O sprawie wezwania, jakie mieszkanka Warszawy dostała z policji, pisaliśmy wczoraj. W piśmie Komenda Rejonowa Policji Warszawa I wzywa kobietę na przesłuchanie 24 września w charakterze świadka w związku z zakupem "środków wczesnoporonnych", którego miała dokonać 2 marca 2017 r.
W sieci pojawiły się informacje, jakoby wezwanie nie było autentyczne. Portal Gazeta.pl ustalił jednak, że pismo faktycznie zostało wysłane do kobiety. - Potwierdzam autentyczność wezwania. Policjanci ze Szczecina w ramach pomocy prawnej poprosili nas o przesłuchanie w charakterze świadka wskazanej przez nich osoby - mówił nam komisarz Robert Szumiata.
Dzisiaj Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie również potwierdziła nasze informacje, że prowadzi czynności w tej sprawie. "Komenda Miejska Policji w Szczecinie, pod nadzorem prokuratury, prowadzi postępowanie przygotowawcze przeciwko osobie, która oferowała do sprzedaży w internecie produkt leczniczy, którego przyjmowanie powoduje skutki uboczne w postaci m.in. poronienia ciąży" - pisze w odpowiedzi na nasze pytania nadkom. Alicja Śledziona, rzecznik prasowy KWP Szczecin. "W toku śledztwa, dla zebrania materiału dowodowego, koniecznym jest przesłuchanie w charakterze świadka szeregu osób z terenu kraju, które mogły taki produkt nabyć" - czytamy dalej.
Policja mówi więc o środku faktycznie wywołującym poronienie, a użytkowniczka, która zamieściła wpis w rozmowie z nami przekonuje, że jej znajoma kupowała tabletkę "dzień po". Zakupu (wbrew temu, co pierwotnie podano we wpisie) dokonano bez recepty - w marcu 2017 roku można było dokonać zakupu środka w ten sposób, konieczność przedstawiania recepty wprowadzono kilka miesięcy później.
Należy przypomnieć, że tabletka "dzień po" nie jest lekiem wczesnoporonnym, jak często błędnie się go nazywa. Środek ten hamuje lub opóźnia owulację i w ten sposób zapobiega zapłodnieniu.
Z informacji podanych przez szczecińską policję można wnioskować, że osoba, przeciwko której toczy się postępowanie, sprzedawała nie tyle niedopuszczony do sprzedaży w Polsce mifepriston, za pomocą którego przeprowadza się aborcję farmakologiczną, a legalny lek, np. na reumatyzm, którego skutkiem ubocznym jest poronienie.
Tekst został nieco zmieniony, by wskazać na różnicę między tym, co podaje policja, a tym, co mówi sama kupująca.