Powstaje interaktywna mapa pedofilii w Kościele. Episkopat nie chciał udzielać informacji

Jak informuje "Rzeczpospolita" z inicjatywy m.in. Joanny Scheuring-Wielgus powstaje interaktywna mapa, która wskaże seksualne nadużycia polskiego duchowieństwa.

Interaktywna mapa - jak donosi "Rzeczpospolita" - ma pojawić się w październiku i zawierać 300 punktów. Jej twórcami są: Marek Lisiński z Fundacji "Nie lękajcie się", Artur Nowak, autor książek o pedofilii w Kościele, Agata Diduszko-Zyglewska z "Krytyki Politycznej" i Joanna Scheuring-Wielgus z koła Liberalno-Społecznych.

Prace nad mapą trwają od półtora roku. - Wielokrotnie zgłaszaliśmy się do episkopatu o informacje, ale nasze prośby zostały bez odzewu. Dlatego postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce - mówi Scheuring-Wielgus.

Na mapie mają być zaznaczone pinezki, o różnych kolorach, które będą reprezentowały konkretne przypadki. Np. duchowni skazani przez sąd za nadużycia seksualne (nawet jeśli wyroki się zatarły) będą zaznaczeni konkretnym kolorem, choć podane będą tylko ich inicjały.

Z kolei inaczej mają być zaznaczane ofiary, także te, które nie zgłosiły prawy do sądu, ale zostały zweryfikowane przez Fundację "Nie lękajcie się".

Taką metodę w rozmowie z "Rz" skrytykował prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej Marcin Przeciszewski. Jak wyjaśniał, to "mieszanie porządku". - Jeden do porządek prawnokarny, gdzie wyroki zapadają na podstawie postępowania sądowego, a drugi to informacje przekazywane od prywatnych osób, które nie przeszły weryfikacji - mówił Przeciszewski.

Pedofilskie afery w Kościele

Informacja o "mapie pedofilii" zbiegła się z kilkoma wydarzeniami, które wstrząsnęły w ostatnim czasie Kościołem. Najpierw pojawił się raport na temat wykorzystywania seksualnego dzieci przez księży i zakonników w Irlandii, a później obszerne podsumowanie nadużyć duchownych w stanie Pensylwania w USA.

Papież zwołuje spotkanie ws. nadużyć duchowieństwa

Od momentu ujawnienia tych raportów opinia publiczna, a także środowiska w kościele katolickim, domagały się, by Kościół rozliczył się z pedofilii w swoich szeregach.

Zaledwie 12 września Watykan poinformował, że papież Franciszek zwołał spotkanie przewodniczących episkopatów całego świata na temat zapobiegania nadużyciom duchowieństwa.

Szczyt ws. pedofilii ma się odbyć w dniach 21-24 lutego 2019 roku.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Więcej o: