Niedziele handlowe - wrzesień 2018. Czy 23 września to niedziela handlowa?

Przed nami kolejna niedziela - 23 września 2018 r. Czy będzie to niedziela handlowa? Czy i jakie sklepy będą otwarte? W tekście znajdziesz także kalendarz niedziel handlowych na wrzesień 2018.

We wrześniu 2018 wypadają tylko dwie niedziele handlowe. Czy niedziela 23 września jest niedzielą handlową, czy niedzielą bez handlu? Odpowiadamy.

23 września to nie jest niedziela handlowa. Oznacza to, że zamknięte będą zarówno sklepy w galeriach handlowych, jak i supermarkety – Lidl, Tesco, Auchan czy Biedronka. W razie konieczności zrobienia zakupów w niedziele niehandlową, taką jak 23 września, będziemy mogli kupić coś w nielicznych sklepach, których podział na niedziele handlowe i niehandlowe nie obowiązuje.

Niedziela 23 września. Które sklepy będą otwarte?

To, w jakich sklepach można sprzedawać pomimo zakazu, określa ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele z 10 stycznia 2018 roku. W jej treści znajdujemy listę 32 typów sklepów, które mogą być czynne zarówno w niedziele handlowe, jak i niehandlowe. Wśród najważniejszych spośród nich należy wymienić: apteki, kliniki dla zwierząt, piekarnie, kwiaciarnie, stacje benzynowe oraz punkty pocztowe. 

Zarówno w  niedziele handlowe, jak i w niedziele bez handlu działają niektóre sklepy sieci Żabka. Decyzję o tym, czy dany sklep jest czynny, podejmuje właściciel.

Oprócz ww. sklepów w niedziele bez handlu otwarte mogą być także sklepy, w których w niedziele niehandlowe pracuje sam właściciel lub ktoś z jego najbliższej rodziny, a także te, których działalność związana jest z obsługą turystów (np. sklepy na dworcu np. niektóre Biedronki, hotele, sklepy z pamiątkami) lub ze sportem, rekreacją i wypoczynkiem (np. wypożyczalnie sprzętu sportowego, hale sportowe). Podział na niedziele handlowe i niehandlowe nie dotyczy także punktów gastronomicznych oraz instytucji kultury – również tych, które znajdują się na terenie galerii handlowych.

Niedziele handlowe – wrzesień 2018. Czy kolejna niedziela to niedziela handlowa?

Zgodnie z obowiązującymi zasadami, niedziele handlowe w 2018 roku wypadają dwa razy w miesiącu i są to zazwyczaj pierwsza i ostatnia niedziela miesiąca. Jedynym wyjątkiem od tej reguły są miesiące, w czasie których wypadają ważne święta, np. Wielkanoc lub Boże Narodzenie. W takiej sytuacji liczba niedziel handlowych może zostać zwiększona.

We wrześniu 2018 nie ma żadnego większego święta. Pierwsza niedziela handlowa była 2 września. 9 września, 16 września i 23 września to niedziele bez handlu. Najbliższa niedziela handlowa wypada 30 września.

Niedziele handlowe 2018 - w te dni sklepy będą zamknięte

Więcej o: