Dzień bez Samochodu 2018. Darmowa komunikacja w polskich miastach

Europejski Dzień bez Samochodu już w najbliższą sobotę 22 września. W wielu polskich miastach będzie można za darmo jeździć autobusem czy tramwajem.

Europejski Dzień bez Samochodu 2018 odbędzie się, tak jak co roku, 22 września. Akcja zachęcająca zmotoryzowanych do korzystania z transportu publicznego jest częścią Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

Europejski Dzień bez Samochodu. Kiedy będzie?

W sobotę 22 września za darmo autobusami, tramwajami i metrem pojeździmy w Warszawie. Darmowe będą tam także parkingi Parkuj i Jedź (P+R). Bez biletu będzie można podróżować też Warszawską Koleją Dojazdową (WKD) i Szybką Koleją Miejską (SKM).

W akcji biorą też udział m.in. Gdańsk, Kraków czy Wrocław.

Dzień bez Samochodu 2018. Rowery Nextbike za darmo

22 września będzie można za darmo pojeździć rowerami firmy Nextbike w niektórych miastach. W Poznaniu bezpłatnie tego dnia pojeździmy 60 minut (zamiast 20 minut), w Częstochowie i Kaliszu - dwie godziny, a w Łodzi cały dzień.

W Polsce Europejski Dzień bez Samochodu obchodzony jest od 2004 r. Odbywa się pod auspicjami Ministerstwa Środowiska. - Żyjemy w czasach, kiedy mamy wiele opcji transportu, niekoniecznie jest to samochód - mówił wiceszef resortu, Sławomir Mazurek.

- Miasta są coraz bardziej przyjazne rowerzystom, w wielu z nich jest możliwość wypożyczenia rowerów miejskich, mamy komunikację zbiorową, jest też elektryczny car-sharing, czyli wypożyczanie auta na minuty. Warto z nich korzystać, bo wraca to w postaci czystszego powietrza - dodał wiceminister.

Próbował ukraść samochód ze stacji. Do akcji wkroczyli inni kierowcy

Więcej o:
Komentarze (17)
Dzień bez Samochodu 2018. Darmowa komunikacja w polskich miastach
Zaloguj się
 • kriso135

  Oceniono 15 razy 9

  W sobotę zazwyczaj jeżdżę rowerem, ale skoro jest taka akcja to specjalnie wybiorę się na przejażdżkę samochodem

 • jaszmije_smukwijne

  Oceniono 7 razy 3

  W sobotę, tiaa... Naprawdę nie można było przenieść dnia bezpłatnej komunikacji na dzień roboczy?

 • Tadeusz

  Oceniono 1 raz 1

  Jak zwykle rodacy bezmyślni i nie czytający ze zrozumieniem.22 września jako dzień bez samochodu nie zawsze wypada w sobotę.Po co te głupie komentarze..

 • vomiting_frog

  Oceniono 3 razy -1

  Na co mi dzień bez samochodu w sobotę?
  Na zakupy do marketu pojadę? Sobota to akurat dzień w którym jak jeżdżę to muszę w kilka miejsc szybko podskoczyć albo myknąć na dłuższej trasie. W tygodniu nawet może bym się skusił bo stoję w tym samym korku co autobus. Tylko ze w autobusie za 3 PLN mam miejsce stojące. W sumie przy cenie biletu 1 PLN pewnie wiedząc że mi nie będzie tego dnia potrzebne auto był bym skłonny korzystać z komunikacji. Za 6 PLN dziennie za miejsce stojące w tłoku jednak wybieram samochód.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX