Niedziele handlowe 2018. Czy galerie handlowe, Biedronka i Tesco będą czynne 16.09?

Już dziś kolejna niedziela. Tym razem nie będzie to niedziela handlowa. Galerie handlowe oraz popularne sklepy wielobranżowe, takie jak Biedronka, Tesco, czy Lidl, będą zamknięte.

Na możliwość zrobienia zakupów w ostatni dzień tygodnia musimy poczekać jeszcze dwa tygodnie.

Niedziele handlowe. Dlaczego 16 września to dzień wolny od handlu?

Która niedziela jest niedzielą handlową, a która nie? Decyduje o tym ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele, przyjęta przez Sejm i podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę na początku 2018 roku. Zgodnie z tą ustawą, w tym roku niedziele handlowe będą wypadać przeważnie dwa razy w miesiącu i będą to z zasady pierwsza i ostatnia niedziela każdego tygodnia. Oznacza to, że we wrześniu niedziele handlowe to 2 oraz 30 września. Na większą liczbę niedziel handlowych w miesiącu możemy liczyć tylko w te miesiące, podczas których wypadają ważne święta, np. Boże Narodzenie czy Wielkanoc.

Niedziele handlowe i niehandlowe. Gdzie można zrobić zakupy w dni objęte zakazem?

Podział na niedziele handlowe i niehandlowe dotyczy przede wszystkim galerii handlowych i dużych sklepów wielobranżowych, takich jak Biedronka, Kaufland, Lidl czy Tesco. Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele nie dotyczy jednak wszystkich przedsiębiorców. Zgodnie z przepisami, zarówno w niedziele handlowe, jaki i niehandlowe można zrobić zakupy w aptece, piekarni, kwiaciarni czy też w na stacji benzynowej. W niedziele niehandlowe mogą być czynne także sklepy z pamiątkami, sklepy na dworcach oraz punkty pocztowe. Ten ostatni zapis wykorzystali właściciele sklepów sieci Żabka, którzy po podpisaniu umowy z Pocztą Polską oferują swoim klientom usługi pocztowe, co oznacza, że sklepy tej sieci mogą być otwarte tak w niedziele handlowe, jak i niehandlowe. Jeśli oczywiście zdecyduje się na to właściciel danej Żabki.

Więcej o: