Zorza polarna nad Polską. Gdzie będzie można ją zaobserwować?

Do naszej planety dotarła burza słoneczna, a to oznacza, że nad Polską może być widoczna zorza polarna. Zjawisko to można było zaobserwować wczoraj, 11 września, ale widoczne będzie także dzisiaj po zmroku.

Informację o zbliżającej się w kierunku Ziemi burzy słonecznej w dniu 11 września podała amerykańska Narodowa Administracja ds. Oceanu i Afmostery (NOOA).

Burza słoneczna – co to takiego?

Burze słoneczne nazywane są także burzami geomagnetycznymi. Jest to zaburzenie zmiany pola magnetycznego Ziemi, wywołane wyrzutami masy ze Słońca. Strumień wysokoenergetycznych cząsteczek wyrzuconych ze Słońca dociera do Ziemi po 20-70 godzinach, gdzie spotyka się z ziemską magnetosferą.

Zjawisko to ma kilka skutków ubocznych. Z jednej strony może dawać nam szansę na obserwację migotania zórz polarnych w rejonach, w których zazwyczaj zorze takie nie występują. Z drugiej zaś strony burze słoneczne mogą zakłócać pracę urządzeń elektrycznych oraz sieci komórkowej. W przypadku burzy słonecznej z września 2018 nie ma takiego zagrożenia – Amerykańska Narodowa Administracja ds. Oceanu i Atmosfery oceniła, że burza słoneczna, która miała miejsce wczoraj ma drugi stopień na pięciostopniowej skali.

Zorza polarna w Polsce 2018. Gdzie będzie można zaobserwować zorze?

Zorze polarne to nic innego, jak zjawisko świetlne, które obserwuje się w górnej części atmosfery w pobliżu biegunów Ziemi, gdzie pole magnetyczne jest silne. Podczas burzy słonecznej pole magnetyczne naszej planety ulega zmianie, dlatego zorze polarne mogą być obserwowane również w tych rejonach świata, gdzie zazwyczaj zjawisko takie nie występuje. W tym miesiącu zorzę polarną będą mogli obserwować także mieszkańcy Polski. Z prognoz Aurora Foracast wynika, że zorze polarne będą widoczne nad Bałtykiem. Aby obserwować to niezwykłe zjawisko, warto wybrać się nad morze bliżej północy niż poranka, w miejsce o jak najmniejszym stopniu zanieczyszczenia świetlnego.

Chcesz zostać bohaterem dzisiejszego dnia? Pomóż pszczołom >>

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Widoczność zorzy polarnej na świecie w dniu 11 września 2018 rokuWidoczność zorzy polarnej na świecie w dniu 11 września 2018 roku Ilustracja: www.swpc.noaa.gov

Perseidy, całkowite zaćmienie księżyca i niezwykłe zbliżenia planet. Te zjawiska czekają nas w drugiej połowie 2018 roku

Więcej o: