35. rocznica powstania Solidarności Walczącej. Mateusz Morawiecki: Przyświecała nam jedna idea wolnej Polski

Mateusz Morawiecki podczas 35. rocznicy powstania Solidarności Walczącej Oddziału Poznań mówił o tym, że mimo różnic jej członkom przyświecała jedna idea. - To, co nas dzisiaj bardzo łączy, to wrażliwość na ludzką krzywdę - dodał.

W Poznaniu odbyła się konferencja popularnonaukowa IPN z okazji 35. rocznicy powstania Solidarności Walczącej Oddziału Poznań. Głos zabrał premier Mateusz Morawiecki

Morawiecki o Solidarności Walczącej: Przyświecała nam jedna idea

- Kiedy myślę o Solidarności Walczącej tamtych czasów, to widzę bardzo zróżnicowane grono osób. Byli wśród nas prawicowcy, socjaldemokraci, konserwatyści, etatyści, syndykaliści, ale mimo różnego bagażu doświadczeń i pochodzenia z różnych tradycji, to jednak przyświecała nam jedna idea - idea wolnej, suwerennej niepodległej Polski, ale także byliśmy pewną jednością - mówił polityk.

- Wierzyliśmy w rozpad komunizmu, niezależnie od tego skąd pochodziła nasza wiara: z modlitwy, głębokiej analizy czy oglądu rzeczywistości. To, co nas dzisiaj bardzo łączy i mnie wzmacnia i buduje, to wrażliwość na ludzką krzywdę - dodał Morawiecki.

Solidarność Walczącą założył Kornel Morawiecki

Solidarność Walczącą założył w 1982 r. ojciec premiera Kornel Morawiecki, obecnie poseł i przewodniczący partii Wolni i Solidarni. Ta antykomunistyczna organizacja podziemna powstała w wyniku delegalizacji "Solidarności" podczas stanu wojennego.

- Odbudowujemy pamięć, przywracamy szansę na rozwój gospodarczy Polski, który jest zgodny z marzeniami większości Polaków - mówił też premier Morawiecki. - Mimo ataków naszych przeciwników, większość Polaków czuje, że dzieje się coś niebywale ważnego. To też jest spuścizna Solidarności Walczącej - zaznaczał.

Morawiecki: Nad wszystkim jest flaga biało-czerwona

- Wierzę, że niezależnie od tego, że pochodzimy z różnych porządków światopoglądowych, to nad tym wszystkim jest flaga biało-czerwona, polska flaga, która zobowiązuje do myślenia, do patrzenia daleko, do współpracy, i ciężkiej pracy dla dobra silnej Polski - dodał premier.

Morawiecki wspomniał postać Macieja Frankiewicza, który w 1983 r. założył Solidarność Walczącą w Poznaniu. - Nie ma takiej drugiej osoby w Polsce, która tyle razy uciekała swoim oprawcom. Dawał przykład swoim męstwem, solidarnością z innymi, niebywałą energią, entuzjazmem i wolą walki. Dziś jesteśmy spadkobiercami tamtego Poznania - mówił polityk. Frankiewicz zmarł w 2009 r.

Kiedy powstała Solidarność Walcząca

Solidarność Walcząca, jak czytamy w Encyklopedii PWN, powstała w 1982 r. Opowiadała się za walką o niepodległość Polski, ustrojem demokratyczno-parlamentarnym i wprowadzeniem gospodarki rynkowej z ograniczoną rolą wielkiej własności prywatnej. W latach 1988-1989 liczyła kilka tysięcy członków. W 1989 r. odrzuciła porozumienia Okrągłego Stołu i pozostała w podziemiu. Rok później przekształciła się w legalną Partię Wolności (nie dostała się do Sejmu).

Więcej o:
Komentarze (144)
35. rocznica powstania Solidarności Walczącej. Mateusz Morawiecki: Przyświecała nam jedna idea wolnej Polski
Zaloguj się
 • przyzwyczajony

  Oceniono 27 razy 25

  Czy pan Mateusz Morawiecki w tzw. wypadkach grudniowych oraz wydarzeniach radomskich też uczestniczył?

 • krzywelustro

  Oceniono 26 razy 16

  "Mateusz Morawiecki: Przyświecała nam jedna idea wolnej Polski."

  "NAM".

  Czekamy na opowieść, jakaż to idea przyświecała panu premierowi, kiedy rąbał Turków pod Wiedniem.

 • Senia

  Oceniono 18 razy 14

  Co wywalczyła to walcząca solidarność? Stołek dla bankiera i sejm dla tatusia?

 • karolus2222

  Oceniono 23 razy 13

  ODTAJNIĆ AKTA STASI ! WTEDY DOWIEMY SIĘ WSZYSTKIEGO O BANKSTERZE I JEGO TATUSIU !

 • mam1956

  Oceniono 17 razy 13

  Już powstaje kolejna następna prawda naukowa historyczna "O wyższości tych co przebywali nad tymi co działali"

 • polak66maly

  Oceniono 29 razy 13

  w tym czasie siusiumajtek Matousz myslal o Polsce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX