Wycięto żart reżysera filmu "Kler" o prezesie TVP. Jacek Kurski: "Nie było cenzury, ale głupota"

Prezes TVP Jacek Kurski odniósł się do wycięcia wypowiedzi reżysera filmu "Kler" Wojciecha Smarzowskiego w telewizyjnej relacji z rozdania nagród filmowych w Gdyni. Kurski zapewnia, że była to "nadgorliwość i głupota", a nie cenzura.

Film "Kler" w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego na tegorocznym 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni został uhonorowany nagrodą publiczności, dziennikarzy, a także nagrodą specjalną przyznawaną przez jurorów.

Jak informowała "Gazeta Wyborcza", galę wręczenia nagród w Teatrze Muzycznym w Gdyni transmitował z półgodzinnym opóźnieniem kanał TVP Kultura. Z relacji wycięto słowa Wojciecha Smarzowskiego, który na scenie zażartował: "Ja tak w tej swojej pysze myślałem, że tym razem nagrodę wręczy mi prezes TVP".

Sprawa wycięcia wypowiedzi Smarzowskiego wzbudziła falę krytyki wobec Telewizji Polskiej.

"Cenzura wróciła do TVP. Jacek Kurski przestraszył się filmowców w Gdyni.
Relacja z rozdania nagród 43 FFF nie tylko z opóźnieniem, ale także z cięciami. Nie spodobała się prezesowi wypowiedz Wojtka Smarzowskiego. Może cenzurować TVP, ale z całą Polską nie da rady" - napisała na Twitterze wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Wycięta wypowiedź reżysera filmu "Kler". Kurski tłumaczy

Do sprawy odniósł się prezes TVP Jacek Kurski. "Przykro mi, że Panią rozczaruję: nie cenzura, a nadgorliwość i głupota" - stwierdził.

"Osoba odpowiedzialna za samowolne wycięcie zdania Wojciecha Smarzowskiego na mój temat poniesie surowe konsekwencje. Ma pani też dość mgliste pojęcie o tym, co mogłoby mnie przestraszyć. A „wycięte” zdanie dziś w "Wiadomościach" TVP" - obiecał Kurski.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Więcej o:
Komentarze (267)
Wycięto żart reżysera "Kleru" o prezesie TVP. Kurski: To nie cenzura, a głupota
Zaloguj się
 • hrabin123

  Oceniono 54 razy 48

  głupota...? ciemny lud... itd... czyli towarzyszu Kurski, pochwalacie czy nie ?

 • j-ugo

  Oceniono 97 razy 45

  "Nadgorliwość i głupota" - w TVP podlizują się Kurskiemu. A on udaje głupka.

 • gajowy3

  Oceniono 39 razy 39

  panie Kurski - po to się opóźnia relację by można było wyciąć to i owo. więc była cenzura z premedytacją
  .

 • serpikomiko

  Oceniono 59 razy 35

  Między cenzurą w Polsce Ludowej a cenzurą styropianową jest następujaca różnica : ta w PRL była oficjalna i ustanowiona przepisami prawa a jej decyzje można było zaskarżyć do sądu. Styropianowej cenzury oficjalnie nie ma, a więc nie można jej podważać, ani odwoływać się do sądu. A ona jest i czasem o wiele gorsza, niż w PRL. W tamtym państwie były satyryczne filmy Barei ( dzisiaj sprzedajne styropiany chcą by tak widziano na serio Polskę Ludową), na które szły państwowe (!) pieniądze .
  A spóbujcie dzisiaj coś niechwalebnego napisać o JP !!. Albo o dzisiejszej Ukrainie. Nie mówiąc już o przyjaciołach niemieckich, czy stejtowieckich.

 • qqracza

  Oceniono 30 razy 30

  Zabawne. Kurski głupku, lepiej pomyśl dlaczego on to wyciął. Albo tego oczekują mocodawcy, albo zatrudnili bęcwała bez kompetencji. Ani jedno, ani drugie nie świadczy dobrze o TVP.

 • goodwater1

  Oceniono 31 razy 29

  Wypowiedz rezysera już dziś w Wiadomościach. Oczywiście z odpowiednim pisowskim komentarzem o lewakach i kodowcach.

 • marymania

  Oceniono 93 razy 27

  Co za byłwan! A dlaczego, wobec tego, transmisja nie była na żywo tylko z opóźnieniem?
  Właśnie dlatego, że zaplanowali cenzurę!

 • wiz2

  Oceniono 26 razy 22

  Tak właśnie działa "efekt mrożący", który PIS wprowadza w każdej dziedzinie naszego życia. Zniewoleni obywatele narzucają sobie nadmierną autocenzurę a ONI zadowoleni z efektu tłumaczą, że to głupota.

 • jac ben

  Oceniono 35 razy 19

  Głupota... Cóż za samokrytyka, panie prezesie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX