Świnoujście. Tunel połączy Uznam i Wolin. Mateusz Morawiecki: Nie ma już Polski A i B

Premier Mateusz Morawiecki w Świnoujściu wziął udział w uroczystości podpisania umowy na projekt i budowę tunelu pod rzeką Świną, który połączy wyspy Uznam i Wolin. Na razie mieszkańcy muszą korzystać z przeprawy promowej.

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził Świnoujście, gdzie w poniedziałek podpisano umowę na zaprojektowanie i budowę tunelu pod Świną, łączącego wyspy Uznam i Wolin.

Premier przypomniał, że 17 września to rocznica agresji ZSRR na Polskę. - Ale ten ruch, który dziś przeprowadzamy, jest działaniem odwrotnym, działaniem scalania Polski - powiedział, jak cytuje Radio Szczecin.

Morawiecki w Świnoujściu: Będziemy mieli jedną Polskę

- Nie ma już Polski A i B, nie ma już Świnoujścia A i B, Świnoujścia po dwóch stronach - dodał Morawiecki. - Za parę lat będziemy mieli pełne komfortu połączenie i jedno Świnoujście i jedną Polskę - podkreślił.

Tunel pod rzeką Świną ma być największym tego typu obiektem w Polsce (i drugim w historii po tunelu pod Martwą Wisłą w Gdańsku). Będzie miał długość półtora kilometra i średnicę 13 metrów. Ma być gotowy za dwa lata, wartość kontraktu to 913 mln zł.

Świnoujście. Prom między wyspami Uznam i Wolin

Obecnie mieszkańcy Świnoujścia między wyspami mogą przemieszczać się jedynie promem. Rocznie utrzymanie przeprawy przez Świnę kosztuje 30 mln zł.

Dlaczego powstanie tunel, a nie most? - To musiałby być najwyższy most w Europie, a przy takim ułożeniu to pewnie i na świecie, bo mamy połączenie portów w Świnoujściu i w Szczecinie - mówiła portalowi Inzynieria.com Barbara Michalska, I zastępca prezydenta Świnoujścia.

Mateusz Morawiecki o Solidarności Walczącej: Przyświecała nam jedna idea

Więcej o: