Nadciąga Fabienne z deszczem i wiatrem nawet do 130 km/h. IMGW: Ostrzeżenie II stopnia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed wichurami i intensywnymi opadami deszczu dla południa Polski. Jak podaje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, ostrzeżenie II stopnia o silnym wietrze dotyczy szczególnie południowych rejonów województw dolnośląskiego i opolskiego.

Synoptycy ostrzegają przed gwałtowną pogodą, której będzie towarzyszyć wichura. Prędkość wiatru może dochodzić w porywach nawet do 100 kilometrów na godzinę. Dlatego RCB apeluje o zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Chodzi m.in. o usunięcie lub przymocowanie przedmiotów znajdujących się na balkonie czy parapecie, po to, by spadając, nie wyrządziły nikomu krzywdy.

Bożena Wysocka z RCB przypomina także, aby nie parkować aut pod drzewami ze względu na ryzyko uszkodzenia pojazdów przez spadające konary. Apeluje, by podczas silnego wiatru, o ile nie jest to konieczne, nie wychodzić z domu. - Będąc poza domem poszukajmy bezpiecznego schronienia z dala od drzew - dodaje Wysocka.

Alert o silnym wietrze obowiązuje na południu województw dolnośląskiego i opolskiego w niedzielę od godziny 20:00 do poniedziałku do godziny 9:30. Jest to ostrzeżenie drugiego stopnia, które przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

RCB przypomina i ostrzega, że prawdopodobieństwo wystąpienia niebezpiecznych zjawisk wynosi 95 procent.

Polscy Łowcy Burz: Niż Fabienne z wiatrem do 130 km/h 

Nad Polskę nadciąga głęboki układ niskiego ciśnienia Fabienne, który przyniesie intensywne opady deszczu i bardzo silne porywy wiatru na sporym obszarze - ostrzegają Polscy Łowcy Burz. Wg danych meteo w górach i w regionach podgórskich prędkość wiatru może osiągać nawet 110-130 km/h.

Synoptycy IMGW ostrzegają także przed intensywnym deszczem mieszkańców południowej części województw lubuskiego i wielkopolskiego oraz prawie całego województwa łódzkiego. Ostrzeżenie pierwszego stopnia obowiązuje od niedzieli po południu do wczesnych godzin porannych w poniedziałek.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Dramatyczne chwile podczas lądowania przy silnym wietrze. Pilot w ostatniej chwili odszedł na drugi krąg

Więcej o:
Komentarze (31)
Nadciąga "Fabienne" z wiatrem nawet do 130 km/h. Ostrzeżenie II stopnia
Zaloguj się
 • Agata

  Oceniono 5 razy 5

  Nie deszcz,a NIŻ. Mieszkam w Niemczech,niedaleko Frankfurtu,gdzie ok 16.45 przeszła Fabienne .Możecie sie śmiać,ale nie było fajnie.Krotka burza,ale jest wiele szkód.Nieprzejezdne drogi,lawiny blotne,opóznione wszystkie pociagi,sparalizowane lotnisko.

 • swinton

  Oceniono 16 razy 2

  O Boże, bendzie wjało jak w Stanach a świat o tym milczy!!!!

 • qudaq

  0

  Zaciekawia ksztaltem pierwsza mapa. Naiwny pomyśli,ze to od Krymu po Syrię i Izrael, ale to z pewnością komunikat meteo, prognozujacy perspektywę i nowe tereny pracowitego ludu w przyszlości. A reszta wręcz znakomita. Zabrakło tylko informacji dla pracujacych i dzieci, że tego dnia nieobecność jest usprawiedliwiona. Rząd widać nie czyta o sytuacji w kraju, albo uważa, że z zachodu nic nam nie grozi. Powodzenia.

 • t.t

  0

  Polscy Łowcy Burz publikują swoje komunikaty w apce Ostrzegator.

 • co.ty.powiesz

  Oceniono 34 razy 0

  Widzę, że bierzemy przykład z Hamerykańców, gdzie przed każdą większą burzą wydają komunikaty, jakby miał nadjeść koniec świata. Nie tak dawno ostrzegano tam, że wiatr będzie wiał z prędkością ponad 200 km/h, a w rezultacie nie osiągał takiej prędkości, jak tutaj przewidują. I gdyby do tego trochę deszcz nie popadał, to ewakuowani mieszkańcy chyba by zjedli meteorologów od siedmiu boleści. Jeśli lekarz grubo się pomyli i zamiast nastawić pacjentowi złamaną prawą rękę obetnie mu lewą nogę, to może spodziewać się kłopotów (chociaż przyznaję - nie zawsze). Czy to dotyczy także meteorologów i synoptyków? Chyba nie, a przydałoby się.

 • gassarbaiter

  Oceniono 5 razy -1

  Fabienne Srabienne! KONSTYTUCJA Ku...!

 • artenor

  Oceniono 11 razy -1

  Naród polski uwielbia być straszonym. Jak nie tym, to czymś innym. Albo gradobicie, albo wzrost cen, albo inne plagi...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX