Dzień bez Samochodu 2018. Darmowa komunikacja w polskich miastach

Europejski Dzień bez Samochodu już w najbliższą sobotę 22 września. W wielu polskich miastach będzie można za darmo jeździć autobusem czy tramwajem.

Europejski Dzień bez Samochodu 2018 odbędzie się, tak jak co roku, 22 września. Akcja zachęcająca zmotoryzowanych do korzystania z transportu publicznego jest częścią Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

Europejski Dzień bez Samochodu. Kiedy będzie?

W sobotę 22 września za darmo autobusami, tramwajami i metrem pojeździmy w Warszawie. Darmowe będą tam także parkingi Parkuj i Jedź (P+R). Bez biletu będzie można podróżować też Warszawską Koleją Dojazdową (WKD) i Szybką Koleją Miejską (SKM).

W akcji biorą też udział m.in. Gdańsk, Kraków czy Wrocław.

Dzień bez Samochodu 2018. Rowery Nextbike za darmo

22 września będzie można za darmo pojeździć rowerami firmy Nextbike w niektórych miastach. W Poznaniu bezpłatnie tego dnia pojeździmy 60 minut (zamiast 20 minut), w Częstochowie i Kaliszu - dwie godziny, a w Łodzi cały dzień.

W Polsce Europejski Dzień bez Samochodu obchodzony jest od 2004 r. Odbywa się pod auspicjami Ministerstwa Środowiska. - Żyjemy w czasach, kiedy mamy wiele opcji transportu, niekoniecznie jest to samochód - mówił wiceszef resortu, Sławomir Mazurek.

- Miasta są coraz bardziej przyjazne rowerzystom, w wielu z nich jest możliwość wypożyczenia rowerów miejskich, mamy komunikację zbiorową, jest też elektryczny car-sharing, czyli wypożyczanie auta na minuty. Warto z nich korzystać, bo wraca to w postaci czystszego powietrza - dodał wiceminister.

Próbował ukraść samochód ze stacji. Do akcji wkroczyli inni kierowcy

Więcej o: