Niedziele handlowe 2018. Czy dziś duże sklepy będą czynne?

16 września nie jest niedzielą handlową. Supermarkety, dyskonty i galerie handlowe są dziś zamknięte. Kiedy najbliższa niedziela handlowa?

Przypominamy najważniejsze informacje związane z zakazem handlu w niedziele.

Niedziele handlowe 2018. Kiedy kolejna niedziela handlowa w tym miesiącu?

Zgodnie z zasadami, które weszły w życie wraz z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele, niedziele handlowe wypadają dwa razy w ciągu każdego miesiąca 2018 roku i są to z reguły pierwsza i ostatnia niedziela miesiąca. Oznacza to, że na kolejną niedzielę handlową we wrześniu poczekamy jeszcze dwa tygodnie, bo wypada ona 30 września.

Wyjątkiem od reguły, zgodnie z którą w każdym miesiącu są dwie niedziele handlowe, są miesiące, w których czasie wypadają istotne święta, takie jak Boże Narodzenie czy Wielkanoc. Przykładem takiej sytuacji może być tegoroczny grudzień, kiedy liczba niedziel handlowych została zwiększona aż do czterech.

Niedziele handlowe i niehandlowe. Kto może handlować bez względu na zakaz?

Twórcy ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę przewidzieli kilka wyjątków od ogólnie przyjętego zakazu handlu w ostatnie dni tygodnia. Oznacza to, że bez względu na to, czy jest niedziela handlowa, czy też nie, możemy zrobić zakupy w tych sklepach, które zostały zwolnione z zakazu handlu w niedzielę. Są 32 takie wyjątki, a najważniejsze spośród nich to: apteki, piekarnie, kwiaciarnie, stacje benzynowe oraz placówki pocztowe. Podział na niedziele handlowe i niehandlowe nie obowiązuje także w punktach gastronomicznych (restauracje, cukiernie, lodziarnie, kawiarnie), instytucjach kultury (teatry, galerie, kina – również te znajdujące się na terenie galerii handlowych) oraz w przedsiębiorstwach zajmujących się obsługą podróżnych, turystyką, sportem i rekreacją (sklepy z pamiątkami, wypożyczalnie sprzętu sportowego, ale także sklepy znajdujące się w halach dworców).

Więcej o: