Jesień 2018. Kiedy zaczyna się astronomiczna jesień, a kiedy kalendarzowa?

Astronomiczna jesień 2018 rozpocznie się rankiem 23 września. Kalendarzowa jesień 2018 zaczynia się tego samego dnia.

Kiedy zaczyna się jesień astronomiczna, kiedy jesień kalendarzowa, a kiedy jesień klimatyczna?

Astronomiczna jesień 2018. Kiedy się zacznie?

Astronomiczna jesień rozpocznie się już w niedzielę 23 września, dokładnie o 3.54. Właśnie wtedy będzie miała miejsce równonoc jesienna - dzień i noc będą wtedy trwały po 12 godzin, a potem Słońce będzie słabiej oświetlać półkulę północną - od tej chwili bliżej Słońca będzie biegun południowy. Dni będą coraz krótsze aż do zimowego przesilenia (w tym roku wypada 21 grudnia).

Jesień kalendarzowa 2018. Początek jak zawsze

Kalendarzowa jesień co roku zaczyna się tego samego dnia - 23 września - w tym roku jej początek zbiegnie się zatem z początkiem jesieni astronomicznej. Kalendarzowa jesień potrwa do kalendarzowej zimy. Ta rozpocznie się 22 grudnia.

Jesień klimatyczna 2018. Będzie chłodniej

Jeśli zaś chodzi o pogodę, to jesieni możemy spodziewać się także już w najbliższy weekend. Ale prawdziwa jesień klimatyczna to pora, kiedy temperatury zawierają się w przedziale 5-15 stopni Celsjusza. Miejmy nadzieję, że na tę jesień jeszcze poczekamy.

Zmiana czasu 2018. Kiedy przestawimy zegarki na czas zimowy?

Choć zegarki przestawiamy na czas zimowy, to robimy to także jesienią. W tym roku zmiana czasu będzie miała miejsce w ostatnią 28 października - w ostatnią niedzielę miesiąca.

Perseidy, całkowite zaćmienie księżyca i niezwykłe zbliżenia planet. Te zjawiska czekają nas w drugiej połowie 2018 roku

Więcej o: