Weterynarz chciał podmienić próbki krwi. Zamiast do rolnika zadzwonił do... dziennikarza

"Podłożyć od kogoś, czy będziemy się szarpać?" - takie pytanie lekarz weterynarii z Parczewa chciał zadać miejscowemu rolnikowi, którego zwierzęta miał zbadać na obecność afrykańskiego pomoru świń (ASF). Przez pomyłkę jednak zadzwonił do dziennikarza o tym samym nazwisku.

O sprawie poinformował portal "Wspólnota Parczewska", dla którego pracuje wspomniany redaktor. Dziesiątego września około godziny 15.00 red. Andrzej Dejneka odebrał telefon. "Mamy uwalnianie gminy w tej chwili z tej zapowietrzonej strefy i mam u pana krew pobrać. Podłożyć od kogoś, czy będziemy się szarpać?" - usłyszał w słuchawce. Ponieważ nie zrozumiał, rozmówca doprecyzował: "No wezmę od kogoś i podam jako próbkę od pańskiej świni. Czy przyjeżdżać i pobierać krew?".

Szybko się okazało, że weterynarz szukał innej osoby o tym samym nazwisku i nieopatrznie pomylił osoby. Jak informuje redakcja "Wspólnoty Parczewskiej", lekarz miał numer do dziennikarza, ponieważ ten zajmuje się problematyką ASF i utrzymuje kontakt ze służbami weterynaryjnymi oraz rolnikami. Tak się złożyło, że w momencie przeprowadzania rzeczonej rozmowy, był w terenie, więc z przyzwyczajenia zaczął ją nagrywać.

Sprawa w prokuraturze

- Rolnicy we wsi, której dotyczy sprawa, skarżyli się na służby weterynaryjne już wcześniej. Wojewoda lubelski na spotkaniu z nimi w sierpniu prosił, aby dawali mu znać o wszelkich niepokojących sygnałach. Wysłałem mu więc to nagranie z prośbą o komentarz - tłumaczy red. Andrzej Dejneka. Wojewoda skontaktował się z Wojewódzkim Lekarzem Weterynarii, a ten - z Powiatowym, który powiadomił policję. Na podstawie materiału prasowego oraz zawiadomienia Powiatowego Lekarza Weterynarii w Parczewie sprawą zajęła się prokuratura. - Wszczęliśmy śledztwo w kierunku niedopełnienia obowiązków przez lekarza weterynarii – mówi Grażyna Rudko, zastępca Prokuratora Rejonowego w Parczewie, dla "Dziennika Wschodniego".

Powiadomiony o sprawie został również rzecznik odpowiedzialności zawodowej. Wobec lekarza prowadzone będzie postępowanie dyscyplinarne, grozi mu nawet wydalenie z zawodu. 

O tym, czy próbki krwi od zwierząt, które badał nieuczciwy weterynarz, zostaną pobrane raz jeszcze, zdecyduje powiatowy lekarz weterynarii w Parczewie. Niestety, do tej pory nie udało nam się z nim skontaktować.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Choroby zakaźne dzieci

Więcej o:
Komentarze (58)
Weterynarz chciał podmienić próbki krwi. Zamiast do rolnika zadzwonił do... dziennikarza
Zaloguj się
 • profes79

  Oceniono 65 razy 63

  I mamy odpowiedź na pytanie skąd problemy z ASF w Polsce. Ale to pewnie jakiś dzik zadzwonił...

 • wyalienowany_z_tlumu

  Oceniono 43 razy 39

  Niedopelnienie obowiazkow???!!!!!!

  Powionien byc oskarzony o sprowadzenie zagrozenia epidemiologicznego na duza skale !!!!!

 • anonim_ka

  Oceniono 32 razy 24

  Na plecach zwykłych szarych ludzi najbezpieczniej kręcić swoje lody. Chciałam wierzyć , że ten czas minął , niestety TERAZ WIDAĆ TO NAJBARDZIEJ ! ! ! Dziękuję cywilizacji za internet:)))

 • paastafarai

  Oceniono 23 razy 19

  i tak jest w naszym kraju ze wszystkim
  a po co jaskies procedury przpeisy, meczyc się trzeba , robić paaanie
  ląduj
  jakoś to bedzie

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 45 razy 17

  "Podłożyć od kogoś, czy będziemy się szarpać?"
  przestały mi smakować już kiełbasy. Już teraz wiem czemu felczerze, weterynarze mają najładniejsze domy w wioskach..

 • dziuraweportki

  Oceniono 16 razy 16

  PiS u władzy daje przykład, to i na dole mamy gnojowicę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX