W polskim Kościele odpowiada za ochronę dzieci, udzielił wywiadu o pedofilii. "Panuje zmowa milczenia"

- Nie mam przesłanek, by uznać, że w polskim Kościele postępowano inaczej niż w amerykańskim albo irlandzkim - mówi w rozmowie z "Tygodnikiem Powszechnym" o. Adam Żak, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży przy Episkopacie.

W ostatnim czasie Kościołem wstrząsnęły skandale pedofilskie w Irlandii i Stanach Zjednoczonych. W jednym i drugim kraju opublikowano ogromne raporty dotyczące wykorzystywania nieletnich.

W Irlandii ofiarami księży i zakonników przez kilka dekad miały paść tysiące dzieci, z kolei w USA głośno było o danych ze stanu Pensylwania, gdzie odnotowano setki przypadków molestowania, które potem były systemowo ukrywane.

Dane o przemocy seksualnej - nie ma rejestru

O tych tematach w najnowszym "Tygodniku Powszechnym" opowiadał ojciec Adam Żak, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży przy Konferencji Episkopatu Polski, pełniący tę funkcję od czerwca 2013 roku. Wywiad zapowiadany jest słowami "W Kościele panuje zmowa milczenia".

Jak wskazywał, w całej sprawie nie chodzi o to, że Kościół "bagatelizuje wykorzystywanie seksualne małoletnich".

- (Wykorzystywanie seksualne - red.) jest, a raczej było poza horyzontem poznawczym przełożonych jako zjawisko głęboko ukryte - uważa o. Adam Żak. Jednocześnie stwierdza, że choć w polskim Kościele działają od 2014 roku delegaci ds. ochrony dzieci i młodzieży, to Episkopat nie ma jednego rejestru na temat tego, ile osób się do nich zgłosiło.

- Każda diecezja i każde zgromadzenie zakonne wie o swoich przypadkach. Postulowałem wielokrotnie, by dane zebrać, bo potrzebna jest znajomość skali zjawiska, która uwzględniłaby liczbę sprawców i ofiar - wyjaśnia.

Przedstawiciel Episkopatu: To góra lodowa

O. Żak w rozmowie z "Tygodnikiem Powszechnym" mówi również o procedurach.  Informacje ws. molestowania trafiają do Watykanu, a do Episkopatu wpływają jedynie informacje na temat tych księży, którzy zostali aresztowani. - Wszystko, co wiemy, lub będziemy wiedzieli o liczbie zgłoszeń lub skazań, może się okazać wierzchołkiem góry lodowej - dodaje.

Dlaczego o. Adam Żak wróży "górę lodową"? Jak sam wskazuje, przestępstwa seksualne są "jednymi z najbardziej ukrywanych, nie tylko w Kościele".

Jednocześnie odpiera zarzuty, by obecnie księża, którzy dopuścili się przestępstw seksualnych, byli przenoszeni do innych parafii. Choć mówi, że wcześniej coś takiego było praktykowane.

O. Adam Żak: Nie ma przesłanek, by w Polsce nie było jak w Irlandii

Podczas wywiadu padło pytanie, czy polski Kościół może czekać taka sama afera, jak te w Irlandii i Ameryce. O. Adam Żak odpowiada, że "niczego by nie wykluczał".

Nie mam żadnych przesłanek, by uznać, że w polskim Kościele postępowano inaczej niż w amerykańskim albo irlandzkim - kwituje duchowny.

Jeszcze przed publikacją wywiadu w mediach społecznościowych "Tygodnik Powszechny" umieścił krótką zapowiedź nowego numeru, w tym wspomnianej rozmowy. W komentarzach pod wpisem można odnaleźć wpis księdza Dawida Stelmacha, który raczej krytycznie odniósł się do słów przedstawiciela Episkopatu.

Coś mi się nie zgadza: zmowa milczenia w Kościele, a ja reprezentuję tę instytucję i jestem delegatem episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży. Ktoś tu ściemnia i próbuje wmówić, że przez 5 lat nic nie zrobił, bo nie mógł zrobić. To po roku nie można było zrezygnować? Dopiero po 5 latach to widać jak po raz kolejny temat wraca? - napisał ks. Stelmach.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Więcej o:
Komentarze (165)
Pedofilia w Kościele. Ksiądz, który odpowiada za ochronę dzieci, udzielił wywiadu
Zaloguj się
 • metanoja

  Oceniono 33 razy 25

  "Nie mam przesłanek, by uznać, że w polskim Kościele postępowano inaczej niż w amerykańskim albo irlandzkim"
  Czy to stwierdzenie należy rozumieć w taki sposób, że skoro w irlandzkich instytucjach katolickich na przestrzeni 35 lat działało 800 pedofilów (wg raportu tzw. Komisji Ryana z 2009 r. ) a w amerykańskim Kościele 4% księży okazało się pedofilami (dane z 2004 r.), to w Polsce jest podobnie? Jeżeli tak, to ile setek pedofilów ukrywa się w Polsce pod sutannami?

 • dante_waw

  Oceniono 34 razy 20

  Episkopat chroni dzieci przed edukacja seksulana a nie przed pedofilami, do tego sluzy funkcja koordynatora ds. ochrony dzieci i młodzieży przy Episkopacie ....

  Szkoda ze papiez Franciszek nas nie odwiedzi... bo ostatnio lata po swiecie i przeprasza gwalty duchownych na dzieciach... a w Polsce problemu nie ma wiec nie ma za co przepraszac :))))

 • Oceniono 17 razy 13

  nie bagatelizuje, fakt. Tylko otwarcie popiera. I nie "bylo jak w irlandii" tylko jest tak jak bylo w irlandii, panie klecha.

 • winter_solstice

  Oceniono 13 razy 11

  I to jest MAFIA!

  Od stuleci powszechnie wiadomo, że w KK liczy się 'władza i dolary'. Wymordowali całe narody (np. Prusowie), zniszczyli dorobek cywilizacyjny i kulturowy mordując przy okazji (Aztekowie, Majowie), wielokrotnie zdradzali i upokarzali Polskę. Mafia wciąż jednak jest potężna i trzyma polskie władze w kieszeni.

  Na koniec mszy:
  '' Zauważyliście drodzy parafianie, że ksiądz {Marek) jest nieobecny od tygodnia. Ksiądz Marek dostał od boga powołanie i dba o katolickie owce w Afryce''

  Przekład na język polski:
  ''Ksiądz (Marek - wstaw imię z historii twojej parafii)
  - zostałby zlinczowany za pedofilę, więc został wysłany w bezpieczne miejsce, gdzie będzie mógł kontynuować proceder
  - lub spłodził kilkoro dzieci
  - lub zagarnął zbyt dużą sumę do własnej kieszeni
  - lub doniósł na pedofilię proboszcza do biskupa, za co od biskupa dostał kopa (,,,) wprost do Afryki.

  Poplecznicy agentury watykańskiej amoralni to zdrajcy Polski.

 • muzoman

  Oceniono 31 razy 9

  Biskup mówił, że to dzieci same lgną do księży w poszukiwaniu miłości i wtedy wciągają i wikłają księży w swoje nieczyste zamiary.

 • bronek176

  Oceniono 12 razy 8

  Taka Sobecka posłanka PiSu cały swój potencjał skierowała na pomnażanie kasy dla Rydzyka. Mało ją obchodzą dzieci skrzywdzone przez obłudny polski kler katolicki.

 • cmochall

  Oceniono 13 razy 7

  Sadzic nalezy ze w polskim Kosciele nie ma miejsca dla Boga bo gdyby bylo dawno rozprawiono by sie z pedofilia wsrod kleru.Wczesniej czy pozniej prawda wyjdzie na jaw .Trzeba rowniez pamietac kto trzymal zaslone dymna nad tym zboczeniem w Kosciele.

 • krynolinka

  Oceniono 47 razy 7

  Pytanie: czy ktoś wie kiedy jest Dzień Pedofila?
  Odpowiedź: nie znam wszystkich świąt kościelnych.
  No i to byłoby na tyle jeśli chodzi o "bezradność" kościoła.
  Może jednak władze świeckie niech ruszą cztery litery i zażądają bezwzględnego przestrzegania przez kler prawa stanowionego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX