Biskup płocki Piotr Libera przeprasza za księży pedofilów. "Będę stawał po stronie ofiar"

- Przepraszam za łzy i cierpienia spowodowane przez księży, którzy sprzeniewierzyli się swemu powołaniu - mówił podczas konferencji prasowej w Płocku biskup Piotr Libera. Jak poinformował, od 2007 r. w jego diecezji o molestowanie nieletnich zostało oskarżonych dziewięciu duchownych, których ofiarami padło szesnaście osób.

Biskup płocki Piotr Libera na specjalnie zwołanej konferencji prasowej poświęconej problemowi pedofilii przeprosił "za łzy i cierpienia spowodowane przez księży, którzy sprzeniewierzyli się swemu powołaniu". Wypowiedzi biskupa zacytowała Katolicka Agencja Informacyjna.

Poinformował, że odkąd w 2007 r. objął posługę w diecezji płockiej, o nadużycia seksualne zostało oskarżonych dziewięciu księży. Zidentyfikowano szesnaście ofiar, w tym trzy poniżej 15. roku życia. Biskup podkreślił, że duchowni nie pracują już z dziećmi i młodzieżą, a niektórzy przestali być kapłanami.

- Nie uchylamy się od odpowiedzialności za popełnione przestępstwa. Egzekwowanie zasady "zero tolerancji wobec zachowań pedofilnych" było i jest nadal moim priorytetem. (...) Skala krzywd jest ogromna, to rany osobowości, z którymi ofiary będą musiały żyć latami - mówił biskup, cytowany przez KAI.

- Odczuwamy zażenowanie i wstyd, ale konsekwentnie idziemy drogą oczyszczenia i prawdy, chcemy zmiany świadomości, dlatego bez lęku nazywamy rzeczy po imieniu - dodał Piotr Libera.

Przedstawiciele diecezji zapewnili, że ofiary księży pedofilów mogą liczyć m.in. na bezpłatną pomoc prawną i psychologiczną.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Więcej o: