Jacek Stryczek, twórca akcji Szlachetna Paczka, w ogniu krytyki. Ks. Sowa zabrał głos

Ks. Kazimierz Sowa zabrał głos ws. reportażu nt. Jacka Stryczka oskarżanego o znęcanie się nad pracownikami swojego Stowarzyszenia "Wiosna". Zdaniem duchownego, moment publikacji tekstu nie jest przypadkowy.

Jacek Stryczek, twórca akcji Szlachetna Paczka, w czwartek został opisany w reportażu Onetu. Jest tam mowa m.in. o psychicznym znęcaniu się i zastraszaniu pracowników w stowarzyszeniu "Wiosna". Rozmówcy Onetu mówią, że muszą korzystać z terapii po pracy z księdzem.

Jacek Stryczek. Szefem Szlachetnej Paczki zajmie się prokuratura

Po publikacji tekstu, sprawę skomentował m.in. Jurek Owsiak. A partia Razem zapowiedziała zgłoszenie sprawy do prokuratury. Głos zabrał także ksiądz Kazimierz Sowa, duchowny i publicysta.

Sowa: Jacek Stryczek osądzony zanim ktokolwiek mógł wysłuchać drugiej strony

Sowa pisze, że Stryczka zna od dawna. "Kibicowałem inicjatywom, które Jacek tworzył. Jest zatem moim znajomym i pewnie dlatego patrzę na sytuację nieco inaczej, co nie znaczy, że szukam dla niego usprawiedliwienia na siłę i podważam to co zostało napisane" - dodaje.

W pewnym sensie uważam, że został osądzony i skazany medialnie zanim ktokolwiek (poza autorem tekstu) mógł wysłuchać drugiej strony. Poważne zarzuty natury przekroczenia prawa pracy, a zwłaszcza zasad, jakimi powinna kierować się organizacja nastawiona na niesienie pomocy innym, zostały zmieszane z subiektywnymi odczuciami na temat nietolerancji np. wobec ludzi otyłych czy chamskim seksizmem. Tu zaznaczę od razu, że tego typy zachowań czy nawet odzywek, zwłaszcza wobec kobiet, nigdy ze strony Jacka nie słyszałem!

"Może ja niedowidzę, ale ks. Jacek dostał możliwość odpowiedzi na wszystkie zarzuty. Wywiad z nim jest opublikowany osobno, zatem zarzut w stronę dziennikarza o jednostronność jest bezpodstawny i krzywdzący" - skomentowała wpis reporterka Iza Michalewicz.

Twórca akcji Szlachetna Paczka wyjaśni sprawę?

Ksiądz Sowa ma nadzieję, że szef Szlachetnej Paczki "wyjaśni stawiane mu zarzuty", a sama akcja (jak i Akademia Przyszłości) będą działać i zasługiwać "na dalsze wsparcie i podtrzymanie, niezależnie kto będzie stał na czele".

"Jestem daleki od traktowania tekstu z Onetu jako nagonki na kogoś czy coś" - pisze Sowa. "Powstawał długo i stawia wiele konkretnych pytań i zarzutów" - zaznacza.

Tekst na temat Jacka Stryczka to "wykorzystanie fali i tematu 'Kleru'"?

"Niemniej, moment kiedy został opublikowany nie wydaje mi się przypadkowy" - uważa publicysta. "Nie, to nie jest jakiś spisek, tylko raczej wykorzystanie fali i tematu "Kleru" [nowy film Wojtka Smarzowskiego - przyp. red.]. A szkoda" - ocenia.

Na co do kina we wrześniu? Smarzowski bierze kler pod lupę, a Johnny English wraca w wielkim stylu

Więcej o:
Komentarze (137)
Jacek Stryczek, twórca akcji Szlachetna Paczka, w ogniu krytyki. Ksiądz Sowa broni szefa Stowarzyszenia "Wiosna"
Zaloguj się
 • gordogringo

  Oceniono 40 razy 32

  Kto choć troszeczkę miał do czynienia ze Styczkiem wie, że to prawda. Gość zawsze miał ambicje z kosmosu i uważa się za najlepszego z najlepszych. Skromności 0!!! Przez kilka godzin potrafił opowiadać o sobie jaki to on jest wspaniały, a spotkanie dotyczyło kompletnie czego innego

 • remo29

  Oceniono 70 razy 16

  Kościół przez 30 lat kręcił sobie bicz na własne tłuste dupsko, aż się wreszcie miarka przebrała.

 • diabollo

  Oceniono 42 razy 16

  To wszystko spisek nieistniejących komunistów i iluminatów, kolejny wściekły atak na kościół.
  Klecha jest święta z definicji katolickiej wiary.
  Dzieci wywodzą klechy i pchają im się do łóżek, a pracownicy kleszych fundacji na śmieciowym zatrudnieniu swoim lenistem prowokują ostrzejsze reakcje klechy, człowieka czynu.

 • dj_zwyrodnialec

  Oceniono 32 razy 14

  Czy p. Sowa wskazał jakąś datę, kiedy moment publikacji tekstu uznałby za "przypadkowy"?

 • taka_pani_jedna

  Oceniono 24 razy 10

  Tłumaczenie w stylu: "Nie może być pedofilem, bo przy mnie nigdy dziecka nie zgwałcił". LOL

 • 2bogaty-wienc-mondry

  Oceniono 22 razy 10

  Nie rozumiem dlaczego Janda, Ostaszewska Hołdys,Saramonowicz i Stuhrowie dali się wyprzedzić w obronie "naszego", Typowego Fajnego Księdza. Bo że Kapelan TVN-u broni Duszpasterza Biznesu, to akurat normalne.

 • mm0427

  Oceniono 19 razy 9

  Zbyt wielu Polakow ma tego typu problemy w pracy. Często polski sposób zarządzania i ogólnie kulturę pracy porównuje się z folwarkiem. Nie bez powodu. Bez wątpienia ogólna atmosfera wokół kościoła dodaje odwagi aby pokazać te problemy i patologie także w tym - dotychczas nietykalnym - środowisku.

 • 2bogaty-wienc-mondry

  Oceniono 22 razy 8

  Jeszcze Tischnera spytajcie o zdanie.Macie doświadczenie w pośmiertnych wywiadach.
  Nie wolno "naszego', fajnego,łagiewnickiego,nowoczesnego xiendza atakować! On nasz ci!
  Żeby wszystkie takie były to Kościół sam by przeszedł na islam, Epidiaskop zmieniłby płeć a Końkordat byłby nie potrzebny.
  Napiszta cuś o Rydzyku jak najszybciej bo "czytelnicy" nie wiedzą, co myśleć.
  A tak w ogóle,to gdzie jest dział "opinie"? Już wywaliliście Sroczyńskiego bo nie chciał szczekać w waszym stadzie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX