Niedziele handlowe 2018. Czy galerie handlowe, Biedronka i Tesco będą czynne 16.09?

Już dziś kolejna niedziela. Tym razem nie będzie to niedziela handlowa. Galerie handlowe oraz popularne sklepy wielobranżowe, takie jak Biedronka, Tesco, czy Lidl, będą zamknięte.

Na możliwość zrobienia zakupów w ostatni dzień tygodnia musimy poczekać jeszcze dwa tygodnie.

Niedziele handlowe. Dlaczego 16 września to dzień wolny od handlu?

Która niedziela jest niedzielą handlową, a która nie? Decyduje o tym ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele, przyjęta przez Sejm i podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę na początku 2018 roku. Zgodnie z tą ustawą, w tym roku niedziele handlowe będą wypadać przeważnie dwa razy w miesiącu i będą to z zasady pierwsza i ostatnia niedziela każdego tygodnia. Oznacza to, że we wrześniu niedziele handlowe to 2 oraz 30 września. Na większą liczbę niedziel handlowych w miesiącu możemy liczyć tylko w te miesiące, podczas których wypadają ważne święta, np. Boże Narodzenie czy Wielkanoc.

Niedziele handlowe i niehandlowe. Gdzie można zrobić zakupy w dni objęte zakazem?

Podział na niedziele handlowe i niehandlowe dotyczy przede wszystkim galerii handlowych i dużych sklepów wielobranżowych, takich jak Biedronka, Kaufland, Lidl czy Tesco. Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele nie dotyczy jednak wszystkich przedsiębiorców. Zgodnie z przepisami, zarówno w niedziele handlowe, jaki i niehandlowe można zrobić zakupy w aptece, piekarni, kwiaciarni czy też w na stacji benzynowej. W niedziele niehandlowe mogą być czynne także sklepy z pamiątkami, sklepy na dworcach oraz punkty pocztowe. Ten ostatni zapis wykorzystali właściciele sklepów sieci Żabka, którzy po podpisaniu umowy z Pocztą Polską oferują swoim klientom usługi pocztowe, co oznacza, że sklepy tej sieci mogą być otwarte tak w niedziele handlowe, jak i niehandlowe. Jeśli oczywiście zdecyduje się na to właściciel danej Żabki.

Więcej o:
Komentarze (32)
Niedziele handlowe. Czy jutro (16 września) sklepy będą otwarte?
Zaloguj się
 • scypion_afrykanski

  Oceniono 17 razy 9

  Cała redakcja powinna podziękować PiS-owi i odbyć pielgrzymkę na Nowogrodzką.
  Ileż to można natłuc tematów na ten temat :D

 • dante_waw

  Oceniono 8 razy 6

  Czekam na wasze kretynskie artykuly od czwartku a wy mi dopiero teraz piszecie ze niedziela nie bedzie handlowa???? w sobote po poludniu :)))) co ja teraz zrobie

  UZ popraw sie....

 • kann2

  Oceniono 16 razy 6

  Czy w poniedziałek ukaże się jeszcze Gazeta Wyborcza?

 • harari

  Oceniono 14 razy 4

  .
  Tak przeżywają te niedziele bez handlu jakby faktycznie poza spacerami między regałami pobliskiego marketu nic innego w życiu nie robili.

 • yosemitesam

  Oceniono 5 razy 3

  Do czego doprowadził ten debilny pisowski zakaz handlu w niedziele, najlepiej widać w soboty.
  W soboty też nie można normalnie zrobić zakupów, bo cały naród wali drzwiami i oknami do wszystkich większych sklepów i galerii, parkingi pozajmowane do ostatniego miejsca, w alejkach parkingowych korki samochodów rozpaczliwie poszukujących wolnego miejsca, więc ci, którzy już spakowali zakupy do aut nie mają nawet jak wyjechać - słowem totalny paraliż. W sklepie nie da się przejechać wózkiem między regałami, jak już się w końcu uda napełnić wózek artykułami z listy - czeka nas minimum półgodzinne stanie w kolejce do kasy.
  Reasumując - coś, co przed zakazem handlu zajmowało mi góra pół godziny, dziś zajmuje przy dobrych wiatrach dwie i pół. Dziękuję ci PiSie.

 • n29a

  Oceniono 13 razy 3

  Czy naprawdę ludzie są już tak otępiali, że nie umieją zlokalizować pierwszej i ostatniej niedzieli? ("To ostatnia niedzieeela..." :)

 • race444

  Oceniono 10 razy 2

  Mamy piekny wrzesien i jutro rano wstane, zjemy sobie sniadanko a potem wybierzemy sie ja zona i dwojka dzieci na wycieczke rowerowa, w drodze powrotnej wpadniemy do Pizzerii /dzieciaki na pewno sie uciesza/ i wrocimy sobie spokojnie i na wesolo do domu i wisi mi/nam/ to czy jutro sklepy otwarte czy nie. Ja /my/ juz od maja przestalismy robic zakupy w niedziele .... mozna .... mozna. Radze sprobowac a za kilka tygodni zapomnisz o zakupach w niedziele. Mnie najbardziej jest zal tych nieudacznikow, ktorzy w czerwcu, lipcu czy sierpniu szwendali sie w niedziele po sklepach, przy temperaturach powyzej + 30 stopni

 • yosemitesam

  Oceniono 3 razy 1

  "będą to z zasady pierwsza i ostatnia niedziela każdego tygodnia."

  To ile tych niedziel wypada w tygodniu, bo już się pogubiłem (?!)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX