Parlament Europejski zgodził się na uruchomienie art. 7 traktatu wobec Węgier

Europosłowie zdecydowali się na zastosowanie artykułu 7 traktatu wobec Węgier. Ma to związek z zarzutami o naruszenie praworządności.

Artykuł 7 wdrożono między innymi na podstawie raportu, przygotowanego przez połączone komisje parlamentarne. W raporcie zapisano, że na Węgrzech doszło m.in. do ograniczenia niezależności mediów, sądów i uczelni wyższych; korupcji i nadużyć przy wydawaniu środków unijnych oraz do łamania praw mniejszości wyznaniowych i etnicznych.

"Węgry zostały ukarane"

Wnioski zawarte w raporcie skomentował we wtorek w Strasburgu węgierski premier, Viktor Orban. Mówił o "policzku" wobec Węgrów.

Premier podkreślał, że raport napisano korzystając wyłącznie z opinii środowisk antyrządowych, oraz że w dokumencie znalazło się kilkadziesiąt błędów i nieścisłości. Zdaniem Viktora Orbana Węgry zostały "ukarane", ponieważ sprzeciwiły się przejmowaniu uchodźców.

448 parlamentarzystów "za"

Artykuł siódmy traktatu o wspólnocie uruchamiany jest wtedy, gdy zachodzi podejrzenie naruszenia przez kraj członkowski podstawowych wartości Unii, np. praworządności.

To pierwszy krok w kierunku wdrożenia sankcji wobec danego kraju i ograniczenia jego prawo jako członka Rady Europejskiej. Decyzję w tej sprawie muszą jednak podjąć jednomyślnie wszyscy przywódcy państw europejskich.

By procedura artykułu siódmego została uruchomiona, potrzebna była większość 2/3 głosów w Parlamencie Europejskim. 448 parlamentarzystów było za, 197 przeciw, 48 wstrzymało się od głosu.

O wyniki zdecydowały głosy europejskich chadeków. Eurodeputowani z PO głosowali za, PSL się wstrzymało. Przeciwni byli europosłowie z ramienia PiS.

Węgry to drugi kraj w historii wspólnoty, wobec którego instytucja unijna wdrożyła artykuł siódmy. Komisja Europejska zdecydowała się na taki krok w grudniu 2017 roku wobec Polski. Powodem była głównie polska reforma sądownictwa, która - według Komisji - miała ograniczać niezależność sądów. Postępowanie wobec Polski nadal jest w toku. 

Komisja Europejska uruchamia art. 7 ws. Polski. To pierwszy taki przypadek w historii

Więcej o:
Komentarze (291)
Parlament Europejski zgodził się na uruchomienie art. 7 traktatu wobec Węgier
Zaloguj się
 • vounsky

  Oceniono 75 razy 43

  Tyle tylko że Orban jest sprytniejszy od Jarosława i się w odpowiednim momencie nawróci.

 • gr_ub_y

  Oceniono 107 razy 33

  I to tego te peowskie cymbały głosowały za ACTA 2.

  Oni by przegłosowali nawet utratę niepodległości przez Polskę, gdyby padł taki postulat.

 • co.ty.powiesz

  Oceniono 115 razy 33

  Brukselskie lewactwo niczego nie może zrobić, żeby nie dopuścić się szachrajstwa. Żeby uchwała przeszła, potrzeba było ponad 2/3 głosujących. Z 693 daje to 463. Ale za wyrzuceniem Węgier z UE głosowało tylko 448. No i przeszło, bo w ostatniej chwili, bojąc się przegranej, postanowili nie liczyć głosów wstrzymujących się - tak jakby w ogóle tych głosów nie było. Kiedyś mówiono o demokracji socjalistycznej, która była synonimem przeciwieństwa demokracji. Dzisiaj można mówić o demokracji brukselskiej - w tym samym znaczeniu.

 • magda9600

  Oceniono 130 razy 32

  Zdrajcy z PO głosowali przeciw Węgrom. Zdradzili Polskę, teraz zdradzają naszych węgierskich przyjaciół.Wstyd i hańba!

 • pol733

  Oceniono 97 razy 31

  Przypomnę tylko, ze w 1956 w sprawie demokratycznych wyborów Węgrów interweniował "bratni" Związek Radziecki przelewając krew Wegrów. W 2018 "bratnia" Unia Europejska też pomoże Węgrom naprawić ich błędne wybory. Historia zatoczyła koło. I jak tu nie mówić, ze Unia to Związek Radziecki bis.Zły to dzień dla Węgier i Europy.

 • pol733

  Oceniono 84 razy 30

  Pamiętajcie, że "ACTA 2" poparli europosłowie PO, ci z PISu byli przeciw (akurat tutaj zachowali przyzwoitość i zdrowy rozsadek).

 • ben.zilbersztajn

  Oceniono 76 razy 24

  Platforma Obywatelska zagłosowała za ACTA 2 - podziękujemy przy niedługich wyborach...

 • czerski.fake

  Oceniono 84 razy 24

  warto przy okazji dodać, że zdrajcy spod szyldu PO zagłosowali również za przyjęciem ACTA-2

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX