Niedziele handlowe 2018. Czy 23 września sklepy będą otwarte?

Przed nami kolejna niedziela, która nie będzie niedzielą handlową. W ostatni dzień tego tygodnia supermarkety i galerie handlowe będą zamknięte, dlatego większe zakupy warto zrobić wcześniej.

Kiedy wypada kolejna niedziela handlowa i jak zmieni się liczba niedziel handlowych w kolejnych latach? Podpowiadamy.

Niedziele handlowe – wrzesień 2018. Dlaczego najbliższa niedziela jest wolna od handlu?

To, czy dana niedziela jest niedzielą handlową, czy też nie, reguluje ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę, przyjęta w dni 10 stycznia 2018 roku. Z jej treści wynika, że do końca tego roku niedziele handlowe wypadają dwa razy w miesiącu, a niedzielami handlowymi są z reguły pierwsza i ostatnia niedziela danego miesiąca. Oznacza to, że 23 września nie jest niedzielą handlową, ale kolejna niedziela – 30 września – już tak. W niedzielę w kolejnym tygodniu będziemy mogli zrobić zakupy w galerii handlowej lub w dowolnym supermarkecie, np. w Lidlu, Biedronce, Auchan czy Tesco, z kolei w niedziele niehandlowe, takie jak zbliżająca się niedziela 23 września, możemy posiłkować możliwością zrobienia niewielkich zakupów na stacji benzynowej, w osiedlowym sklepiku lub w sklepie sieci Żabka, który jest jednocześnie placówką pocztową.

Niedziele handlowe 2018, 2019, 2020. Ile niedziel handlowych będzie w kolejnych latach?

Zasada mówiąca o tym, że niedziele handlowe wypadają dwa razy w miesiącu, ulegnie dezaktualizacji wraz z końcem tego roku. Od stycznia 2019 roku będziemy musieli się przyzwyczaić, że niedziele handlowe wypadają zaledwie raz w ciągu miesiąca. Jeszcze mniej niedziel handlowych będzie za dwa lata – w 2020 roku będzie tylko siedem niedziel handlowych w całym roku (będą to ostatnia niedziela stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, jedna niedziela przed Wielkanocą oraz dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem). Twórcy ustawy chcą wprowadzać zakaz handlu w niedziele stopniowo, aby ostatecznie doprowadzić do całkowitego zakazu sprzedaży w ostatni dzień tygodnia.

Niedziele handlowe 2018 - w te dni sklepy będą zamknięte

Więcej o: