Nadciąga Fabienne z deszczem i wiatrem nawet do 130 km/h. IMGW: Ostrzeżenie II stopnia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed wichurami i intensywnymi opadami deszczu dla południa Polski. Jak podaje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, ostrzeżenie II stopnia o silnym wietrze dotyczy szczególnie południowych rejonów województw dolnośląskiego i opolskiego.

Synoptycy ostrzegają przed gwałtowną pogodą, której będzie towarzyszyć wichura. Prędkość wiatru może dochodzić w porywach nawet do 100 kilometrów na godzinę. Dlatego RCB apeluje o zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Chodzi m.in. o usunięcie lub przymocowanie przedmiotów znajdujących się na balkonie czy parapecie, po to, by spadając, nie wyrządziły nikomu krzywdy.

Bożena Wysocka z RCB przypomina także, aby nie parkować aut pod drzewami ze względu na ryzyko uszkodzenia pojazdów przez spadające konary. Apeluje, by podczas silnego wiatru, o ile nie jest to konieczne, nie wychodzić z domu. - Będąc poza domem poszukajmy bezpiecznego schronienia z dala od drzew - dodaje Wysocka.

Alert o silnym wietrze obowiązuje na południu województw dolnośląskiego i opolskiego w niedzielę od godziny 20:00 do poniedziałku do godziny 9:30. Jest to ostrzeżenie drugiego stopnia, które przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

RCB przypomina i ostrzega, że prawdopodobieństwo wystąpienia niebezpiecznych zjawisk wynosi 95 procent.

Polscy Łowcy Burz: Niż Fabienne z wiatrem do 130 km/h 

Nad Polskę nadciąga głęboki układ niskiego ciśnienia Fabienne, który przyniesie intensywne opady deszczu i bardzo silne porywy wiatru na sporym obszarze - ostrzegają Polscy Łowcy Burz. Wg danych meteo w górach i w regionach podgórskich prędkość wiatru może osiągać nawet 110-130 km/h.

Synoptycy IMGW ostrzegają także przed intensywnym deszczem mieszkańców południowej części województw lubuskiego i wielkopolskiego oraz prawie całego województwa łódzkiego. Ostrzeżenie pierwszego stopnia obowiązuje od niedzieli po południu do wczesnych godzin porannych w poniedziałek.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Dramatyczne chwile podczas lądowania przy silnym wietrze. Pilot w ostatniej chwili odszedł na drugi krąg

Więcej o: