kryterium, świadczącym o tym, czy mamy do czynienia z trąbą powietrzną jest to, czy lej dotknął ziemi. Nie da się tego stwierdzić na podstawie tego nagrania.

Więcej o: