Niedziele handlowe 2018. Czy jutro będziemy mogli zrobić zakupy?

16 września to już trzecia niedziela w tym miesiącu. Wynika z tego, że nie będzie to niedziela handlowa.

W ostatni dzień tego tygodnia zamknięte będą zarówno galerie handlowe, jak i supermarkety, takie jak Auchan, Lidl, Biedronka i Tesco.

Niedziele handlowe – wrzesień 2018. W które niedziele tego miesiąca sklepy będą otwarte?

Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele z dnia 10 stycznia 2018 roku, niedziele handlowe w 2018 roku wypadają z reguły dwa razy w miesiącu. Niedziele "pośrodku" miesiąca to niedziele niehandlowe, z kolei niedziele "zewnętrzne", a więc pierwsza i ostatnia niedziela miesiąca to niedziele handlowe. Oznacza to, że we wrześniu czeka nas jeszcze jedna niedziela handlowa, która wypadnie 30 września. Wyjątkowym pod względem liczby niedziel handlowych miesiącem w tym roku będzie grudzień - ze względu na wypadające w ostatnim miesiącu roku święta Bożego Narodzenia zadecydowano, że liczba niedziel handlowych zostanie zwiększona do czterech.

Niedziele handlowe 2018, 2019, 2020. Jakie zmiany w kolejnych latach?

Dwie niedziele handlowe w miesiącu przejdą do przeszłości wraz z końcem tego roku. Od stycznia 2019 roku będziemy musieli przywyknąć do tego, że jest tylko jedna niedziela handlowa w miesiącu. Jeszcze mniej niedziel handlowych będzie w roku 2020 - za dwa lata w ciągu dwunastu miesięcy wypadnie zaledwie siedem niedziel handlowych. Stopniowe zmniejszanie ilości niedziel handlowych ma doprowadzić do całkowitego zakazu handlu w ostatni dzień tygodnia. Warto jednak pamiętać, że wiceminister pracy Stanisław Szwed zapowiadał, że po tegorocznych wakacjach powstanie projekt nowelizacji ustawy o zakazie handlu, niewykluczone więc, że ilość niedziel handlowych w kolejnych latach ulegnie zmianie.

Niedziele handlowe 2018 - w te dni sklepy będą zamknięte

Więcej o: