Jest skarga na Polskę do Trybunału Sprawiedliwości. Komisja Europejska ogłosiła decyzję

Komisja Europejska wysłała do Trybunału Sprawiedliwości skargę na Polskę. Decyzja wynika ze zmian w polskim sądownictwie. KE zawnioskowała, by TSUE zajął się sprawą Polski w trybie przyspieszonym.

Komisja Europejska ogłosiła swoją decyzję ws. postępowania wobec zmian w polskim sądownictwie. KE zdecydowała o zaskarżeniu Polski do Trybunału Sprawiedliwości. Stwierdziła, że nowa ustawa dotycząca Sądu Najwyższego "nie jest kompatybilna z prawem unijnym" i narusza to prawo, chodzi m.in. o tryb przechodzenia sędziów w stan spoczynku. Komisja wnioskuje też do TSUE o zajęcie się sprawą Polski w trybie przyspieszonym.

Komisja Europejska podjęła decyzję ws. skargi na Polskę

- Komisja uważa, że odsyłanie sędziów SN w stan spoczynku (zgodnie z nową ustawą - red.) prowadzi do nieodwracalnych szkód. Komisja poprosi trybunał o podjęcie szybkich kroków w tej sprawie. Po pierwsze o zawieszenie stosowania przepisów o przechodzeniu na emeryturę. Po drugie umożliwienie sędziom, na których ustawa wpłynęła, dalszego pełnienia swoich obowiązków i wstrzymanie mianowania nowych sędziów - stwierdziła Mina Andreeva, rzeczniczka KE. 

KE wnioskuje też, by wprowadzić środki tymczasowe. To znaczy, że domaga się, by "zamrozić" wprowadzone przez PiS przepisy - czyli powrócić do stanu sprzed 3 lipca 2018 r. Kiedy do trybunału trafi formalny wniosek? Andreeva tego nie określiła, ale przyznała, KE zrobi to "jak najszybciej".

Trybunał Sprawiedliwości odniósł się do pytań prejudycjalnych

Powodem skargi są zmiany w polskim sądownictwie i wynikające z tego zagrożenie dla niezależności sędziów. Dzisiaj zapadła też decyzja prezesa TSUE co do pierwszych pięciu pytań prejudycjalnych, wysłanych do trybunału przez sędziów Sądu Najwyższego. Pytania dotyczyły m.in. właśnie przechodzenia sędziów w stan spoczynku. Prezes trybunału uznał, że sprawa pytań zostanie rozpatrzona w trybie pilnym.

Komisja Europejska miała podjąć decyzję w ubiegłym tygodniu, ale jej ogłoszenie przesunęła do najbliższego poniedziałku, by nie czynić zamieszania podczas nieformalnego unijnego szczytu w Austrii.

Skarga jest ostatnim etapem procedury, którą KE rozpoczęła w lipcu. Komisja uznała wówczas, że przepisy odsyłające sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku grozi upolitycznieniem SN. W sierpniu KE wysłała drugie upomnienie, domagając się zmian w ustawie. W odpowiedzi polska strona podnosiła, że reforma jest niezbędna i nowa przepisy nie łamią zasady niezawisłości sędziów. Stwierdzono też, że Unia Europejska nie ma kompetencji, by zajmować się tym zagadnieniem.

Więcej o: